Moje portfolio

Tahle stránka nově funguje jako rozcestník nebo deník, který v nepravidelných intervalech trackuje změny a výkonnost mého portfolia.

Starší články:

  • Úpravy portfolia a YTD výkonnost leden až srpen 2021 zde.
  • Shrnutí roku 2020, více informací zde.
  • Stav portfolia k 3.11.2020, více informací zde.
  • Stav portfolia k 11.8.2020, více informací zde.
  • Stav portfolia k 29.5.2020, více informací zde.

Doplnění: jak zajišťuji portfolio

Určitě si nyní kladete otázku, jestli nějak zajišťuji svoje portfolio proti výprodejům, které se čas od času na trzích stávají. Odpověď je ano i ne. Vysvětlím.

Nepracuji s klasickými zajišťovacími instrumenty typu nákupy PUT opcí nebo hedging skrze VX futures. Pokud jste schopní snést občasné drawdowny na svém účtu, tak vám jakékoliv zajišťování bude vždycky ubírat na výkonnosti. Mám poměrně nízkou averzi k riziku, takže to pro mě problém není (resp. zatím nebyl). Tohle si každý musí nastavit sám. Spíš než zajišťování dělám něco, čemu říkám de-risking portfolia.

V rámci de-riskingu postupuji takto:

  1. Nikdy neprovádím následující změny v propadech, to už je prostě pozdě! Vždy se snažím dělat úpravy v portfoliu ještě dlouho před tím, než se vůbec něco stane.
  2. Stále chci držet nějaký podíl “bezpečných” vládních dluhopisů. Ten se u mého portfolia pohybuje od 20 % do 40 % dle vývoje na trzích. Pokud jsou trhy na základě mnou sledovaných ukazatelů nadhodnocené, potom bondy přikupuji. Pokud jsou naopak podhodnocené, tak dluhopisy odprodávám a nakupuji za ně akcie / ETFs (dělám tzv. rebalancing).
  3. Stejně jako v bodu 2, podobně rebalancuji rizikovější ETFka za více defenzivní (typicky XLV nebo XLP). Zde se kreativitě každého obchodníka otevírá prostor.
  4. Rebalancování u bodů 2 a 3 provádím postupně v čase, ne naráz!
Přejít na začátek