Alenka v říši divů

Sled událostí posledních dní mě opět inspiroval k napsání nového článku. Tentokrát už nebudu zabíhat do politických témat, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. Půjde o značně odlehčený článek zabírající se tématem osobních financí a jednou aspirující investiční poradkyní. Navíc je to lehce vánoční téma, které se na prosincové dny prostě hodí :-)

Pokud jste ještě neviděli tohle video, doporučuji zhlédnout až do konce…

Je to tak, mimo již známých youtuberů a influencerů na sociálních sítích zde máme začínající hvězdičku v podobě Aleny Schillerové (pozn.: pokud ji neznáte, tak jde o současnou ministryni financí ČR). Jako vždy s poladěným střihem přímo od kadeřníka a příjemným hlasem, jak kdyby mluvila moje hodná teta o pečení cukroví. Kromě její aktivity na sociálních sítích ale zabíhá tímto počinem do oblasti osobních financí, což je mně velmi blízké téma, ke kterému mám občas tendence se vyjadřovat.

Chápu její snahu. Chce svojí troškou do mlýna přispět k financování státního dluhu. Každému správnému českému patriotovi se nabídka musí líbit – pomůžeme státu s dluhem a ten nás za to na oplátku štědře odmění. Navíc ten vznosný název Dluhopis Republiky a dárkový certifikát… Nebo ta nabídka ve finále pro českého občana zase tak štědrá nebude?

Zevrubná analýza

Alenka: “Mnozí z vás určitě přemýšlí o tom, co svým blízkým dát pod stromeček. Pokud ještě nevíte, tak mám pro vás tip a nebojte se, nejsou to ponožky, ale Dluhopis Republiky.

Škoda, ponožky by byly v mnoha ohledech mnohem lepší volbou.

Alenka: “Jednak můžete zhodnotit svoje úspory, a ještě potěšit své blízké.

Jestli dluhopisem, jako dárkem k Vánocům, potěšíte své blízké, nechám na každém, ale první část věty je značně zavádějící. Ještě že je tam to slovo “můžete”, které v tomto ohledu funguje jako hezké alibi.

Ano, v nominálním vyjádření dostanete na konci více, než byl váš původní vklad. Ale z hlediska reálných výnosů to začíná skřípat. V případě, že dojde k růstu úrokových sazeb (jakože k nim v horizontu šesti let dost pravděpodobně dojde), potom už na tomto instrumentu ztrácíte. Pokud zajdu ještě dál a budu se na celou problematiku dívat optikou reálných výnosů očištěných o inflaci, potom jste v této hře jasným poraženým a s těmito dluhopisy NEMŮŽETE reálně zhodnotit svoje úspory, ani kdybyste se při tom stavěli na hlavu!

Alenkou nabízený dluhopis je na šest let, podívejte se na úrokové sazby v jednotlivých letech.

Jenže aktuální míra inflace je v ČR na hodnotě 3,2 % (používám míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, datum zveřejnění 10.12.2020). K tomu, aby vám dluhopisy zhodnotily úspory, byste potřebovali: 1) inflaci nižší než nabízená úroková sazba a 2) ještě by se nesměla zvednout po celou dobu úroková sazba. Ani jedno v tomto případě neplatí. A to jsem velkorysý a vůbec neuvažuji skutečnost, že míra inflace tak, jak ji všichni měří, je značně nedokonalá a omezená a vůbec nekoresponduje s opravdovou inflací (příklad: vývoj cen nemovitostí nebo snižující se životnost spotřebních věcí).

Ještě jedna důležitá věc. Ať se stát snaží sebevíc vystupovat v případě dluhopisů štědře, nezapomene vám veškeré úroky zdanit sazbou 15 % (oprava: Výnosy státních dluhopisů jsou v souladu s novelou zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů).

Poznámka: Nabízí se zde zcela legitimní argument, že je lepší dát volné peníze alespoň do dluhopisů s mizerným úrokem, než je nechat ležet na bankovním účtu. To je sice pravda, ale proč proboha dávat dluhopisy jako dárek?

Pokud chci super-konzervativně investovat peníze, potom je mnohem lepší volbou stavební spoření, u kterého dosáhnete o polovinu lepšího výnosu. Pokud chcete dát někomu praktický dárek v podobě hotovosti, pravděpodobně ušetříte zbytečné starosti svým blízkým, pokud je obdarujete penězi, a ne pamětním listem.

Alenka: “Je to chytrý dárek, který jen tak neomrzí. Naopak s postupem času získává na hodnotě.

Sdělení v první větě je k polemice. Hádám, že s dluhopisem ve formě papíru si asi moc srandy neužijete. Ani sběratelskou hodnotu, jako třeba u mincí, za tím nevidím. U druhé části platí, že získává na hodnotě nominální, nikoliv však reálné.

Alenka: “V případě reinvestičního dluhopisu dokonce rok od roku výhodněji.“ (pozn.: výhodněji má získávat na hodnotě)

Krásná ukázka marketingu. První rok nedostanete skoro nic, druhý rok trošku víc atd. Záměrem je, aby nedocházelo k požadavkům věřitelů na předčasné splacení (bez penalizace), ale aby se dluhopisy držely až do data splatnosti. Ten honosný název reinvestiční je opět hezky zavádějící.

Alenka: “Pánové, vám bych pro vaše drahé polovičky doporučila raději něco osobnějšího, ale pro ty z vás, kdo hledáte praktický dárek pro rodiče nebo třeba pro přátele, může být Dluhopis Republiky tou správnou volbou.

O dluhopisu, jakožto o praktickém dárku, slyším prvně. Zde palec nahoru za kreativitu a představivost.

Můj pohled

Pokud bych chtěl někoho obdarovat penězi, raději bych zvolil poukázku do konkrétního obchodu, nebo obálku.

Z investičního hlediska je to z mého pohledu neatraktivní. Zde je potřeba zdůraznit, že výnos dluhopisů se odvíjí od úrokových sazeb, které jsou velmi nízko. Pokud bych chtěl konzervativně investovat, potom se nabízí několik zajímavějších alternativ:

  1. stavební spoření – super-konzervativní, ale s lepším výnosem,
  2. korporátní dluhopisy s investičním ratingem (ideálně v rámci velkého ETF fondu),
  3. 30% alokace do akcií, zbytek hotovost – takovéto portfolio bude mít třetinovou volatilitu oproti akciím, ale výnos bude pořád vyšší než u státních dluhopisů.

Dnešní doba zkrátka nenahrává půjčování na fixní úrok. Naopak je mnohem lepší být v pozici dlužníka, o což se defacto snaží i Schillerová – půjčit si peníze v době extrémně nízkých úrokových sazeb s fixním nízkým úrokem. To jsem v létě konec konců udělal i já, ale lépe – půjčil jsem si peníze s fixním nízkým úrokem na 15 let. Použiji svoji citaci z jednoho z předchozích článků…

Hloupý kdo půjčuje, hloupější kdo si nepůjčí.

– FinHacker

Video Aleny Schillerové z marketingového hlediska cajk, ale jako investiční poradkyni bych ji pro své finance nechtěl, ani jako rádce pro Vánoce…

Zde ještě vtipný tweet od Michala Šnobra…

Tak co, koupíte Dluhopis Republiky pro své blízké? ;-)


Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta

Jako dárek nevím, ale jinak protiinflační dluhopis mi celkem dává smysl a jako hodně konzervativní investice mi nepřijde špatný. Výnos za minulý rok jsem měl 3,11%.

Petr

Tyto dluhopisy jsou v podstatě ročním termínovaným vkladem a jako takové mi smysl dávají. Lze je totiž každý rok odprodat, tedy do určité výše.

To znamená, že díky nim získávám výnos cca 3 % (jak píše Pišta) a kdyby se náhodou výrazně snížila inflace, tak je prostě nejpozději do roka prodám. Hodí se tedy hlavně pro krátkodobé uložení peněz, pro dlouhodobé samozřejmě raději akcie, ETF, nemovitosti apod.

Josef

Ne že bych do toho chtěl jít, to rozhodně ne, ale to s tou daní hádám nebude uplně pravda?

Výnosy státních dluhopisů jsou v souladu s novelou zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů.

Přejít nahoru