UPDATE: úpravy investičního portfolia a YTD výkonnost

Po delší odmlce opět zdravím všechny své čtenáře. Už to bývá takovým pravidlem, že se vždy v období letních měsíců odmlčím. Letos to bylo způsobené především tím, že jsem se musel víc než obvykle věnovat svému byznysu a blogování tak šlo automaticky stranou. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem v první polovině roku udělal několik změn ve svém investičním portfoliu a někoho by to možná mohlo zajímat, budu se v dnešním článku věnovat právě tomuto tématu.

Upozornění: V žádném případě se nejedná o jakékoliv doporučení! Jde pouze o názornou ukázku, jak mám portfolio sestavené já, což vychází z mých vlastních preferencí a averzi k riziku.

Portfolio dle třídy aktiv

Skladba portfolia dle třídy aktiv, stav k 18.7.2023.

Změny oproti poslední aktualizaci:

  • S klidným svědomím můžu říct, že ve skladbě portfolia dle jednotlivých tříd aktiv nedošlo k žádným výrazným změnám. Stále držím cca 90 % v amerických ETF / akciích a 10 % v 10yr US vládních bondech. Celou nominální dluhopisovou pozici držím na páku přes futures, abych mohl využít veškerou svou cash ke 100% zainvestovanosti na akciovém trhu. Tím, že jsou obě třídy aktiv obvykle nekorelované, nemám problémy s podstupovaným rizikem. Něco úplně jiného by bylo pákovat se do akciové složky, což dělám velmi zřídka. Důvody, proč se mně dluhopisy zdají stále atraktivní, jsem popisoval ve svém dřívějším článku.
  • Krypto (BTC a ETH) tvoří stále velmi zanedbatelnou část mého portfolia. Prozatím nemám v plánu podíl jakkoliv navyšovat nebo měnit. Důvody jsem popisoval zde.

Akciová část portfolia po jednotlivých titulech

Skladba akciové části portfolia po jednotlivých titulech, stav k 18.7.2023.

Změny oproti poslední aktualizaci:

  • Historicky jsem měl akciovou část portfolia sestavenou tak, že zhruba 40 % bylo v defenzivních titulech, konkrétně v ETF na zdravotnický sektor (XLV) a low-volatility ETF (SPMV.L) a zbytek v S&P 500. Jenže jsem po covidovém obodbí 2020 a inflační zaručené recesi 2022 přišel na to, že mně volatilita a riziko vůbec nevadí. A protože nemám v trzích alfu, tak jedna z možností, jak si zlepšit výkonnost portfolia, je přes zvýšení bety. Takže jsem odprodal obě defenzivní pozice a namísto nich nakoupil S&P 500 a Nasdaq 100 tak, aby byly výsledné podíly zhruba 70 % S&P, 20% Nasdaq a 10 % zbytek. Proč zrovna takto? Protože mně to tak vyhovuje a cítím se s tím dobře.
  • Nákup Nasdaqu v mém případě nikterak nesouvisel s hypem kolem umělé inteligence (AI). Již delší dobu jsem chtěl mít větší expozici na technologický sektor, kterému do jisté míry rozumím a stále v něm vidím obrovský potenciál do budoucna. V kombinaci s extrémní vyklesaností Nasdaqu, kterého se začátkem roku nikdo nechtěl dotknout ani hráběmi, šlo o ideálního kandidáta k zařazení do portfolia. A protože jsem měl na původních pozicích výrazný nerealizovaný zisk, musel jsem si počkat na splnění časového testu, což vyšlo na leden – únor 2023.
  • S takto nastaveným portfoliem jsem aktuálně spokojený a pravděpodobně do něj nebudu delší dobu zasahovat. Pokud bude podíl v Nasdaqu růst rychleji než v S&P, což předpokládám, nebudu jej ani rebalancovat.
  • Od provedení úprav portfolia je YTD srovnání následující:
    • původní pozice: XLV +2,19 %, SPMV +6,7 %,
    • nové pozice: Nasdaq +26,11 %, S&P 500 +15,14 %
  • Nemůžu říct, že bych byl s novou výkonností nespokojený. 🙂

YTD výkonnost

Srovnání v korunovém vyjádření

Celkovou výkonnost svého portfolia si nechávám od brokera přepočítávat do korun. Dělám to tímto stylem konzistentně od začátku psaní blogu. Je to z toho důvodu, že žiji v České republice, kde spotřebovávám většinu peněz a tak mě nezajímá, o kolik jsem daný rok zhodnotil svoje portfolio v dolarovém vyjádření, ale naopak mě zajímá, o kolik se změnila jeho hodnota při přepočtu do CZK.

Jenže… nikdy jsem si neuvědomil, že zatímco broker celé portfolio bezchybně přepočítá do korun nebo jiné měny, tak při srovnání s benchmarkem (v mém případě SPXTR) ke stejnému přepočtu u konkrétního titulu nedojde a zhodnocení je tak chybně počítáno v denominované měně (USD). Proč to tady řeším? Protože od začátku roku dolar poměrně výrazně oslabuje a offsetuje zhodnocení z finančních trhů. Proto jsem na screenshotu níže manuálně upravil YTD výkonnost u SPXTR do korunového vyjádření, abych správně porovnával jabka s jabkami. 🍎

YTD výkonnost (TWR) na hlavním účtu u Interactive Brokers, přepočet do CZK.
💡 TIP: Pokud si chcete přepočítat svůj benchmark/instrument/titul do jiné než denominované měny, jako jsem to udělal já, můžu pro tento účel vřele doporučit TradingView. Jako ticker zvolíte např. SPXTR*USDCZK a voilà… graf se vám přepočítá do zvolené měny. Následně stačí použít nástroj pravítko (measure) a jednoduše si tak spočítat % výkonnost.

Oslabování dolaru je jeden z důvodů, proč se rád měnově hedguji. V současné chvíli mám investiční portfolio složené z 60 % USD a 40 % CZK. Jinými slovy se proti oslabování dolaru zajišťuji ze 40 %, což mě v současné chvíli u IB stojí 0,47 % p.a., ale benefit z toho plynoucí je solidní outperformance vůči portfoliu exponovaného pouze v USD.

Níže ještě vizuální srovnání equity s indexem SPXTR, který je opět chybně počítaný v dolarovém vyjádření, nikoliv v CZK.

YTD výkonnost (TWR) na hlavním účtu u Interactive Brokers, přepočet do CZK.
Srovnání v dolarovém vyjádření

Poslední graf prezentuje srovnání portfolia s benchmarkem (opět SPXTR), avšak oba v dolarovém vyjádření. Ten sem dávám hlavně pro kluky a holky z FinTwitteru, aby se, pokud budou mít neutuchající potřebu, mohli porovnávat s nudným buy&hold investorem. 😉 Portfolio +22,9 % vs 19,71 % SPXTR. 😎

YTD výkonnost (TWR) na hlavním účtu u Interactive Brokers, přepočet do USD.

Závěr

Před několika lety jsem si vybral cestu a životní styl dlouhodobého buy&hold indexového investora. Trhům se defacto nevěnuji, úpravy dělám obvykle minimální, brokerské poplatky neplatím skoro žádné a přesto dosahuji velmi zajímavého zhodnocení v delším období, což zde v nepravidelných časových úsecích zveřejňuji.

Tento rok si prozatím nemůžu vynachválit. Díky drobným změnám v portfoliu v kombinaci s (ne)pravidelným investování ušetřených peněz se neustále proplétám touto klikatou, avšak rozmanitou a zajímavou cestou. A držím se hesla: cesta je cíl!

Ať se daří!


Subscribe
Upozornit na
guest

39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Roud

Výborný článek. Souhlasím. Koupit a držet. Je to sice trochu nuda, ale vynáší to :)

wolf

Nejnáročnější je vědět kdy do pozice vstúpit a kdy vystúpit :-)
Tímto díky za váš lednový crypto tip
https://www.finhacker.cz/ohlednuti-za-rokem-2022-slozeni-portfolia-a-vyhled-pro-rok-2023/#krypto

Michal

Ahoj, jak provádíš na IB měnový hedging? pokud budeš moci být konkrétní, budu za to rád, případně konkrétní postup. Měnový náklad 0,47% p.a. je super, díky!

Kateřina

Díky za další update. Zrovna jsem včera nakukovala, jestli je něco nového.
A teď dotaz, vzhledem k dědické dani, neuvažuješ přejít na etf s jiným domicilem než USA ?
Pro mě zmiňovaný článek rozhodl, proč nevolit USA etf, i když mají lepší parametry.

Martin

Ahoj, ak sa smiem spytat, ktore UCITS pouzivas pre investovanie do NASDAQ? Dakujem

Peter

Ahoj, odkiaľ máš info že CSNDX (USD, akumulační) nebude podliehať dedičskej dani? Držím hlavne QQQ a tam je to vraj masaker s dedením – tipujem že z rovnakého dôvodu si sa QQQčiek zbavil.

začátečník

FinHacker odpověděl na tvůj dotaz ve své odpovědi z 24. 7. 2023 9:21: “Většinu svých ETF jsem po splnění časového testu přehodil z USA do UCITS.”

QQQ – americké ETF
CSNDX – evropské (UCITS) ETF

U evropských ETF není dědická daň.

Peter

No ale presne na to sa pýtam, odkiaľ má info že u CSNDX dedičká daň nie je. Príde mi veľmi nereálne že európske ETF by nepodliehali dedičskej dani a americké ETF áno. Celý svet by totiž kupoval iba europske ETFka a nie americké, ale čuduj sa svete napriek tomu je americké SPY najväčšie ETFko na svete a americké QQQ druhe najväčšie.

Peter

Ahoj,

CSNDX som si vybral pretože ho spomínaš v komente tady: https://www.finhacker.cz/update-upravy-investicniho-portfolia-a-ytd-vykonnost/#comment-2338

Doposud som o existenci toho ETFka ani netušil, som plne zainvestovaný v QQQ a rád by som sa toho zbavil práve z dôvodu estate tax.

,,Rovněž mně není jasný, proč by celý svět kupoval UCITS, když američanů se dědická daň defacto netýká”
Američanov sa netýka, zvyšných 96% ľudí na tomto svete áno – preto mi príde divné, že QQQ alebo SPY by boli najväčšie ETF sveta ak majú tento obrovský handicap. Všetci by kupovali UCITS na S&P500 alebo NASDAQ100 a nie SPY / QQQ.

Budem ale veriť tomu že na európske ETF estate tax neexistuje, akorát mi brutálne vŕta hlavou prečo by celý svet kupoval QQQ a ne CSNDX. QQQ by ani nemalo existovať, resp. v obmedzenej miere pre Amíkov.

Peter

Ahoj, trochu neskoro, ale díky za odpoveď :)

začátečník

Hezký článek k dané problematice jsem našel na https://www.bankeronwheels.com/ucits-etfs-vs-us-funds-for-non-us-investors/ – doporučuji pročíst celý, osobně jsem se dozvěděl mnoho nových věcí (a nalezl odpovědi na některé tvé otázky a hypotézy).

Jak říká FinHacker, vlastní verifikací uvedených informací se určitě zkazit nic nedá.

Osobně neplánuji pročítat si americkou legislativu, ta evropská (minimálně UCITS směrnice) je k nalezení v češtině i slovenštině zde: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A02009L0065-20140917 – v ideálním případě z ní bude plynout, že nepočítá s dědickou daní.

Peter

Dík za info, prešiel som si ten prvý link a bolo to prínosné. Na druhý link nemám bohužiaľ odvahu 😅

Antonín Dušek

Dobrý den, děkuji za článek. Jde asi o začátečnický dotaz, ale rád bych se zeptal jak nakupujete dluhopisy přes futures. Děkuji moc za odpověď

Pablo

U IB jsou microfutures pod tickery 2YY, 3YY, 10Y, 30Y . Viz https://www.interactivebrokers.com/en/trading/cme-micro-treasuries.php

Ještě k těm dluhopisům, který volíš expirační měsíc při nákupu případně podle čeho se rozhoduješ při volbě měsíce a jestli pak rouješ tak kdy před vypršením ?
Děkuji

Antonín Dušek

Ještě bych se rád zeptal jak se lze u IB zajistit do CZK za 0,47% p.a. určitě by to zajímola více lidí. Děkuji za váš blog a případně odpověď

Antonín Dušek

Děkuji za obě odpovědi :)

Petr

Mám to tentokrát horší než Ty, ovšem já mám v portfoliu převážně vysoce dividendové tituly typu JEPI, JEPQ, RYLD … takže preferuji stabilní dividendu před výnosem. Ale taky se to dá letos vydržet ;-)

Snímek obrazovky 2023-07-25 085857.jpg
Petr

Reinvestuju “jak kdy” ;-). Matematicky máš samozřejmě pravdu, pokud firma / fond vyplatí dividendu, tak nejenom že ty peníze nemůže dál točit, ale navíc divi daním.

Psychologicky jakože zajištění “předčasného důchodu” je ale pravidelná dividenda úplný balzám na duši, i když se jedná třeba jen o jednotky tisíc USD měsíčně. Prostě – hezky se s tím počítá, no…

Snad mi rozumíš.

skeletom

Díky za bezva článek!
Rád bych se zeptal, přes který instrument na IB nakupujete Nasdaq?

skeletom

Díky moc za info, to CSNDX ETFko pro mě bude ideální.
QQQ nevím jak bych koupil jinak než přes opce, kde bych musel brát 100ks, což je už docela sumička :)

Stefan

Ahoj, pěkný článek. Na finmagu včera vyšel článek: “populární S&P500 je pro investice nevhodný” a místo toho doporučuje “S&P 500 Equal Weighted”, kde má každá akcie stejnou váhu 0,2%, kvůli rozložení rizika – bezpečnější řešení. Chci se zeptat na tvůj názor na toto ETF? Díky.

Martin

Ahoj, planujes zverejnit update portfolia ku koncu roka 2023? Rad by som pocul nejake tvoje myslienky a nazory :) Dakujem.

Martin

super, tesim sa :)

Přejít nahoru