Form 8-3-6 – problematika, vyplnění a vše kolem [UPDATOVÁNO]

Pokud jste klientem společnosti Interactive Brokers (IBIE) nebo se jím hodláte stát, pravděpodobně se dříve či později setkáte s takzvaným formulářem 8-3-6, což je potvrzení o daňové rezidenci, které slouží k zamezení dvojího zdanění úrokových výnosů z Irska. Pokud se vám na obchodním účtu hromadí úroky od IB, například z nezainvestovaných prostředků, neměli byste vyplnění tohoto formuláře ignorovat, protože byste mohli přijít o nemalé peníze. Celá problematika kolem srážkové daně z úroků bude předmětem dnešního článku.

Poznámka: Interactive Brokers nově umožnil příjem úroků z nezainvestovaných peněz také klientům IBCE. V Maďarsku je srážková daň z úroků 15 % a je dost pravděpodobné, že dříve či později budou řešit podobný problém jako klienti IBIE a článek tak může posloužit i jim.

Úvod

Jste-li klientem IBIE, pravděpodobně vám někdy v říjnu loňského roku přišel e-mail s předmětem “Irish Interest Tax Withholding”. O co se jedná? Irský daňový úřad požaduje, aby Interactive Brokers vybíral srážkovou daň z úroků získaných v Irsku. Tato srážka činí 20 % a musí být stržena z úrokových plateb na obchodní účet každého klienta.

Srážková daň se nevztahuje na klienty, kteří jsou společnostmi zemí Evropské unie (s výjimkou Irska), nebo na společnosti v zemích, které mají s Irskem uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění. V případě ostatních individuálních klientů v EU (s výjimkou Irska) nebo pokud jste nerezidentem Irska, ale daňovým rezidentem země, která má s Irskem uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění (např. ČR i Slovensko), můžete vyplnit formulář 8-3-6, který sníží nebo eliminuje vaši srážkovou daň. Kromě poskytnutí vašich údajů je třeba, aby formulář potvrdil daňový úřad v zemi, kde jste daňovým rezidentem.

Zdá se to velmi jednoduché – vyplníte formulář 8-3-6, naskenujete ho a odešlete na příslušné oddělení, stejně jako třeba formulář W-8BEN, a je hotovo. Ale má to háček… Všimněte si poslední věty v předchozím odstavci. Je vyžadováno, aby tento formulář podepsal a orazítkoval úředník finančního úřadu. Problém je, že vám nikdo nepodepíše zahraniční formulář v anglickém jazyce. Jsem přesvědčený, že jej úředníci nepodepíší, i když bude oficiálně přeložený do češtiny, protože se v příloze formuláře odvolává na právní předpisy v cizí zemi, v tomto případě Irska. Je to podobné, jako kdybyste žili v USA a chtěli po tamním finančním úřadu (IRS), aby vám podepsal nějaký český dokument. A problém je na světě.

Doplnění: Návštěvník Tomáš mně v diskuzi pod článkem potvrdil, že finanční úřad nemá s potvrzením irského formuláře 8-3-6 problém, prý jsou na to dokonce připravení. Odborník žasne, laik se diví… 😄

Pár lidí mně psalo, že potvrzení formuláře 8-3-6 vám FÚ nevystaví okamžitě, ale cca do dvou dnů a stojí stejně jako potvrzení o daňovém domicilu 100 Kč.

Proč brokerovi nestačí vyplněný formulář W-8BEN?

Elektronickým podpisem tohoto formuláře můžete využít výhod smluv o zamezení dvojího zdanění mezi USA a ČR/SR, nikoliv však mezi Irskem a ostatními státy.

Mnoho povyku pro nic? Ne tak docela…

Setkal jsem se s chybným tvrzením, že nevyplněním formuláře 8-3-6 se zas tak nic hrozného nestane, protože vám to sice v Irsku zdaní 20 %, ale doma si to započtete proti našim 15 %, takže ve finále přijdete o “zanedbatelných” 5 %. Tento myšlenkový pochod vychází z podobného principu, jakým se daní například dividendy z USA… Pokud máte u brokera vyplněný a podepsaný formulář W-8BEN, potom je srážková daň u amerických akcií a ETFs pouhých 15 %. Příjem z dividend uvedete do svého daňového přiznání, ale protože existuje smlouva mezi USA a ČR a srážková daň je v ČR stejná jako v Americe, nic dalšího už se nestrhává. Jenže takhle to funguje u dividend, které se dle bilaterálních smluv o dvojím zdanění daní v zemi emitenta, avšak příjem úroků podléhá srážkové dani v zemi příjemce. Co to tedy znamená?

Pokud formulář nepodepíšete a přitom jste příjemcem úroků z Irska, potom dojde ke zdanění 20 % v Irsku a následně ještě 15 % (z původní částky) ve vaší zemi. To druhé zdanění je zcela oprávněné. Žádný stát nechce přijít o daň, která mu náleží a je mu upřímně úplně jedno, že vám byla chybně stržená v jiné zemi.

Abych předešel situaci, že mi tu někdo napíše, že řeším banality, přikládám výpis od brokera, kolik tato srážková daň může udělat za rok u většího účtu…

Withholding tax za rok 2022 v CZK u Interactive Brokers.

Podobný přehled najdete u IB v Performance & ReportsStatementsActivityWithholding tax. Jak vidno z reportu, broker mně zcela chybně strhl necelých 60 000 Kč, přestože jsem dodal všechny potřebné dokumenty. O něco nižší částku ještě zaplatím na srážkové dani v ČR. A to si samozřejmě nenechám líbit, takže jak z toho ven?

Řešení

Když jsem tento problém začal řešit se svým daňovým poradcem, naskýtaly se celkem dvě možnosti. Začnu tou jednodušší.

1. Fake it

Zfixlování formuláře 8-3-6 by bylo jistě nejsnažší řešení, avšak ne úplně legální. Stačilo by někde sehnat podpis úředníka s razítkem příslušného finančního úřadu a voilá, vyplněný dokument je na světě. Takto vypadá správně vyplněný formulář:

Originální nevyplněný formulář je k dispozici ke stažení přímo ze stránek interactivebrokers.com.

Všimněte si červené oblasti. To je přesně to, co má vyplnit, podepsat a orazítkovat finanční úřad. Způsob s paděláním dokumentu důrazně nedoporučuji!

2. Dodání oficiálních dokumentů

Pokud tedy finanční úřad nepotvrdí náš daňový domicil podpisem irského formuláře, co jiného nám zbývá? Naštěstí existuje dokument nazvaný “Potvrzení o daňovém domicilu”, který si může vyžádat každá fyzická osoba za poplatek 100 Kč u příslušného finančního úřadu. Potvrzení je ve třech jazycích – češtině, angličtině a němčině a vypadá následovně:

Protože se jedná o zpětné potvrzení za rok 2022, musíte si nechat vystavit dokument “za zdaňovací období od – do”. O potvrzení můžete zažádat příslušný finanční úřad buď písemně poštou, osobně na podatelně (nedoporučuji) nebo prostřednictvím datové schránky a obvykle je k vyzvednutí do tří pracovních dnů. Po získání dokladu přichází nejtěžší část – vysvětlit daňovému oddělení Interactive Brokers, že jejich irský formulář vám český finančák nepodepíše, ale že máte oficiální potvrzení o daňovém domicilu, které přiložíte spolu s částečně vyplněným formulářem 8-3-6 (vyplňuje se pouze první část pro nerezidenty). Veškerá dokumentace se zasílá na adresu tax-withholding@interactivebrokers.com.

Pokud jste vše udělali správně, za pár dnů byste měli obdržet podobný email:

Musel jsem uhánět podporu na daňovém oddělení Interactive Brokers, protože i přes řádně dodané dokumenty jim trvalo cca dva měsíce, než mně strženou withholding tax vrátili.

Refundovaná withholding tax za rok 2022 v CZK u Interactive Brokers.

Platnost dokumentů

Pokud zašlete potvrzení o daňovém domicilu za určité zdaňovací období, například za předchozí kalendářní rok, broker vám srážkovou daň za toto období vrátí zpětně, ale bude ji asi nadále strhávat za další měsíce. Chcete-li se vyhnout i tomu, pak pravděpodobně budete muset zaslat ještě jedno potvrzení o daňovém domicilu k určitému datu, například k 31. 12. 2022, a veškerá srážková daň by měla být vrácena v každém následujícím měsíci, viz screenshot níže. Na jak dlouho? Tuto otázku pokládám podpoře IB již delší dobu, bohužel zatím bez použitelné odpovědi.

Potvrzení o daňovém domicilu bude pravděpodobně nutné zasílat brokerovi každý rok. Zemi bydliště, a tedy i daňový domicil, můžete totiž kdykoli změnit.

A to je vše. Celou problematiku zde máte naservírovanou na stříbrném podnose 🍽️

Líbil se vám článek?   
5 (24)

,
Subscribe
Upozornit na
guest

64 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TomasS

Ahoj, mně na finančáku 8-3-6 potvrdili, jen mi do pole Czech Republic doplnili “in the year 2022”, což se mi moc nelíbí. Ještě jsem to do IB nenahrál. Jak píšeš o potvrzení daňového domicilu k určitému datu, tak by také stačil 8-3-6 bez toho, aby někde psali za jaký je to rok? Jen vyplnit datum podpisu FÚ? Nejradši bych to o roce 2022 smáznul, abych tam nemusel znova :-)

Fers

Asi budu patřit mezi ty šťastnější, ale mě na finančáku nijak nevymezili, že by to bylo jen na zdaňovací období 2022 (v poli za zdaňovací období mám XXX, stejně jak to máte na fotce českého formuláře), mám tam jen vyplněno k jakému datu se to podalo a podepsalo, takže by to snad v Irsku mohli vzít “na neomezeně dlouho”, ale možná to chápu špatně a od IB dojde zase koncem roku další výzva.

Druhá věc je, že jsem jim formulář posílal už minulý rok na zmíněný e-mail, ale od nich mi ani po opakovaných výzvách nepřišla odezva, jestli ho přijímají. Posléze mi tento rok přišla výzva do IB portálu, abych tam nahrál formulář 8-3-6 bez jakýchkoliv dalších detailů (jen kolonka pro vložení souboru formuláře a kolonka pro komentáře, ale jinak žádný popis). Což mě celkem naštvalo, že na e-maily nereagují a pak to mám ještě posílat znovu, ale nahrál jsem tam tedy to stejné, co jsem jim posílal e-mailem, a zmínil jsem to do poznámky. Za pár dní přišlo e-mailem vyrozumění, stejné jako Vám. Co je ale zajímavější, že mi účtovali Irskou daň jen za prosinec 2022 a hned ji zase vrátili, ale předcházející měsíce v roce vůbec ve výpise daněny nejsou, i když tam příjem z úroků mám.. no raději se v tom nebudu hrabat, stejně by je vrátili.

TomasS

A jaký formulář ti teda FÚ vyplnil? Na tom 8-3-6 nikde není pole pro zdaňovací období.

Zany

Dekujeme za takovy servis.:D
Ale jak ti to teda dopadlo? Vratili ti tu strzenou dan?

Honza

Ahoj, jen pro info – ja zkousel na IBIE poslat stejny dokument (potvrzeni o danovem domicilu) a me odmitli s tim, ze se nejedna o 836ku :-/ .. zkusim to tedy znova.

Tomáš

Ahoj, doplním svou dnešní zkušenost s FÚ. Formulář jsem tam přinesl, na registraci si zavolali vedoucí, a šlo to jedna dvě. Prý toho teď potvrzují mraky, jen zrovna ten můj formulář ještě neviděli. Každopádně ve svém intranetu si našli vzory dokumentů a ten můj tam našli podle státu. Měli tam vzorový jak překlad tak originál a naprosto bez problémů jsem během chvíle odcházel s orazítkovaným 8-3-6.

Tommy

Hmm zajimave mne zacali urokovat az od listopadu a zatim zadny email neprisel

Labros

Ahoj, přikládám svoji zkušenost z potvrzením formuláře 8-3-6 finančním úřadem. Formulář 8-3-6 jsem odnesl na úřad. Chtěli po mě ještě žádost o vyplnění cizojazyčného formuláře a správní poplatek 100Kč. Po dvou dnech mi volali, že si můžu vyzvednout podepsaný a orazítkovaný formulář. Aktivně si stáhli ještě novější verzi formuláře oproti té, která je na stránkách IB.

trader

tak bez tří dnů to finančáku trvalo měsíc a musel jsem vyplnit dotazník, jak pro ukrajince, šílené dotazy…

Vojta

Od jaké částky ti tam nabíhají ty úroky z nezainestovaných prostředků? (Má to nějak vliv na base currency, kterou tam mám nastavenou)
Já tam mám pár tisíc USD a na výpise za 2022 nemám žádný withloding tax uveden co se týče úroků.

Tommy

Myslim ze to je nad 10000 USD (na IBIE).

TKND

Ahoj, chtěl bych se zeptat na radu, jestli je můj myšlenkový postup správný.. nebo jestli třeba něco nepřehlížím?

Mám teď u brokera nastaveny Kč jako base currency, ale přepnu to do USD.
Z českého účtu si tam převedu peníze (Kč) a směním je na USD – protože se mi zdá, že je teď nízký kurz a tímto krokem si připravím peníze k investování a při tom budu brát úrok na USD kolem 3,4-3,5 %. Což je míň něž na spořáku v Kč, ale zlepší mi to měnovou diverzifikaci a budu ready na nákupy a postupně budu nakupovat.

IB už pak pojedu jen čistě v USD. Fakticky bych tam chtěl poslal cca 50-60 % toho, co mám v akciích celkově zainvestováno.

(Jinak mám momentálně asi 60 % portfolia v CZK)

TKND

Ok, díky:) Asi jsem to moc zamotal, tak to zkusím rozepsat a zjednodušit.

Chci investovat dlouhodobě, teď je mi 35let. Moje aktuální portfolio je cca 60 % u Fio v českých akciích. 40 % potom u Degiro a IB (s fio a degiro jsem začínal, IB jsem přidal nedávno).

Chtěl bych teď tedy nakupovat přes IB a hlavně US/svět akcie.

Držím dost Kč na spořících účtech a řeším, co s tím. A říkal jsem si, že situace s USD/CZK (21,6) je teď příhodná k tomu, si převést část korun, směnit a nechat si úročit USD. Výhody tam vidím v tom, že si myslím, že dolar bude posilovat a nebudu ho tak muset následně draze kupovat, až budu chtít investovat.
U toho úročení bych “NAV>100k USD” a úročení od 10k USD plnil.

Druhá možnost by asi byla, že bych ty peníze vzal a rovnou je investoval, ale jsem spíše opatrný a rozpouštěl je postupně. A pravděpodobně i do nějakých ETF, protože doteď jsem vybíral jednotlivé akcie.

Takže ta moje původní zamotaná otázka/myšlenka se vlastně týkala toho, jestli neuvažuju nějak úplně blbě.. Jestli přepnutí base currency do USD něco negativně neovlivní? Jestli nakoupení USD do zásoby teď dává smysl?

Petr

Já bych osobně vzal vše a investoval, rozkládání investice v čase má málokdy dlouhodobý pozitivní efekt. Ale je to samozřejmě jen můj názor.

Vojtag

Aha, takže IB ti nebude úročit vše od 0USD, pokud máš na účtě min. 10000USD, ale vždy jen to co je nad 10000USD?

je nějaká alternativa(bezriziková), kam třeba těch 10000USD zaparkovat v IB, nějaký produkt..nebo nějaké treasuries, kde bych profitoval z toho aktuálního vysokého úroku co mají v US? Nebo to prostě jen nechat ležet a využít a neřešit to? Díky za tip

lenka.selka

Ahoj, tento nový formulář budou chtít potvrdit po každém klientovi, nebo jen po těch, kterým už byly někdy připsány nějaké úroky? Je tady někdo, po kom to IB vyžadují, i když žádné úroky nikdy neobdržel? A co se stane, pokud nemám žádné úroky/mizivé úroky a formulář nedodám?

HonzaV

Dobrý den, předem se omlouvám, že dotaz není k tématu, ale týká se IB…
Chtěl jsem koupit micro cap společnost na OTC markets, ale IB mi sdělilo, že potřebuji margin účet. Odkaz s vysvětlením nefungoval, takže se mohu jen domnívat proč… asi to souvisí s OTC… Investuji jen bez marginu, takže se chci zeptat, jestli existuje způsob jak takovou akcii u IB koupit na cash účtu? Předpokládám, že ne – zkoušel jsem to u IBCE i IBIE. Pokud si tedy jeden z účtů změním na margin účet, ale margin využívat nebudu, jsou tam nějaká negativa spojená přímo s účtem, např. nějaký poplatek za vedení margin účtu, i kdybych žádný margin nepoužil? Předpokládám tedy, že akcii budu moci koupit normálně a nebudu muset použít margin…
Budu rád za každou zkušenost. Díky moc a díky moc za Vaše články.

Tomáš

Ahoj, díky za informace. Když tedy začínám teprve testovat ostrý účet s cca 3000usd, nemusím prozatím toto řešit, případně až s vyšším účtem nebo kdyby se třeba IB rozhodl úročit i nižší účty?

Lenka Heřmanová

Já jsem tento požadavek od IB nedostala vůbec, tak nevím…formulář jsem vytiskla, ale stále váhám, jestli ho nechat potvrzovat, když to po mě vlastně IB nepožaduje?

Lenka Heřmanová

Jsem u irského IB. Díky za odpověď.

Petr

Já mám účet u Lynx který bude patrně registrován v Irsku.Výzva na vyplnění formuláře se mi ve správě účtu objevila.Nakupuji pouze acc etf a větší hotovost než 1000 eur jsem tam nikdy nedržel tzn. že formulář řešit nebudu. Netuším proč jsem ho obdržel ale na druhou stranu oni nemůžou vědět jestli tam ten větší obnos (nad 10 000usd jak zde uvádíte) nebudu mít třeba zítra.Každopádně děkuji za popis problematiky.Odpověd proč vyplnit či nevyplnit ten formulář jsem našel.

Pavel

Ahoj. Mam už pár měsíců u IBIE nezainvestovaných 14 500 USD a zatím jsem nedostal vůbec žádný úrok. Nevíte někdo, čím by to mohlo být?

Pavel

Tam mám akorát SYEP interest (Stock Yield Enhancement Program). Nic jiného tam není

Pavel

Tak podporu jsem kontaktoval. Zjistil jsem že nespadam přímo pod podporu interactive brokers, ale pod iq-trade. To bylo pro mě velké překvapení, ale budiž.. Na podpoře mi nedokázali říct kde je problém. Ale doporučili mi, ať místo toho kupuju US dluhopisy s max roční splatností. Takže jsem si včera koupil GOVT Bills Aug8’23. Splatnost mám tedy cca za 4 měsíce a yield je kolem 5%. Což je lepší než ten interest od IB kde maji 4,3%. Tyto dluhopisy se prý dají kdykoliv prodat, měli by být málo voatilní a mají požadavky na margin pouze 1%. A třeba se na mě timhle způsobem neuplatní ta 20% irská daň. Kdyby měl někdo zájem to zkusit, tak ticker je: us-t a poplatek za nákup 5USD.

Ondřej

Dobrý den, takže je lepší dokumenty poslat přímo emailem a ne přes ten jejich klientský portál? Já tam poslal před týdnem jak Irský formulář, tak domicil a zamítli mi jej. Ale už mi nebylo odpovězeno z jakého důvodu. Děkuji

Ondřej

Přes klientský portál mi to právě povolilo jen jeden dokument tak jsem domicil a irsky formulář spojil do jednoho PDF a stejne mi to zamítli. Ale včera večer mi shodou okolnosti přišel e-mail od IB ten co máte v článku, tak snad už konečně bude všechno v pořádku 😀.

Jirka

Ahoj, díky za článek, mám (možná hloupý) dotaz, ale chápu dobře, že se srážková daň týká jen úroků získaných v Irsku a ničeho jiného? Jde mi o (akciové) etf s irským domicilem, které vyplácí dividendy – předpokládám správně, že kvůli takovému etf mě problematika formuláře 8-3-6 nemusí trápit? Díky za odpověď :-)

Jirka

Paráda, díky moc za odpověď i za radu ohledně distribučních ETF, zatím jsem to vzhledem k objemu moc neřešil a distribuční etf si nechával, uvidím co s nimi v budoucnu :-)

Petr Š.

Můžu přidat svoji, nakonec pozitivní, zkušenost. Konkrétně s FÚ pro Plzeň-jih. Napřed mě odmítla jedna úřednice s tím, že formulář není v češtině a že úředním jazykem je čeština a že nic nepodepíší. Moje námitky, že některé ostatní FÚ podepisují ji nezajímaly a že mám zavolat za pár dní její kolegyni. Kolegyně mi řekla to samé s češtinou. Výtky k tomu, že formulář nebude zpracován v ČR, ale v Irsku, a proto musí být jejich úředním jazykem ji taky nezajímaly. To, že některé ostatní úřady podepisují ji taky nezajímalo, že prý to jde na jejich triko a že ona tam má kontroly a kecy v kleci. Chvíli jsem se s ní přel a nakonec se povedla alespoň eskalace výš. Že to pošle tedy “nahoru”. K mému překvapení volala zpět cca do dvou hodin s tím, že mi to podepsat může i v angličtině, protože jí “nahoře” řekli, že jde o oficiální dokument z Irska a že to podepíší i bez překladu. O žádném omezení pouze na konkrétní rok se nezmiňovala, jen že mám přijít, zaplatit 100 Kč a je vyřešeno.

Takže moje rada je zavolat si tam, ať komunikujete s konkrétní osobou, nenechat se odbýt a vyžádat si jejich email s tím, že jim pošlete vzor k nahlédnutí. Ať ho pošlou na nadřízený úřad a že jde o oficiální dokument z Irska. Případně ať se jdou zeptat na FÚ Plzeň-jih :)

Marco

Musi byt vyplnen i “the relevant tax reference number is” ?

skeletom

Děkuji za skvělý tip, mám na IB hodně peněz v cash jako collateral pro nákupy opcí a tak bylo těch 20% na interest nepříjemných. Můžu potvrdit, že poslední dva měsíce, co jsem jim dodal ten formulář už mi nic nestrhli.
Navíc v Brně na FÚ úplně na pohodu, jsem jim poslal ten dokument z IB datovkou, poslal jim na účet 100Kč jako administrativní poplatek a asi za 14 dní mi přišel potvrzený dokument. Musel jsem to teda posílat dvakrát, jednou i za manželku, máme joint účet a museli jsme to vyplnit oba.
Sice mi potvrzený formulář poslali zpět poštou i když by mi to stačilo datovkou, ale hlavně že já jsem na úřad osobně nemusel :)

Investor007

Ahoj skeletome, tak to je úplně luxusní! Mockrát děkuji, že jsi se podělil s tvou zkušeností, která mi moc pomohla. Mám totiž také joint účet a na úřad se mi nechce. Mám jen jeden dotaz, poslal jsi tedy dohromady 200kč a posílal to jednou z datovky své a jednou z datovky manželky?

skeletom

Ahoj promiň jsem si nevšiml, že mám tady dotaz, ale už to máš asi dávno vyřešené :)
Udělal jsem to přesně jak jsi napsal.

Ireth

Hezký den, omlouvám se za začátečnický dotaz, ale zajímalo by mě, jak je to z hlediska zdanění v ČR.
Chápu správně, že případné připsané úroky z volné hotovosti spadají pod §8 ZDP – Příjmy z kapitálového majetku 
(stejně jako dividendy ze zahraničních akcií, Investiční rezerva na Portu apod.)? Ptám se kvůli povinnosti dodanění v daňovém přiznání.
Děkuji moc!

Jakub

Zdravím,
sice je to dotaz trochu mimo 8-3-6, ale rád bych se zeptal, co by správně mělo být vyplněné u občanky jako “National ID”. Jestli rodné číslo a nebo číslo dokladu (předpokládám to druhé). A hlavně druhá otázka, jak by mělo být vyplněné “Tax ID” pro fyzickou osobu. Jelikož na internetu jsem našel prakticky všechny možné varianty, jak to někteří mají vyplněné od:
a) pokud člověk nepodniká, tak nevyplňovat nic,
b) rodné číslo bez pomlčky,
c) až po rodné číslo, které ale začíná prefixem “CZ”.

A docela rád bych to měl naprosto správně, ale přijde mi, že každý má na to jiný názor.

Mockrát děkuji.

Adam

Co jsem pochopil pokud nebudu mít volnou hotovost na účtu která se úročí a budu mít vždy skoro všechny peníze investované tak tento formulář nemusím řešit? Chápu to správně? Děkuji za vysvětlení

JirkaV

Ahoj, najdete prosím někdo protiargument proč nedržet USD hotovost např. v IB01 Acc UCITS ETF 0-1y US TBonds? Jednak to řeší neúročenou částku do 10kUSD a i zhodnocení je vyšší (minimálně o marži IB). Zmíněná rizikovost krátkých US TBonds je snad minimální.

Přejít nahoru