Dneškem můžeme začít mluvit o medvědím trhu…

Abych se vám přiznal… posledních pár týdnů jsem měl celkem napilno z důvodu rychle se šířícího onemocnění COVID-19 a jeho negativního vlivu na trhy. Proto zde nepřibývaly žádné nové články. Naopak jsem se věnoval úpravám svého portfolia, alokaci volných peněžních prostředků a snižování podílu v rámci systematického obchodování na úkor dlouhodobějšího držení (ohledně důvodu napíšu někdy později).

Protože neustále vídám a slýchám, jak se pletou jednotlivé pojmy související s recesí nebo medvědím trhem, pojďme si tyto věci v rychlosti vydefinovat.

Recese – dříve se recese definovala jako:

Období dočasného ekonomického poklesu, během něhož se snižuje obchodní a průmyslová činnost, obvykle se projevuje meziročním poklesem HDP (v meziročním srovnání) ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

Nicméně nově NBER (národní úřad pro ekonomický výzkum) definuje recesi jako významný pokles ekonomické aktivity rozložené po celé ekonomice, trvající déle než několik měsíců, obvykle negativně ovlivňující reálný HDP, příjmy, zaměstnanost, průmyslovou výrobu a velkoobchodu – maloobchod.

Technická recese – dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu HDP, ovšem oproti recesi se nejedná o meziroční srovnání.

Deprese – pokud nebudeme brát v úvahu psychickou poruchu, pak finanční deprese je hluboká a dlouhotrvající recese. Ačkoli neexistují žádná specifická kritéria pro přesný popis deprese, mezi jedinečné rysy Velké hospodářské krize patřil pokles HDP o více než 10 % a růst míry nezaměstnanosti na 25 %. Zjednodušeně řečeno, deprese je vážný pokles, který trvá mnoho let.

Medvědí trh nebo také bear market – situace, kdy na trhu dochází k dlouhodobému poklesu cen. Typicky popisuje stav, kdy ceny akcií klesají o 20 % a více z nedávných maxim způsobené pesimismem a negativním sentimentem investorů.

Závěr

Doufám, že teď už je to jasné. Dnes 12.3.2020 došlo k poklesu S&P 500 o 26,83 % (od high po close), takže vítej, medvěde!


,
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru