I malé děti vědí, že piráti jsou odjakživa lupiči

Jsem politicky nevyhrocený člověk. Je mně jedno, kdo koho volí, stejně tak jsou mi ukradené politické názory většiny lidí. Velmi nerad se účastním, už jenom z pozice posluchače, různých politických debat, ať už se odehrávají v TV nebo v putyce. K politickému dění se nerad veřejně vyjadřuji a je mně proti srsti rozebírat politiku zde na blogu. ALE dnes udělám malou výjimku, protože se téma dotýká kapitálových trhů.

Upozornění: Následující text bude politicky nekorektní, značně subjektivní, ale věcný. Pokud trpíte na zvýšený tlak a nesnesete odlišné politické názory, doporučuji článek nečíst.

Věřím, že většina z vás tuší, kam asi mířím. Jde o to, že se do daňového balíčku minulý týden téměř bez pozornosti dostal také skutečně “pirátský” pozměňovací návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany ohledně zdanění cenných papírů nad 20 mio Kč. Prozatím totiž platí, že pokud mezi nákupem a prodejem cenných papírů uplyne doba alespoň tří let, potom je tento příjem osvobozený od daně (jedná se o tzv. tříletý časový test). Více se o celém tématu můžete dočíst třeba na Novinkách. Ferjenčík se tímto snaží pasovat do role Robina Hooda. Jistě se v očích veřejnosti jedná o chrabrý čin a vše je myšleno pro blaho nás všech… nebo ne?

Pojďme postupně…

Definici slova pirát si vypůjčím z Wikipedie:

Pirát je původně námořní lupič. Piráti obvykle přepadají obchodní lodě, ale často loupí i na pobřeží. Pirátství kvete tam, kde je velký lodní provoz a lupiči mohou doufat v bohatou kořist. Místo původních šavlí a plachetnic mohou mít dnes k dispozici rychlé čluny, automatické zbraně, děla a rakety.

Wikipedie, https://cs.wikipedia.org/wiki/Pirát

K této definici bych ještě dodal, že kromě rychlých člunů, automatických zbraní a raket mají novodobí piráti u nás v ČR další super silnou zbraň – politickou moc.

Pirátská strana byla založena 17. června 2009, ale do širšího povědomí lidí se dostala teprve nedávno, když poprvé vstoupila do poslanecké sněmovny v roce 2017. Tehdy se jim podařilo oslovit zejména mladší generace díky jejich “cool” mladistvému vzhledu, progresivním názorům a hesel v jejich programu jako e-government, boj proti korupci, transparentnost, politická odpovědnost atd. Pirátská strana sebe sama označuje jako “středovou až středolevicovou liberální stranu”. Je nicméně pozoruhodné, že jsou mnohými označováni jako progresivní levice. Já bych k tomu ještě dodal, že jsou Piráti opoziční verzí ANO.

Zpátky ale k tématu…

Návrh Ferjenčíka podle jeho slov míří na tzv. super-boháče, kterým chce zdanit kapitálový příjem nad 20 mio dodatečnou 15% sazbou. Problém ale je, že tenhle “expert” nemá nejmenší ánunk o tom, jak se tvoří hodnota ve firmách nebo jak funguje celý daňový systém. Hned vysvětlím, co mám na mysli…

Nevidím důvod, aby člověk platil z příjmu z práce asi čtyřicet procent včetně odvodů, zatímco z kapitálového příjmu nic. Navíc jsme tam dali štědrý limit, aby to nedopadlo na střední třídu.

Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana)

Pozorně si přečtěte předchozí citaci. Pokud vám to připadá celé postavené na hlavu, tak vítejte v klubu! Ferjenčík tedy vidí určitou nespravedlivost mezi “bohatými” podnikateli a zaměstnanci. Jenže si neuvědomuje několik základních faktů:

  • Investovaný kapitál byl již jednou zdaněný jako příjem. Podnikatelé nebo zaměstnanci si na kapitál, který dále investují, vydělali také prací.
  • Hodnota firmy je dána mimo jiné zisky, které jsou opět již jednou zdaněné.
  • Tihle “zlí” podnikatelé, kteří by měli být potrestáni vyšším zdaněním, zaměstnávají ve svých firmách spoustu lidí. Ze všeho platí daně. Přebírají odpovědnost a risk na sebe. Nespoléhají se na stát. Jsou soběstační.

Ferjenčíkovi se zdá být férové několikrát zdanit příjem pouze bohatým lidem. Nebo celý problém spočívá v tom, že absolutně nerozumí tvorbě hodnoty a zdanění, a tudíž by iniciativu v této věci měl nechat na kompetentnějších?

Pro progresivní zdanění kapitálových příjmů mezi 15 až 23 procenty nakonec v pátek hlasovali kromě Pirátů také zástupci hnutí ANO, ČSSD a KSČM.

Novinky.cz, https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pirati-prosadili-zruseni-danove-vyjimky-pro-superbohace-40343150

Tak tohle mě upřímně vůbec nepřekvapuje…

Možná to ale opravdu myslí dobře

Když jsem tenhle návrh poprvé zaregistroval, na chviličku mě napadlo, že by to Ferjenčík mohl myslet přece jenom dobře pro blaho všech lidí. Pokud by se týkal účelově založených akciových společnosti českých kmotrů a politiků, u kterých při následném prodeji nedochází ke zdanění, tak fajn. Ale tohle je otázka organizovaného zločinu! A už vůbec nechápu, proč se jeho návrh týká auditovaných akciových společností obchodovaných na burzách. Bohužel, opravdu to dobře nemyslí!

Ferjenčík

Dobře tak “superboháčům”, mě se to netýká…

Přej a bude ti přáno! Hádám, že většina návštěvníků mého blogu se nějakým způsobem zajímá o kapitálové trhy, případně investuje nebo aktivně obchoduje. Pokud patříte do skupiny lidí, která si říká: “nás se to netýká, limit je nastavený dostatečně vysoko”, jak pravil sám Ferjenčík: “…aby to nedopadlo na střední třídu.” (pozn.: učebnicová ukázka populismu), potom taky doufejte, že váš finanční stav bude, třeba za 40 let držení portfolia, stále pod tímto limitem. V dlouhodobém horizontu umí složené úročení dělat doslova zázraky, tak abyste nakonec nezplakali nad (ne)výdělkem.

Dalším argumentem může být to, že až budou peníze z investic potřeba (typicky v důchodu), potom je limit pořád nastavený dostatečně vysoko, protože nikdo nepotřebuje odprodat celé portfolio v jednom roce. OK, ale co když budete chtít utéct z akcií do hotovosti třeba z důvodu extrémní bubliny podobné roku 2000 nebo z jakéhokoliv jiného důvodu?

Závěr

Osobně doufám, že senátoři konkrétně tento paskvil smetou ze stolu. Ostatně, platíme si je právě proto, aby dělali správná rozhodnutí. Snad to tak bude i v tomto případě.

Zde ještě pár vybraných tweetů k tématu:

A ještě názor Dana Gladiše z Vltava Fund na Facebooku:

Máte k danému tématu názor? Budu rád, když se podělíte v diskuzi.


Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
galos

Po precitani clanku som si spomenul na vyrok Kiyosakiho.. budem parafrazovat “Bohati ludia vedia chranit svoje peniaze”. Varim z vody ale myslim si, ze vela ludi sa nenecha dobrovolne zodrat a zacnu optimalizovat, ci uz porozhadzuju peniaze na rodinu, firmy…

Supermuf

Piráti jsou neomarxisti s počítačem.

Přejít nahoru