Jakými triky se Vás snaží oblbnout?

  Upozornění: Článek byl převzat z cache paměti vyhledávačů. Původním zdrojem byl blog winpes.cz, který bohužel začátkem roku 2021 zanikl. Pro kontinuitu informací a značnou nadčasovost jsem si jej dovolil archivovat.  

Publikováno 28.10.2016 | Autor: winpes

Když se poslední dobou dívám na stránky, weby a blogy o tradingu, je mi z toho tak nějak smutno. Přijde mi to, jako by většina z nich  byla postavena pro nemyslící ovce a jako by jediným cílem tradingu bylo oškubat stádo a nahrabat si na poplatcích za služby spojené s přidaným servisem. No budiž, každý nemůže být chytrý, proč ale proboha nemůže být ta „masa“ investorů alespoň trochu opatrnější? Fakt to nechápu. Proberme si nyní, jakými základními triky z Vás dostávají peníze „odporníci“ na trading.

Ferda mravenec – práce všeho druhu

Pan trader – říkejme mu František – je odborníkem na akcie a rád Vám předá nějaké ty tipy. Za peníze, samozřejmě. Je taky nejlepší na intradenní obchodování indexů. A na CFD. Pochopitelně rozumí forexu. A dá rozum, že je brilantní obchodník přes opce. Taky má hodně peněz v dluhopisech. A komoditách. Co ještě? Á, dividendové strategie. A málem bych zapomněl, párové obchodování.

Tenhle Frank mi nahání husí kůži, protože umí úplně všechno, zatímco já skoro nic. Člověka to úplně svádí svěřit mu všechny úspory a jít se někam zahrabat, protože je tak obrovsky chytrý.

Takže zpátky na zem. Pokora člověka spočívá právě v tom přiznat, co všechno neumím. Trader „superhrdina“ neexistuje a skutečně nikdo neumí obchodovat se vším, ani František. Je to jen trik na oblbnutí.

Krásné křivky, hezké grafy

To pan Petr je jiný kalibr. Je to skoro vědec. Kdyby to nevypadalo blbě, nechal by se na stránkách vyfotit v bílém plášti se stetoskopem na krku. Protože to ale blbě vypadá, uvidíte ho nespíš za stolem u superpočítače se třemi a více monitory, z nichž minimálně na dvou jsou grafy. Grafy musejí růst. Na třetím či dalším monitoru bude otevřená obchodní a backtestovací platforma – doporučuje se TradeStation, páč ta je hodně v kurzu. Celé to musí vypadat nějak takhle (počínající pleš je bonus):

Podvědomí člověka zapracuje a dojdeme k názoru, že trading je složitý, a proto bude rozumné to celé „hodit“ na Petra, protože on má na to zkrátka buňky. Je specializovaný a diverzifikovaný a sofistikovaný a ví co dělá. A má na to počítač s více monitory, což my ne.

Petr prezentuje na svých stránkách obchodní systémy, které musejí vydělat. Křivky zisků stoupají strmě vzhůru, rizika jsou eliminována pomocí vytuněných algoritmů a penízky se jen sypou.

Takže zase zpátky na zem. Trading není vědecká disciplína, ve skutečnosti to můžete dělat sami a můžete v tom být dobří – i bez těch deseti monitorů a výpočetního centra v obýváku.

Trading je jednoduchý

Když nevyjde složitost, použijeme opačný extrém. Trader Martin sází na jednoduchost. Peníze (z tradingu) leží na zemi, jen je sebrat. Obchodujte jako cvičený lidoop (nebo to byla opice?). Nalejt – vylejt. Nakoupit nízko, prodat vysoko. Žádná teorie, hezky začněte rovnou praxí – konečně na cenu našeho semináře si vyděláte za první měsíc, tak jakýpak cavyky, ne?

Martine, není to špatná strategie, pokud opravdu cílíš na cvičené lidoopy. Cvičení lidoopi, trading bude jednoduchý, pokud Martinovi zaplatíte dostatečně vysokou částku za seminář (webinář? mejlmasáž?) a případně se zúčastníte nějakého toho pokecu s ostatními lidoopy, a to nejlépe v zahraničí. Fotky od bazénu jsou totiž hrozně kchůl.

Takže zase zpátky na zem. Zaplacením kurzu se ze složité věci nestane věc jednoduchá, problémy se nevyřeší tím, že zjistím, že je má více lidí a trading není pro cvičené opice. Absolvováním kurzů nezměníte fakt, že většina traderů na burze prodělává – takhle je to jednoduché. Holt nic není zadarmo.

Obchodujte s [ženské jméno]

Já už jsem tady psal, že traderek – žen je málo. Nic tedy nenakopne mužské ego víc, než zjištění, že obchodováním se živí i ženy. Když to zvládla Ivana, Martina a Katka, tak já to zvládnu taky, ne?

Když jsem to zvládla já, měl by to fakt zvládnout každý! :)

Takže zase zpátky na zem. Weby typu „obchodujte s Dianou“ či „zcela opční Alenka (v říši divů)“ jsou většnou falešné a za tajemnou kráskou stojí zájmová skupina, která se snaží Vás zinkasovat či nalákat na své stránky. Ale ta představa že půjdete s Dášou na kafe může bejt příjemná, zejména pokud má na stránkách fotku. Jenže i ta fotka je fejk, bohužel.

Mám tajný recept na …

Lidi milujou tajemství. A i když třetí pokračování příhod profesora Langdona bylo pro mě spíše zklamáním, nic to nemění na tom, že tajemství prodává. I na burze.

Možná právě proto trader Ludvík vyvinul speciální Hodně Opravdový Indikátor, který zajistí na burze konkurenční výhodu. I Vám, protože Ludvík není škrob a rád se s Vámi o toto tajemství podělí. Indikátor funguje na principu, který byste stejně nepochopili, a navíc využívá intermarket analýzu ve spojení s hyperventilovanou volatilitou, ale pst, nikomu ani muk.

Takže zase zpátky na zem. Burza už tady pár let je a všechno, co mohlo být vyzkoumáno, objeveno a zdokumentováno už nejspíš někoho napadlo. Pokud to bylo vážně dobré, nechal si to autor pro sebe a pokud to za nic nestálo, nalakoval to na červeno a prodává to jako tajemství důvěřivým naivkům. Seminář jen za 2000. Éček.

Tituly, funkce, televize, prostě být vidět

To je takové to „o čem budeme dnes mluvit na jakSeJenTaTelevizeJmenuje“. Státi se guru. Býti tím, za kým se potáhnou masy a budou chtít poradit. Televizní hvězdou. Jmenovat sám sebe prezidentem „sekce fundamentální analýzy při vysoké škole XY“; mít prestižní ocenění ze zahraničí a hlavně! několik let v zahraničí žít.

Být burzovním mesiášem. To je džob!

Takový mesiáš je učiněný poklad. Co na tom, že v každé druhé větě zdůrazní, že nemá křišťálovou kouli, zatím co ta první věta je typu „v brzké době očekáváme na burze propad, pokud ovšem nedojde k růstu, jak se v minulosti již několikrát stalo“.

Takže zase zpátky na zem: Guru ví o zítřejším pohybu cen na burze úpně stejné věci jako Vy nebo já. Tedy kulový. Na druhou stranu, když se něco semele, rád přispěchá s desítkami důvodů, proč to bylo nevyhnutelné, kdy už k tomu v minulosti došlo a jaké poučení bychom si z toho mohli vzít.

… a jak by to mělo být správně?

Říkám to pořád: když Vám chce někdo vnutit návod na zbohatnutí, bohužel to většinou bude jeden z vykuků uvedených výše, případně vykuk kombinující několik z výše uvedených triků (jen ta sexy traderka, co je často vidět v televizi, má v obýváku deset monitorů, obchoduje se vším a dokáže mě to naučit za dvě hodiny mě na kafe ještě nepozvala, takže kdoví, třeba fakt neexistuje, ach jo).

Správně by to mělo být tak, že použijete zdravý selský rozum ještě PŘEDTÍM, než nějaký seminář (knížku, výzkum, tipy, signály, AOS atd.) koupíte. Správně byste měli mít nějaké reference, nejlépe od známého, kterému se dá věřit. Správně byste měli dvakrát měřit, a jednou řezat.

Správné je mít svoje vlastní investiční cíle, svoje tempo, svoje prostředky, svoji cestu. Je správné dělat chyby – svoje chyby. Je správné se vzdělávat, nespoléhat na zkratky, nechtít zbohatnout za noc.

Správné je myslet. Hlavou. myšlení bolí, já vím.

Mimochodem, doplnili byste nějaké ty triky, na které jsem zapomněl? Podělte se v diskusi!

Související: Hvězdný prachy aneb finanční šmejdi v praxi »

Přejít nahoru