Nedělejte kraviny se svými penězi!

Vypadá to, že hodně retailových obchodníků začalo naskakovat do long pozic na ETFku s tickerem USO, což je fond trackující cenu americké ropy WTI. Data od Fidelity, TD Ameritrade a Robinhood potvrzují, že tyto nákupní objednávky přicházejí právě od drobných obchodníků. Ti se asi domnívají, že když cena ropy kolabuje a přední futures kontrakty se obchodují za velmi nízké ceny, tak pohádkově zbohatnou, jakmile se ceny zotaví…

Broker Robinhood – zvýšený zájem o nákup USO ze strany drobných obchodníků v posledních dnech extrémně roste s poklesem jeho ceny.

To se ale dost pravděpodobně pletou! Díky neznalosti tohoto ETFka a jeho povaze je velmi reálné, že spíš o peníze přijdou díky efektu zvaném contango. Co to vlastně znamená?

Pojďme se krátce podívat na to, jak USO funguje. Fond nakupuje přední futures kontrakty na americkou ropu WTI. Nenakupuje ji ale z důvodu fyzického dodání, nechtějí ji nikde skladovat. Co se tedy stane, když se začnou futures kontrakty blížit k expiraci? Fond prodá aktuálně držené kontrakty a nakoupí futures kontrakty s expirací další měsíc, a takto pořád dokola.

Teď se dobře podívejte na aktuální ceny ropy jednotlivých futures kontraktů se vzdálenějšími expiracemi.

Term structure WTI ropy dne 17.4.2020 – kontrakty se vzdálenější expirací se obchodují na vyšších cenách jednak z důvodu očekávání, ale také díky skladovacím nákladům.

První kontrakt (květen) se obchoduje za 18,27 USD, druhý (červen) za 25,03 USD, třetí (červenec) za 29,42 USD atd. Pokud má křivka term structure rostoucí průběh, říká se tomuto efektu contango.

Jakmile se futures kontrakty blíží expiraci, musí fond prodat květnové kontrakty za 18,27 USD a nakoupit červnové kontrakty za 25,03 USD, tedy o 6,76 USD dráž! Z tohoto důvodu dochází neustále v čase k cenové degradaci.

Závěr

Dlouhodobé držení USO na long stranu a čekání, až se ceny ropy zotaví (což může trvat hodně dlouho), není určitě rozumný investiční počin. Když se podíváme na měsíční graf cenového vývoje USO, je asi jasné, že to naivní obchodníci nebudou mít vůbec jednoduché.

Dlouhodobý graf vývoje ceny USO ETF.
TIP: Pokud si prostě nemůžete pomoct a musíte zkusit využít nízkých cen ropy, tak jen a pouze přes akcie velkých těžařských firem (XOM, CVX) nebo ETFka na těžaře (XLE, XOP). Nejdená se o investiční doporučení!

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru