Valná hromada Berkshire Hathaway 2020 a pár mých poznámek

Dne 2.5.2020 se konala valná hromada Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A, BRK.B). Nejzajímavější na této akci bylo to, že kromě Warrena Buffetta, Grega Abela a televizního štábu, nikdo další v sále nebyl. Důvodem byl samozřejmě koronavirus, který řádí po celém světě. Oproti předchozímu roku 2019, při účasti 40.000 lidí, to působilo zvláštním a trošku smutným dojmem. Celá událost byla navíc klasicky živě streamována přes Yahoo Finance a její záznam má přes 5 hodin. Buffettův dlouholetý společník Charlie Munger ani Ajit Jain se neúčastnili.

  Klíčové body
 • Nikdy nesázejte proti Americe” – Buffett zůstává celkem optimistický ohledně další budoucnosti v dlouhodobém horizontu.
 • Společnost prodala VŠECHNY akcie leteckých společností za 6,5 miliardy USD, které měla v portfoliu. Šlo o American Airlines (AAL), Delta Air Lines (DAL), Southwest Airlines (LUV) a United Airlines (UAL).
 • Berkshire má stále zainvestováno přes 180 miliard USD v akciích veřejně obchodovaných společností – AAPL, BAC, KO nebo AXP.
 • V BRK nedošlo při propadech k nakupování nových pozic, přikupování do stávajících nebo k odkupům vlastních akcií.

Mně osobně přijde nejzajímavější, že Berkshire odprodala úplně všechny akcie leteckých společností, které držela. Buffett a spol. pravděpodobně vyhodnotili, že tento sektor bude korona krizí velmi dlouho postižený a volné peníze tak bude možné použít na něco zajímavějšího.

Další zajímavostí bylo, že v Berkshire žádné nové akcie nenakupovali ani nepřikupovali ke stávajícím pozicím. Byl jsem přesvědčený, že při propadu širokého indexu S&P 500 o 35 % bude Buffett nakupovat jako divý, navíc při skutečnosti, že společnost sedí na více jak 130 miliardách USD! Důvodem může být skutečnost, že jim vzal vítr z plachet FED, který začal ve velkém zachraňovat celou US ekonomiku a nakupovat všechny typy dluhopisů a BRK, jakožto lender of last resort, nebyl potřeba.

Můj názor na Berkshire Hathaway

Akcie společnosti Berkshire Hathaway (BRK.B) jsou jedinou akcií, kterou držím ve svém portfoliu. Aktuálně se jedná o cca 3,5 % z celého portfolia (vše ostatní jsou ETFka). Na akcie Berkshire jsem se vždy díval jako na index, protože pod jeho holding spadá obrovské množství různých společností. Akcie jsem nakupoval někdy v srpnu minulého roku, protože byly po výraznějším poklesu oproti S&P 500 a já jsem cítil příležitost na slušnou investici. Hlavně se mně líbila ta část BRK, která vlastní společnosti ze 100 % (Geico, BNSF Railway Company, Berkshire Hathaway Energy)… Od té doby jsem ale další nepřikupoval a hned vysvětlím proč.

Berkshire je skvělá společnost, mám ji rád, je to taková super cash cow. Vedení v čele s charismatickým Buffettem je skvělé, přesně takové, jaké má být. Vždy jsem ale u této společnosti viděl jeden problém…

Berkshire vlastní podíly firem v mnoha různých odvětvích:

 • bankovnictví,
 • pojišťovnictví,
 • železniční doprava,
 • leteckých společností,
 • sektoru cyklického / necyklického zboží,
 • těžařů ropy,
 • služeb…

Banky jsou na tom letos bídně kvůli nulovým úrokovým sazbám, letecké společnosti budou díky koronaviru pravděpodobně velmi dlouho postiženy a o těžařích ropy ani nemluvě.

Nechybí ale v portfoliu společnosti jeden obrovský sektor? Ano, technologické firmy. Ne jen, že se techům v korona krizi daří, ale do budoucnosti se bude jejich význam dále zvyšovat. Sám Buffett přiznává, že technologickým společnostem nerozumí, proto je ani nedrží. Snad jen společnost Apple, ale ta patří podle mě (zatím) více do sektoru cyklického zboží.

Společnosti Berkshire Hathaway držím palce! Nakonec sám jsem jejím akcionářem, takže budu jenom rád, když akcie porostou. Osobně si ale nemyslím, že se jim bude dařit v budoucnu překonávat nebo držet krok s širokým indexem S&P 500 (přes 23% podíl v techu) právě z důvodu velmi nízkého podílu technologických firem v portfoliu (třeba se to časem změní). Buffett na valné hromadě sám zmínil, že nejlepším řešením pro širokou veřejnost je…

Buy a cross-section of America and forget about it.

Warren Buffett, 2020 Berkshire Hathaway Annual Meeting

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru