Alenka v říši divů – vol. 2

Na páteční odpoledne si tento týden dovolím značně odlehčené a vtipné téma, na druhou stranu bohužel poměrně smutné. Půjde o volné pokračování otevřeného mini seriálu Alenka v říši divů. Pokud vám utekl první díl, naleznete jej zde.

V prvním dílu jsem si zcela oprávněně dělal srandu z marketingových praktik současné ministryně financí Aleny Schillerové. Dnešní díl je ale úplně jiný kalibr. Jestli jste ještě neviděli pozoruhodný rozhovor Schillerové se Standou a chcete-li si okořenit páteční den, doporučuji zhlédnout následující video.

Pro ty z vás, kterým se záznam nechce sledovat nebo na to nemají čas, jsem vypíchnul dvě velmi zajímavé věci z oblasti osobních financí a základů makroekonomie, které v podcastu zazněly a které určitě stojí za zmínku.

0:36

Standa: “No vy jste u Xavera taky řekla, že vydělané peníze si necháváte na účtu, že nekupujete zlato, stříbro, akcie… Nejste investorský typ?”

Alenka: “Ne, vůbec.”

Standa: “Ale tam vám to sežere inflace na tom účtu.”

Alenka: “Tak víte co, já zase tam nemám nijak velký balík. Mně tam chodí výplata, a to je všechno, ale tak nechávám si je na účtu. Jsem v tomhle konzervativní a možná i líná, těžko říct.”

Ufff, tak tohle začíná být hodně zajímavé. Vypadá to, že ministryně financí nemá ohledně investování očividně žádné povědomí. Dokonce by se mohlo zdát, že nemá zainvestováno ani ve svých Dluhopisech Republiky. Promiňte mi mou neomalenost, ale nechávat si peníze ležet na účtu není konzervativní, nýbrž extrémně hloupé. A když se spojí hloupost s leností, vzejde z toho velmi zajímavý výstup. Paní Schillerovou navrhuji v dalším funkčním období na ministryni školství, protože je potřeba především pozvednou úroveň finanční gramotnosti našich dětí.

4:01

Standa: “Tak z toho, co říkáte, to zní, že inflace způsobuje jenom problémy. K čemu vlastně ta inflace…”

Alenka: “Ale inflace u nás není. My ji počítáme v naší makroekonomické predikci pro rok 2021 něco kolem 3 %.”

Standa: “Ale když má někdo na účtu 100.000 Kč, tak 3 % z toho… jsou 3.000 Kč ročně. No a k čemu ta inflace je teda dobrá ve výsledku pro tu ekonomiku?”

Alenka: “Tak vyrovnává prostě nějaké cenové nestabilnosti, vyrovnává ekonomické nestabilnosti, k tomu slouží.”

5:43

Standa: “Promiňte mi to, ale mám tady ministryni financí České republiky a vlastně bych od Vás chtěl úplně jednoduchým způsobem vysvětlit, tak abych to pochopil i já – kluk z Bruntálu, k čemu je ta inflace dobrá.”

Alenka: “Vyrovnává nějaké cenové rozdíly, vyrovnává distorze na trhu, vyrovnává prostě tyto výkyvy.”

Standa: “To si úplně neumím představit.”

Neboj Stando, nejsi jediný, já si to taky neumím představit… Auuu, tak tohle teda bolí! Upozorňuji, že paní ministryně zmínila, že má ráda makroekonomii. Mám dvě hypotézy:

  1. buď byla z rozhovoru se Standou hodně vystresovaná a odpovídala na úplně něco jiného (vystresovaně ale nevypadala),
  2. nebo ministryně financí absolutně netuší, co znamená pojem inflace a jaký má vliv / dopad.

Na jednu stranu je to úsměvné, na druhou stranu ale hodně smutné. V čele resortu financí, který hospodaří a přerozděluje peníze nás všech, sedí vystudovaná právnička bez známek života jakéhokoliv ekonomického vzdělání. Začínám mít pochybnosti, jestli vůbec rozumí daňovému systému ČR. Nechť si o odborných kvalitách ministryně financí udělá každý svůj názor. Já předkládám holá fakta.

Závěr

Jak tohle “složité” téma zakončit? Navážu na závěr prvního dílu Alenky v říši divů. Povídání jsem končil tímto souvětím: “Video Aleny Schillerové z marketingového hlediska cajk, ale jako investiční poradkyni bych ji pro své finance nechtěl, ani jako rádce pro Vánoce…” Dle skutečností z dnešního článku svoji citaci nepatrně rozšířím:

Alenu Schillerovou bych rozhodně nechtěl jako investiční poradkyni pro své osobní finance, ani jako rádce na Vánoce, a už vůbec ne jako ministryni financí.

Pár trefných komentářů z diskuze pod původním videem:


Subscribe
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pedro

Už si přesně nepamatuji, kdy se nám tady v Česku rozmohl tento nešvar, kde na post ministra financí jsou kandidáti mimo obor ekonomie. Ať už tam byl ale za poslední 2 dekády kdokoli, tahle poslední zr*dička všem nasadila korunu a právem se sama pasovala do role největšího diletanta současné vlády. Toho, komu dělá podržtašku tady ani vyzdvihovat nebudu, protože nechci kazit den sobě ani nikomu jinému zde, ale opravdu doufám, že po podzimu se tahle karikatura a jí podobní, stáhnou jednou provždy a skončí navždy v propadlišti dějin. A snad se také dožiji nějaké satisfakce, že tihle diletanti se budou zodpovídat za jejich činy, konkrétně AB. Ale to se dříve naplno rozpoutá 3. světová válka a vše bude zapomenuto a odpuštěno ve jménu dobra pro lidstvo. A mám takový neblahý pocit, že ona válka už vlastně dávno začala a opět nedaleko našich hranic. No, čeká nás opravdu zajímavá budoucnost, tedy hlavně pro naše děti…

Supermuf

připadá mi to jako záměr.. Co víc si banksteři můžou přát než nekompetentního ministra financí. A to že si banky v naší republice doslova mlaskají, to je už dlouholetý trend..bohužel.. Jako pardon, ale mynistrině co neumí vysvětlit ani inflaci.. I můj kluk co chodí do školky by to vysvětlil lépe.. A ano, jak řekl autor, reálná infalce je úplně nekdě jinde než CPI (čti. “Cí” “Pí” “Lie”..). Skutešná inflace se zákeřne skrývá v ceně nafouknutých asset bublin jako akcie, nemovitost a vlastně skoro cokoliv kde jdou nové levné prachy.. Ano rohlík sice stojí “skoro” stejně, ale lidé za chvíli nedosáhnou ani na bydlení.

Supermuf

Přesně tak, česká legislativa se dělá na objednávku zájmových skupin, o lidi a jejich potřeby jde až na posledním místě. Mimochodem zaregistrovali jste, že sčítání lidu 2021 je v podstatě celé o majetku ? Že by tento režim (vlády se mění, režim zůstává) uvažoval o zavedení progresivní daně z nemovitosti (procento z tržní ceny) tak jak je to na západě? Jak člověk vidí porgramovací články v mainstreamu typu “češi na obyvatele vlastní víc nemovitosti než němci” nebo ” nebo “češi jsou jední z nejbohatších v evropě v poměru na vlastnictví nemovitostí”, logicky usuzuji že to je jedna z cest jak budou chtít řešit tu Covidovou sekyru. Každopádně máme se na co těšit.. Mimochodem, zvažovali jste někdo trvalý pobyt / daňovou rezidenci v zemi kde se neplatí daně z příjmů ze zahraničí (Panama, Paraguay.. ) – viz Pavol Lupták ? (https://www.youtube.com/watch?v=o9OMdS3PXXM&t=2408s). Ten jeho systém se mi začíná líbit. Možná časem i dvojí občanství…

Supermuf

U té daňové rezidence je to tak, že člověk nesmí pobývat v ČR déle, než 6 měsíců v kalendářním roce. Což by pro člověka, který není zaměstnancem a většinu příjmů má z kap. trhů nebo crypto (plus do toho nějaký business v zahraničí) neměl být takový problém (obzvlášť když má v cizině ještě rodinu – příbuzné). Co se týče třepa Paraguaye – neplatí se tam ŽÁDNÁ daň z příjmů z ciziny (tzn. naprosto ideální pro tradery / investory) a zárověň se tam člověk nemusí vůbec zdržovat (podmínka je navštívit Paraguay 1x za 3 roky (zdrojováno z liberation.travel ) což zase, dle mého názoru pro lidi kteří jsou de-fakto rentiéři není absolutně žádný problém – naopak hezká dovolená).

Lingvista z Liberce

Než Piráti a nebo někdo další ten časový test zruší. Je to jen otázka času.

Přejít nahoru