Dvě zajímavé vánoční tržní tendence

O několika tržních tendencích jsem na blogu párkrát psal (třeba zde nebo tady). Dnes bych se rád zaměřil na další dvě, které nás v nadcházejících dnech čekají, jedna dokonce dnes odpoledne. Půjde o tzv. kalendářní efekty, které delší dobu sleduji a na finančních trzích již nějakou dobu solidně fungují.

  Technikálie
  • Všechny datové řady jsou nominální, tedy nejsou očištěny o vliv inflace.
  • Poplatky nejsou v backtestech zohledněny.
  • Skluzy v plnění (tzv. slippage) nejsou započítány.
  • V rámci backtestů nezohledňuji každoroční danění zisků z obchodování.
  • Neobchoduje se na páku. Veškeré volné prostředky jsou reinvestovány.

Quadruple Witching Day

Tahle tržní tendence, nebo chcete-li anomálie, není tolik známá a věřím, že pro mnohé z vás bude novinkou. Quadruple Witching Day je označení pro den, kdy současně dochází k obrovskému množství expirací a vypořádávání různých typů kontraktů:

  • futures na akciové indexy,
  • opce na akciové indexy,
  • opce na akcie,
  • futures na jednotlivé akcie.

Pravidelně se tak děje každý třetí pátek v měsíci březnu, červnu, září a prosinci. Tyto dny obvykle provází vyšší volatilita a objem zobchodovaných kontraktů právě z důvodu expirací a tím pádem potřebou “přerolování”. A jeden z těchto dnů je zrovna dnes, 18.12.2020. Existuje kolem této události v trzích nějaký edge?

Pravidla: Short index S&P 500 (zastoupený tickerem SPY) při open trhu na Quadruple Witching Day, uzavření na close téhož dne. Jedná se tedy o intradenní držení od otevření po uzavření trhů.

Výsledky backtestu

  • období: 1.3.1993 až 18.9.2020
  • počet obchodů: 110
  • průměrný zisk na obchod: 0,32 %
  • win ratio: 62,73 %
  • maximální drawdown: -3,34 %
Výsledek backtestu na trhu S&P 500 (SPY), období 1.3.1993 až 18.9.2020.

Uznejte sami, že tohle je celkem pozoruhodná anomálie. Ještě když vezmeme v potaz, že se zde shortuje trh, který z dlouhodobého hlediska roste, výkonnost vypadá opravdu zajímavě. Průměrný zisk na obchod 0,32 % vypadá jako nezajímavé číslo, ale je potřeba si uvědomit, že dlouhodobý průměr denních změn close-to-close je u indexu 0,045 %.

Žádné robustnější ověření této tendence jsem nedělal, pouze jsem strategii zkoušel na jednotlivé akcie. Z mých analýz vyplývá, že v případě indexu S&P 100 byla strategie zisková u 69 % akcií. Funguje dokonce i na nerůstové akcie typu IBM. Posuďte sami…

Výsledek backtestu na akciích IBM, období 1.3.1993 až 18.9.2020.

Logika anomálie: Těžko říct, co přesně stojí za touto anomálií. Pokud bych bral vyloženě jenom efekt rolování futures kontraktů, tak ten by tlak na pokles ceny vytvářet neměl, protože obchodníci sice prodávají aktuální kontrakty, ale hned nakupují následující. Možná za tím stojí různé opční mechanismy (expirace a přiřazování), nebo je to celé výsledkem data-miningu.

Santa Claus Rally

  Aktualizováno 27.12.2021.

HO, HO, HO! Co by to bylo za správné vánoční svátky bez pořádné Santa Claus Rally? Nejlepšími měsíci pro růst indexu S&P 500 jsou duben, květen, listopad a prosinec. Nejlepším týdnem v prosinci by, dle tržních tendencí, měl být ten poslední. Bude Ježíšek, tedy vlastně Santa Claus, obchodníky odměňovat i letos?

Pravidla: Šest obchodních dnů před koncem nového roku se nakoupí index S&P 500 (v případě backtestu ticker $SPX) za close cenu, druhý obchodní den v lednu se celá pozice prodá opět za close cenu. Příklad: minulý rok se otevřela pozice při uzavření trhů 23.12.2020 a likvidovala se 5.1.2021.

Výsledek backtestu

  • období: 21.12.1928 až 5.1.2021 (91 let!)
  • počet obchodů: 93
  • průměrný zisk na obchod: 1,78 %
  • win ratio: 78,49 %
  • maximální drawdown: -8,73 %
Výsledek backtestu na trhu S&P 500 ($SPX), období 23.12.1987 až 3.1.2020.

U backtestu výše bylo zapotřebí použít datovou řadu indexu S&P 500 reprezentovanou tickerem $SPX. Důvodem je krátká historie ETFka SPY, které se začalo obchodovat až v roce 1993, kdežto moje data $SPX sahají až do roku 1927, mají tedy více jak 90 let. Díky tomu obsahuje backtest dostatečný vzorek obchodů.

Ve společnosti SmartAsset zašli ve své studii do roku 1950, použili necelých 70 let historie a došli k podobným závěrům. V 79 % případů zaznamenalo S&P 500 pozitivní výsledek, průměrný zisk na obchod činil 1,33 %.

Logika anomálie: Tady může být důvodů funkčnosti systému hned několik. Buď za tím stojí obecně dobrá a uvolněná vánoční nálada obchodníků / investorů během svátků, nebo nižší likvidita na trzích, kdy je většina institucionálních traderů méně aktivních, nebo úplně něco jiného.

Závěr

Při pohledu na výše znázorněné equity křivky to člověka svádí, aby se pořádně napákoval a pravidelně podobné tendence / anomálie obchodoval. Jsou to přece free money, ne? Bohužel to není tak úplně jednoduché. Kdyby bylo, tak to dělá skoro každý.

Zde je několik problémů, které se týkají tržních tendencí obecně:

  • Pokud něco funguje a je to zřejmé většímu množství lidí, potom může dojít k tomu, že je konkrétní obchodní příležitost tzv. arbitraged-out (nedovolím si tohle slovo překládat do češtiny) a fungovat přestane, třeba z důvodu silné protistrany, která danou situaci využívá kvůli vyšší likviditě. U několika kalendářních efektů jsem toho byl svědkem.
  • Naopak pokud konkrétní událost obchoduje velké množství obchodníků, je možné, že bude fungovat i do budoucna. Jedním z důvodů může být psychologický fenomén sebenaplňujícího proroctví (tzv. self-fulfilling prophecy), kdy předpovídáme, že něco nastane a ono se to skutečně naplní, protože tomu věříme. Jinak řečeno přesvědčení lidí ovlivňuje jejich činy.

Pokud se rozhodnete jakoukoliv tržní tendenci, anomálii nebo kalendářní efekt obchodovat, potom si dané situace musíte logicky odůvodnit, jestli vůbec dávají smysl z pohledu chování účastníků na finančních trzích a zdali je nějaký důvod, aby fungovaly i do budoucna. Bohužel se většinou jedná o překombinované, přeoptimalizované nebo data-mining biasem postižené strategie, které nemívají dlouhou životnost.

Máte své oblíbené tržní tendence, které pravidelně obchodujete?


,
Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hast29

Zdravim do finhacker.cz a dekuji za super blog. Po odmlce winpsa konečně další velmi zajímavé čtení. K popsaným strategiím – co se myslí nákupem/prodejem za close cenu ? Zadat market objednávku ca. 15 min. před zavřením trhu ?

Mien

Ktorý deň vychádza na Santa Claus Rally?

Přejít nahoru