Jak obejít znemožnění obchodování amerických ETFek – 1. část

Z důvodu znemožnění obchodování všech amerických ETFek pro evropské investory, díky dementní regulaci ze strany EU, jsem od některých čtenářů v poslední době dostal podobný typ dotazu:

Je možné obchodovat americká ETFka jako běžný retailový investor žijící v EU?

Nebudu vás dlouho napínat… Ano, je to možné a máme dokonce několik způsobů, jak regulaci zcela legálně obejít. Abych nemusel odpovídat každému čtenáři individuálně, rozhodl jsem se, že na toto téma napíšu seriál.

Nejdříve ale trocha historie

Určitě jste dříve nebo později zaznamenali, že už delší dobu není možné obchodovat všechna americká ETFka v rámci retailových brokerských účtů. Je to způsobené regulací s názvem “PRIIPs KID”, která vstoupila v platnost začátkem roku 2018.

Cílem regulace PRIIPs je ochránit drobné investory tím, že by k obchodovanému produktu měli obdržet i tzv. “Klíčový Informační Dokument” (KID). Jedná se o krátký text, který by měl investorům srozumitelně pomoci pochopit povahu a risk obchodovaného nástroje.

Nebudu se zde zabývat tím, jestli je to skutečně nutné nebo jde jenom o šikanu EU, případně politické boje. Srandovní je na tom ale to, že si všichni mysleli, že to Američani rychle napraví, aby Evropané mohli jejich produkty dále obchodovat, ale ti se na to po americku vykašlali. A vzhledem k tomu, že už toto omezení platí více jak dva roky, tak si ani nemyslím, že se v dohledné době něco změní.

A výsledek? Když chcete zobchodovat jakékoliv americké ETFko, zobrazí se vám následující hláška:

This product is unavailable to clients classified as retail clients. Note: Invidiual clients and entities that are not large institutions generally are classified as retail clients. There may be other products with similar economic characteristics that are available for you to trade.

Proč chtít obchodovat americká ETFka?

Pokud si nechcete hrát na stockpickera a vybírat akcie dle svých vlastních úvah, analýz a pocitů (moc to nedoporučuji, dost pravděpodobně budete mít v dlouhodobém horizontu horší výkonnost než trh), a zároveň chcete být exponovaní vůči US akciím, potom vám nezbude nic jiného, než nakupovat koše akcií – indexy. A právě americká ETFka jsou k tomuto účelu jak dělaná. Zde je pár dalších výhod:

 • přes 2000 různých titulů na výběr,
 • extra nízký bid/ask spread (od 1 do 3 centů u nejvíce obchodovaných titulů),
 • obrovské denní volume,
 • super nízké roční poplatky (TER) pohybující se od 0,03 do 0,20 %,
 • obrovská paleta skladby různých indexů podle:
  • třídy aktiv (akciové, komoditní, dluhopisové…),
  • sektorů (zdravotnictví, energetika, technologie…),
  • odvětví (aerolinky, polovodiče, logistika…),
  • regionu (USA, Evropa, Čína…).

Jak obejít (zcela legálně) regulaci EU

Vymyslel jsem několik způsobů, jak se s touto otravnou regulací vypořádat. V dnešním dílu vám představím první tři možnosti, v příštím dílu potom další čtyři tři, v posledním dílu finální tři způsoby pomocí opcí. Půjdu postupně od nejjednodušších postupů po složitější, ale nebojte, každý by to měl pochopit a zvládnout. Nejprve ale malé upozornění…

Upozornění: V žádném případě se nejedná o investiční nebo obchodní doporučení! Nejdříve si vše vyzkoušejte na demo účtu. Nenesu žádnou odpovědnost za chyby způsobené špatnými postupy, nedostatečným pochopením nebo neznalostí!

1. způsob – založení účtu u amerického brokera

Zde si nejsem 100% jistý, ale mám za to, že když si založíte účet u amerického brokera, výše uvedená regulace se vás nedotkne. Zde je ale trošku problém… Jakožto nerezidentovi USA vám s velkou pravděpodobností žádný z velkých brokerů chtít účet založit nebude. Napadá mě pouze jeden, kde by to mohlo jít – Tradestation (bez záruky potvrzeno, jde to). Sám u nich účet mám, ale pouze na obchodování futures, takže možnost nakupovat ETFka bohužel vyzkoušet nemohu, k tomu se musí založit separátní účet na akcie.

UPDATE 1: Pavel mně v diskuzi pod článkem dal tip na US brokera, který otevře účet i rezidentům EU. Jedná se o Tastyworks. Osobně s nimi žádnou zkušenost nemám. Neměl by u nich být problém obchodovat americká ETFka pro občany EU, navíc mají prý velmi nízké poplatky za obchodování a žádný požadavek na minimální zůstatek na účtu. Tohle může být rozumná alternativa.

UPDATE 2: Čtenář Dave mně potvrdil, že se skutečně lze přes amerického brokera Tradestation vyhnout EU regulaci a svévolně si US ETFka obchodovat.

Zajímavost: Pokud uvažujete pro tento účel o Interactive Brokers, tak na to můžete rychle zapomenout. Mateřská společnost sice americká je, ale vám, rezidentovi EU, bude automaticky založený účet u dceřiné společnosti Interactive Brokers (U.K.) Limited. Tudy cesta nevede.

2. způsob – změna MiFID kategorie

Tento proces jsem absolvoval u Interactive Brokers nedávno, takže bude postup níže uvedený právě pro tohoto brokera. Hádám ale, že u ostatních brokerů bude princip velmi podobný.

Brokeři své klienty dělí do dvou MiFID kategorií: retail nebo profesionál. Nebudu zabíhat do hloubky, retail má méně možností, co lze obchodovat, ale zase může mít lepší pseudo-pocit, že nad ním drží ochrannou ruku EU. Oproti tomu profesionál může obchodovat vše, ale s nižší pseudo-ochranou.

Všechny standardně registrované účty spadají automaticky do kategorie retail, o status profesionála si může každý požádat. Ale ne tak hrrr, u IB musíte splnit dva ze tří bodů, abyste mohli být překategorizováni:

 1. Za poslední čtyři čtvrtletí jste zobchodovali finanční instrumenty ve významném objemu (v průměru alespoň 10x za čtvrtletí). Přitom významným objemem se rozumí (musí být splněny všechny body):
  • za poslední čtyři čtvrtletí došlo k alespoň 40 obchodům,
  • během každého čtvrtletí došlo alespoň k jednomu obchodu,
  • celková nominální hodnota největších čtyřiceti obchodů za poslední čtyři čtvrtletí je vyšší než 200.000 EUR (nebo ekvivalent v cizí měně),
  • účet má čistou hodnotu aktiv (NAV) vyšší než 50.000 EUR (nebo ekvivalent).
 2. Máte portfolio finančních instrumentů (včetně hotovosti), které přesahuje 500.000 EUR (nebo ekvivalent v cizí měně).
 3. Pracujete nebo jste pracovali ve finančním sektoru po dobu nejméně jednoho roku v profesním postavení, které vyžaduje znalost produktů, s nimiž obchodujete.

Žádná sranda, že? Zde je můj názor k jednotlivým bodům:

ad 1) Tohle by nemusel být problém pro aktivnější obchodníky, kteří mají účet alespoň 50.000 EUR nebo ekvivalent. Pro méně aktivnější obchodníky nebo dlouhodobé investory to problém být může.

ad 2) Tento bod bude asi kritický pro většinu menších obchodníků. Podmínkou k získání statusu profesionál je účet o velikosti minimálně 500.000 EUR nebo ekvivalent v cizí měně.

ad 3) Tento bod nesplní nikdo, kdo nepracoval ve finančním sektoru.

Pokud váš obchodní účet splňuje alespoň dva ze tří požadavků, překategorizuje vás broker do 24 hodin z Retail na Professional (kdykoliv lze zažádat o změnu zpátky na Retail) a vy se tak můžete oddávat skvělému pocitu libovolného obchodování amerických ETFka bez omezení.

Pokud nesplňujete dva ze tří bodů výše, můžete přeskočit na další možnost.

Zajímavost: V rámci daňové optimalizace jsem měl dříve dva účty, jeden na FO, druhý na PO. Myslel jsem si, že tuto EU regulaci bude možné obejít tím, že budu obchodovat americká ETFka právě na podnikatelském účtu, který je už z podstaty věci brán jako “professional”. Ano, z hlediska poplatků za live data je brán jako profi, takže platíte mnohem více (řádově 150 USD měsíčně v základu), ale z pohledu MiFID dělení jste zase brán jako “retail”. Přitom aby podnikatelský účet broker překategorizoval na “professional”, musíte splnit hodně přísné požadavky na vlastní kapitál.

Postup požádání o změnu MiFID kategorie u Interactive Brokers

1. krok: nalogujte se do portálu Interactive Brokers.

2. krok: v levém bočním menu klikněte na Settings -> Account Settings.

3. krok: v pravé oblasti nazvané “Configuration” najděte položku “MiFID Client Category” a klikněte na ozubené kolečko.

4. krok: klikněte na tlačítko “Request to change MiFID Category” a postupujte dle dalších pokynů (klikni pro zvětšení).

3. způsob – přes futures kontrakty

Je mně jasné, že uvedené první dvě možnosti nebudou pro většinu drobných investorů asi moc nápomocné k tomu, aby se vypořádali s EU regulací, která znemožňuje obchodování amerických ETFek.

Co na to jít od lesa a nakupovat alespoň hlavní indexy přes futures kontrakty? Ty mohou rezidenti EU bez problémů obchodovat. Pokud nevíte nebo nemáte zkušenost s obchodováním futures, potom si nejdříve nastudujte základy na internetu.

Na hlavní americké akciové indexy existují tyto futures kontrakty:

 • S&P 500 – ES (burza Globex, hodnota ticku 12,50 USD, multiplikátor 50)
 • Nasdaq 100 – NQ (burza Globex, hodnota ticku 5 USD, multiplikátor 20)
 • Dow Jones – YM (burza CBOT, hodnota ticku 5 USD, multiplikátor 5)

Kromě výše uvedených futures existují ještě jejich bratříčci ve formě micro kontraktů, které jsou desetinové:

 • S&P 500 – MES (burza Globex, hodnota ticku 1,25 USD, multiplikátor 5)
 • Nasdaq 100 – MNQ (burza Globex, hodnota ticku 0,50 USD, multiplikátor 2)
 • Dow Jones – MYM (burza CBOT, hodnota ticku 0,50 USD, multiplikátor 0,5)

Pro srovnání: nákup jednoho futures kontraktu na S&P 500 (ES) bude mít při ceně 3354.00 nominální hodnotu 167.700 USD (3354 x 50), kdežto nákup micro kontraktu (MES) bude mít hodnotu desetinovou, tedy 16.770 USD (3354 x 5). S tím už se jakž takž dá pracovat, ale určitě netvrdím, že je to ideální.

Výhody

 • Obrovské volume jak na standardních kontraktech, tak také na micro,
 • nejnižší možný bid/ask spread,
 • téměř 100% korelace s ETFky na stejné indexy,
 • žádné komplikace při short-sellingu,
 • požadovaný margin od brokera je velmi nízký, aktuálně budete mít blokováno pouze 6,25 % nominální hodnoty (páka 1:16), u akcií je na klasickém marginovém účtu blokováno na akcie nebo ETFka 50 % nominální hodnoty (páka 1:2).

Nevýhody

 • Malý výběr mezi indexy,
 • nevyplácí dividendy,
 • nominální hodnota jednoho micro kontraktu se pohybuje přes 10.000 USD, což je stále příliš moc pro drobné investory,
 • na futures se nevztahuje daňová výhoda časového testu, takže realizovaný zisk budete muset VŽDY danit,
 • realizovanou ztrátu na futures nelze odečítat ze zisku na akciích a naopak,
 • nutnost rolování kontraktů a s tím spojené dodatečné poplatky.

Byť mohou být futures kontrakty alternativou k obchodování indexových ETFek, v případě dlouhodobého držení bych je určitě nedoporučoval, především z výše uvedených nevýhod. Pokud však obchodujete aktivněji a pozice držíte několik málo dnů až týdnů, mohou futures kontrakty na indexy představovat zajímavý nástroj, hlavně z hlediska nízkého blokovaného marginu.

Já jsem například shortoval v březnu krátkodobě index S&P 500 přes futures micro kontrakty jako spekulaci na další pokles. Pokud ale futures kontraktům nerozumíte (především zabudovanému multiplikátoru), doporučuji hrát si s těmito instrumenty pouze na demo účtu.

Závěr

Dnes jsem vám nastínil první tři možnosti, které může investor s domicilem v EU využít k tomu, aby mohl svobodně obchodovat americká ETFka, nebo alespoň jejich ekvivalenty. Je mně jasné, že jsou nastíněné možnosti spíše pro obchodníky s většími účty, ale neztrácejte naději…

V příštím dílu se podíváme na další čtyři možnosti, které budou více vhodné právě pro retailové obchodníky s menšími účty, takže… Stay tuned!


Subscribe
Upozornit na
guest

52 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Staci si zalozit ucet u Tastyworks. Je to ciste US broker, poplatky za obchodovani akcii i ETF jsou temer 0 a zalozeni je za par dni. (Obchodovani ETF overeno bez problemu) Zadny minimalni zustatek uctu. Vse je pouze v USD a us trhy.

krejzič

Kdokoli si může založit účet u (téměř) kterýhokoli US brokera, není v tom problém a pár jsem jich už za ty roky měl. Vliv na zmíněnou EU regulaci má země, kde má majitel účtu trvalý bydliště.

krejzič

Podle mě je to někde na škále mezi několik a téměř kterýkoli ;-) Ohledně druhý části jsme se asi jenom nepochopili. Myslel jsem to tak, že i když si založíš účet u US brokera, tak pokud “sídlíš” v zemi (např. v Česku), pro kterou emitent ETF nemá překlad KIDu (čili v češtině), tak ti broker ono ETF nedovolí obchodovat. Chtěl jsem tím říct, že je jedno, jestli je to US broker nebo sídlí jinde, jde o zemi majitele účtu.

krejzič

Aha, tak možnost obchodovat zakázané US ETF u Tastyworks, a tím pádem nejspíš i u “kterýhokoli” US brokera, je pro mě novinka, opravdu tak neplatí, co jsem psal a beru zpět. Díky za objasnění. Nicméně pak ale moc nechápu tu obecnou rozhořčenost z regulace, prakticky se to v klidu dá obejít, stačí založit účet v zámoří.

krejzič

Zakázaný ve smyslu nemožnost je obchodovat jako výsledek regulace, ne ve smyslu, že jsou nebezpečný. Ale ok, už končim.

Jan

Ahoj, můžu se zeptat, jestli pořád máte ta “zakázaná” ETFka? Rád bych si u IB také nějaká pořídil ve spojení s opcemi, jen bych nerad, aby mi to pak za týden zavřeli s poznámkou že to nejde… :-) Díky

Jan

Ahoj, dnes jsem narazil na článek o dědické dani, která se vztahuje na tyto americká etf. u Vyšších investic až 40% pro nerezidenty usa. Zde článek – pokud o tom nevíte, bude vás to určitě zajímat – pokud o tom víte, třeba naopak poradíte co s tím.
https://www.finax.eu/cs/blog/dan-z-dedictvi-pri-americkych-akciich

Jan

Ještě tedy info, včera jsem se někde dočetl, že IB to aktuálně řeší tak, že v případě úmrtí majitele účtu jej zablokuje a dokud nedostane potvrzení od IRS o uhrazení daně, tak jej pozůstalým neuvolní. Pokud o tom víte, tak o.k. chtěl jsem to info dát zpět komunitě jako revanš za info, které tu pomohlo mě…

Piftik

Ahoj, na ich webe som nenasiel informaciu, ci maju poplatky za neaktivitu a poplatky za data.
Ako prosim riesis transfer penazi z CR do Tastyworks?

Dakujem, Pista

Warren Buffett

Poplatky za neaktivitu ani za data nemají.
Co se týče nafundování účtu než bych to tu psal podívej se na https://tastyworks.com/how-to-fund/ nebo u “prodavače hrnců” D. Kovaříka na video v češtině.

Ivan

Transfer financí do TastyWorks je nejlepší přes WISE vyzkoušeno posílám pravidelně a žádný poplatek
https://wise.com/

Pišta

Předpokládám, že ve druhé části budou opce :-)

Pavel

V závěru jsi použil slovo “svobodně”. Nevím, zda to byl promyšlený záměr. Přesně tam sedí. Až mě to děsí (tedy EU byrokrati mě děsí).
Dík za tipy.

Dave

Tohle jsem přesně řešil, když jsme zjistil, že mi IB neumožní přikoupit další VOO (Vanguard ETF kopírující SP500).
Obešel jsem to otevřením účtu u TradeStation v US a můžu potvrdit, že na mě ty evropské regulace neuplatňují.

Jinak další způsob, jak to obejít, pokud chcete jen investovat do pasivních indexů, je vybrat evropské ekvivalenty obchodované v eurech. Např. pro Vanguard / SP500 – ekvivalentem VOO je v evropě VUSA.

Boris

Prostřednictvím Fio banky lze americká ETF i nadále obchodovat. Vysvětlují to zde: https://www.fio.cz/zpravodajstvi/odborne-clanky/238722-americka-burza-jak-investovat-do-indexu-s-p-500

golf1964

Americká ETF-ka lze také obchodovat přes Patrii a to i short i páková. :-)
Jen ten poplatek je vyšší než u FIO – 16,90 usd do objemu 4.000 usd.
Pokud se nakupuje 1 pozice v objemu tisíců usd a s držením několik roků, tak se vyšší poplatek vykompenzuje nižším spreadem a TER u USA ETF-ek v porovnání s evropskými ETF-ky na US indexy.

Fers

Ahoj, v první řadě díky za tvorbu tohoto blogu. Taky přispěji jedním “českým” brokerem (pod ČNB), u kterého lze US ETF obchodovat, a tím je Robomarkets (poplatkově je na tom lépe než FIO či Patria 0.0045USD/akcii, min 0.25USD)

Fers

Popravdě, já taky ne. Je to spíš pro doplnění, a taková “z nouze ctnost”, kdyby někdo chtěl podporu v češtině a nízké poplatky, ale najde se tam taky nějaká ALE .. (dostal se se k nim, když jsem chvíli zkoušel AOS, než jsme usoudil, že to není cesta pro mě)

Fers

Jedna obecná poznámka – pokud byste chtěli ETF co má dostupnou US i evropskou variantu na dlouhodobé držení a nemáte to jako pasivní příjem (tj. dividendy se reinvestují), tak často nemá smysl kvůli nižšímu TER volit US ETF. Typicky třeba na S&P 500 je TER u VOO 0.03% a u evropského VUAA/CSPX 0.07%. Point je, že US EFT jsou distribuční (ne akumulační jako některé v evropě), takže musíte dividendu k reinvestici zdanit 15%. Pokud je dividenda běžně okolo 2%, tak místo aby jste ušetřili 0.04% na TER, tak zaplatíte 0.3% p.a. za reinvestici zdaněných dividend (+papírování). Samozřejmě, vždy je to individuální.

Fers

Omlouvám se za dezinformace, ještě jednou jsem si přečetl co jsem napsal a máte pravdu. To co jsem napsal jsem myslel na US ETF, která ale nejsou zaměřena na US akcie, ale třeba na emerging markets, apod, což jsem nějak v průběhu psaní zapomněl, a dal tam naprosto nevhodný příklad s tím co všichni znají (S&P), ale u kterého to neplatí. Takže abych to uvedl na pravou míru (předpoklad českého občana s platným W8-BEN):
V případě akumulačního evropského ETF dochází k zdanění (dividendy z jednotlivých US akcií->fond), daň odvádí fond v USA, samotná redistribuce se u akumulačního ETF zdaní také, vtip je v tom, že když to akumulační ETF má domicil Irsko (což většina evropských akumulačních nemá náhodou), tak je ta daň 0% (ano, “zdaní se” dále 0% při reinvestování dividend, ale vás to při reinvestici dividend nic nestojí)-> výsledná daň 15%, neřešíte daňové přiznání.
V případě distribučního evropského ETF dochází k “plnohodnotnému” dvojímu zdanění (dividendy z jednotlivých US akcií->fond + fond->vyplacení investorovi->reinvestování+odvedení daně v daňovém přiznání), takže zde je to typicky 27.75%+investor podává daňové přiznání.
V případě amerického ETF, které drží US akcie, ke zdanění na úrovni akcie->fond, nedochází (daň 0%) a daní se až vyplacená dividenda investorovi k reinvestici -> výsledná daň 15% + daňové přiznání. V případě nižšího TER je tedy výhodnější než evropská varianta (pokud vám nevadí vyplňování daňového přiznání nebo to za vás dělá stejně daňový poradce).
To podstatné, co jsem zkomolil – americké ETF, která ale drží akcie s domicilem mimo US, dividendy se daní dle vztahu domicilu fondu (US) a domicilem akcie (daň odvádí fond) + zdanění dividend investorem (15% + daňové přiznání). Zde je to pak potřeba dopočítat/odhadnout, zda se Vám nižší TER opravdu vyplatí oproti evropským ETF.

Fers

Ještě jedna dodatečná (rychleji jsme psal než myslel) – těch zmíněných 0.3% navíc za danění fondem se týká jen dividend (tj. cca 2% celku, není to TER). Takže ve výsledku je ten dopad na TER mnohem nižší. Když srovnám ETF pro emerging markets EIMI (evropská, TER 0.18%) a VWO (US, TER 0.1%) a budu předpokládat danění dividend z VWO fondem 15% (i když to nemusí být pravda), tak konečné TER bude cca 0.106% a US ETF je na tom z tohoto pohledu pořád lépe než evropské ETF. Snad je to takto správně, dnes raději na trzích nic obchodovat nebudu :D

Golf1964

Dotaz – na jake burze obchodujete evropske ETF v $ na S&P500 napr. Vanguard, kdyz obchodovani na Londynske LSE konci uz v 17:30 ale v USA se jeste vesele obchoduje?
DIky

Golf1964

Ahoj,
dekuji za rychlou odpoved.
Myslel jsem si to ale chtel jsem mit jistotu, ze jsem neco neprehlednul…
Ale nechapu proc nema LSE delsi obchodni seanci napr. tak jako Xetra?

Tomas

Anglicke konzervy

Hasker

Ahoj,
přístup k US ETF umožňuje taky Dif broker (celkem vysoké poplatky) a Exante (tam jsou poplatky malé ale vyžadují minimální počáteční investici 10.000 EUR)

Osička

Ahoj, nevíš, jestli změna kategorie MiFID účtu FO u IB z Retail na Professional s sebou nese kromě snížené ochrany ze strany brokera (např. umožnění obchodování s US ETF bez KID) nějaké další implikace? Např. změnu z Non-pro Market Data na výrazně dražší Pro market data? V IB na můj dotaz zatím neodpověděli.

mir

Nejsem si jistý s poplatky. Já měl účet profesional nechtěně (nežádal jsem) a jelikož nekontroluji pravidelně stránky účtu, zjistil jsem to právě na poplatcích. Nebyli 2x vyšší ale desetinásobné. Pak jsem se divil……A přechod zpět chvíli trval.

Apolo

S evropskými ETF nemám problém jen jsem skeptický k EU a obávám se vyvlastňování akcií pro retailove investory pod zástěrkou ochrany či podobné zhovadilosti.

Petr

Na tenhle článek jsem narazil až po vlastní rešerši. Chtěl jsem na to jít přes US brokera a prozatím identifikoval tyto možnosti

1) Firstrade

 • od roku 1985
 • vklady zdarma,
 • ale mezinárodní bankovní platbou -> poplatky 3.stran
 • nejvýhodnější varianta zřejmě “korunový účet kdekoliv” -> Revolut -> konverze do USD -> USD účet u AirBank -> Firstrade
 • cena = poplatek Revolutu za konverzi + 100Kč AirBank + “poplatky prostředníků”
 • výběry $25
 • dle internetů slabý support
 • “nulové poplatky” (pro akcie a ETF, jiné věci neřeším)
 • umí DRIP
 • neumí frakce (frakční podíly pouze jako důsledek DRIPu) – určitá nevýhoda pro DCA

2) Tastytrade

 • od 2017
 • vklady stejně jako Firstrade, nebo přes CurrencyFair – nezkoušel někdo, co vychází levněji?
 • výběry $45
 • dle internetů slabý support
 • “nulové poplatky”
 • umí DRIP
 • umí frakce

3) Charles Schwab

 • od 1971
 • vklady mezinárodní bankovní platbou
 • silný support
 • “nulové poplatky”
 • minimální deposit pro “international accounts” je vcelku závratných $25K – patrně dealbreaker pro většinu investorů
 • umí DRIP
 • umí frakce

Tedy obecně: vklady “drahé”, provoz levný. Kromě přístupu k americkým ETFkům velice zajímavým benefitem (alespoň pro mne) je, že jsou všechny 3 společnosti členy SIPC (= “pojištění až do $500K”).

Petr

O estate tax vím a tvůj článek jsem četl, rozumím tomu nicméně tak, že v případě US akcií a ETFek je kvůli smlouvám o výměně informací nakonec jedno, u kterého brokera je člověk drží, protože “vždycky na to přijdou a budou to chtít”.

Takže hádám nerozumím té nevýhodě, napadá mě jenom “přijdou na to snáz”.

Přejít nahoru