Tři roky… 🍾

Je to hrůza, ale čas bohužel neúprosně plyne. Přesně před třemi lety a pár dny jsem napsal vůbec svůj první příspěvek zde na blogu. Při zpětném pohledu mám pocit, jako by to bylo před několika měsíci. Od blogování jsem neměl absolutně žádné očekávání a přistupoval jsem k němu víceméně jako ke koníčku, který mě buď bude bavit, nebo nebude. Za svoje rozhodnutí začít psát jsem rád, a i když to vyžadovalo obětovat značné množství času a energie na úkor jiných činností, neváhal bych to udělat znovu.

Proč jsem vůbec začal psát

Na tuhle otázku se mně čas od času někdo zeptá. Důvodů jsem měl hned několik. Hlavním z nich bylo, že jsem chvilku po ukončení vysoké školy začal podnikat, a i když mám sídlo v České republice, spolupracuji většinou s americkými korporacemi. Takže by se dalo říct, že jsem v ČR profesně nepopsaný kus papíru, který vlastně nikdo nezná. A protože mě neuvěřitelně bavilo (a stále baví) vše, co souvisí s finančními trhy a osobními financemi, usoudil jsem, že publikování příspěvků o klikaté cestě neprofesionálního investora mi alespoň částečně vynahradí pocit profesní méněcennosti v mé rodné zemi.

Druhým důvodem byla skutečnost, že dlouhodobě sympatizuji s FI/RE komunitou. Ano, to jsou ti, co odejdou s vyšší našetřenou sumou peněz, ať už z prodeje firem nebo ze zaměstnání, do předčasného důchodu (ve 30, 40, 50 letech) a následně konzumují svůj zainvestovaný kapitál obvykle v akciových indexech a víceméně si užívají života. Sám se do předčasného důchodu nechystám a ani si nemyslím, že by to pro mě bylo to pravé ořechové, ale ti lidé jsou mně sympatičtí tím, že umí pracovně pořádně zabrat, detailně si finančně naplánovat svůj život, jít si za svým cílem bez ohledu na předsudky ostatních a neváhají se o svoje zkušenosti podělit s ostatními lidmi. A tak mě jednoho dne napadlo, že bych rovněž mohl začít trackovat svůj vývoj a vlastní cestu za dosažením určité formy finanční “nezávislosti”.

Jedním z posledních důvodů byl můj subjektivní pocit, že v České republice a na Slovensku je málo kvalitních blogů, které se zabývají tématy dlouhodobého investování a správy osobních financí (čest výjimkám). Samozřejmě jsem nevěděl, jestli budu splňovat kvalitativní kritérium, ale alespoň jsem se o to pokusil. Nevím to ani dnes, ale podle reakcí některých lidí se zdá, že se jim to, co píšu, líbí a inspiruje.

Co jsem zjistil

Tady toho bude víc, vezmu to postupně…

Blogování umí vzít velké množství času

Tohle jsem si ze začátku vůbec neuvědomil. I když to máte jako koníček, musíte tomu alokovat svůj čas. Buď volný čas mimo práci nebo jako já, místo práce. Původně jsem si myslel, že budu schopný zveřejňovat příspěvek jednou týdně, to se ale ukázalo jako nereálné, protože abych zachoval alespoň takovou úroveň, na jakou jsou zdejší čtenáři zvyklí, můj pracovní čas by se musel smrsknout na polovinu. A to nepřipadalo v úvahu. Takže jsem blogování musel omezit na jeden až dva články měsíčně. Ono se to nezdá, ale některé příspěvky zaberou klidně i dva dny po osmi hodinách, a to nemluvím o neustálém ladění WordPressu, reagování na dotazy a podněty v diskuzích pod články a odpovídání na emaily.

Zajímavost: Někde jsem zahlédl studii, že průměrná životnost blogu se pohybuje kolem 10 mesíců. takže já už víc jak trojnásobně přesluhuji 🥳 Není se moc čemu divit, kombinace stráveného času psaním bez nároku na honorář nevypadá jako dream job. Nejtěžší je prvních několik měsíců, kdy o vás nikdo neví a čas strávený blogováním se zdá být jako úplně zbytečná práce.

Blogování umí být zábava, ale někdy taky pěkný opruz

Nevím, jestli je to jen můj problém, nebo ho mají i ostatní blogeři, ale někdy se mi prostě vůbec nechce psát (například celých pět měsíců v kuse minulý rok), byť témat mám v zásobě mnoho. Někdy bych rád něco napsal, ale špatně se mně formulují věty nebo celé myšlenky. Někdy nevím, jak začít, jindy zase jak skončit, takže příspěvek obvykle skončí jako “draft” na pohřebišti. A někdy to naopak jde tak hladce, že bych mohl psát čtyři dny v kuse a flow myšlenek teče jako řeka. Obecně ale můžu konstatovat, že mně blogování prozatím baví.

Blogování jako forma učení

Tohle mně v začátcích opět vůbec nenapadlo, ale blogování není pouze o předávání svých myšlenek ostatním, ale především o třídění a tříbení si svých vlastních. Aby byl příspěvek pro ostatní alespoň trošku zajímavý a srozumitelný, musí být dobře strukturovaný a autor by měl velmi dobře rozumět problematice. A je veliký rozdíl, jestli rozumí problematice pouze ve své hlavě nebo ji přenáší na webový papír pro čtenáře.

Blogování jako koníček = odměna jako koníček

Díky tomu, že beru blogování jako koníček, nebude asi moc překvapivé, že tomu bude odpovídat i finanční odměna. Když jsem s blogem začínal, říkal jsem si, že poslední věc, kterou chci udělat, je tlačit na monetizaci návštěvnosti, takže zde nenajdete žádnou reklamu od Googlu nebo tisíce bannerů a linků na všechny možné i nemožné partnerské programy. Spolupracuji pouze s firmami, jejichž produkty / služby považuji za kvalitní a reálně je využívám, takže nemám jakýkoliv problém je doporučovat ostatním. Jde zejména o tyto společnosti: Interactive Brokers, XTB, Portu, Wise a Revolut.

Mám to štěstí, že i přes svoji liknavost v monetizaci dokáže blog nějaké peníze vygenerovat. Konkrétně jde za ty tři roky o částku cca 115 000 Kč, což dělá 38 000 Kč ročně. Pokud bych měl odhadnout svoji hodinovku, bylo by to asi takto:

  • na blogu je zhruba 100 článků,
  • napsání jednoho může trvat průměrně 8 hodin, takže jsem celkem 800 hodin strávil pouze psaním,
  • v diskuzích pod články je celkem 1885 komentářů, z toho 713 mých, pokud vezmu 5 minut na jeden komentář, dostávám se na 60 hodin,
  • dalších 200 hodin na nastavení / ladění WordPressu a odpovídání na emaily,
  • což vychází na 108 Kč za hodinu před zdaněním.

Je zajímavé si to takhle natvrdo spočítat a napsat. Jistě bych na tom byl finančně mnohem, mnohem lépe, kdybych svůj čas věnoval rozvoji svého byznysu, ale tím bych se zároveň připravil o nové zkušenosti a všechny požitky, které z blogování plynou ⬇️

Fun Fact: Pravděpodobně jste si všimli, že tady nejvíc propaguji Interactive Brokers. Je to z toho důvodu, že je to za mě jeden z nejlepších dostupných brokerů pro české a slovenské občany. I přes všechny své nevýhody se slabou podporou a zdánlivou složitostí jde o brokera veřejně obchodovaného na americké burze, se slušnou historií a velmi nízkými poplatky. A když už jsme u mých blogerských příjmů, tak Interactive Brokers má jeden z nejhorších referalů pro svoje partnery (200 USD provize, pokud hodnota nově otevřeného účtu neklesne pod 10 000 USD během následujících 365 dnů) a naopak jednu z nejlepších pobídek pro registraci nových zákazníků v podobě získání akcií IBKR (do hodnoty $1000) dle výše depozitu. Z čehož vyplývá, že ze svého propagování IB zde na blogu nemám za ty tři roky ani cent… 😄 A že jsem tady napsal různých návodů a hacků.

Přehled z partnerského programu “Refer a friend” od IB.

Z celkem tří evidovaných doporučení dokončili registraci reálného účtu pouze dva klienti a z toho jeden nesplnil podmínku alespoň 10 000 USD NAV po dobu jednoho roku. Proto se IB nikdy neumístí v hodnocení na top pozicích u účelově založených webů typu Finex, Investplus a dalších pochybných affil stránek a blogů. Tam je pořadí určeno pouze dle výše vyplácené provize a jednoduchosti jejího dosažení.

Blogováním k začlenění do komunity a novým přátelstvím

Díky blogu jsem ve zdejších diskuzích narazil na zajímavé lidi, většinou velmi podobně smýšlející. Spoustu věcí, které jsem nevěděl, jsem se dozvěděl od jiných návštěvníků. Některé reakce mě inspirovaly k napsání samostatných článků. Velmi mile mě překvapilo, jak jsou jednotlivé diskuze pod články věcné, bez jakýchkoliv urážek, agresivity a posměšků. Díky, jste skvělí!

Kdybych nezačal blogovat, možná bych ani neměl twitter účet a aktivně se nezapojil do fintwitterové scény, díky čemuž jsem se poznal a skamarádil se skvělým Vojtou Žižkou a spoustou dalších zajímavých lidí. Nikdy bych nepoznal Dana z Brna, který spravuje family office v hodnotě přes 1 mio USD a se kterým čas od času zajdu na oběd. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál.

Blogování jako forma uspokojení

To nejlepší nakonec. Jestli bych měl vybrat jednu věc, která mě u blogování držela celé ty tři roky, jednoznačně by to byl spontánní pozitivní feedback od vás, návštěvníků blogu. Pokaždé, když jsem měl pocit, že to, co tu píšu, nikoho nezajímá (je to divné, ale tento pocit mívám často), ozval se někdo, kdo o mé tvorbě neváhal utrousit vlídné slovo. Samozřejmě zde vítám i věcnou kritiku, ale ta mě upřímně tolik nemotivuje jako třeba email, ve kterém odesílatel píše, že jsem mu pomohl, inspiroval nebo navedl na cestu a životní styl dlouhodobého investora.

Pár statistik

Kdyby to někoho zajímalo, tak zde ještě pár čísel z období únor 2020 až leden 2023…

  • Celkový počet návštěv 94 018, z toho unikátních návštěvníků 37 118. V průměru to vychází na 88 návštěv za jeden den (není to špatné, ale rozhodně to není moc).
  • 79,3 % návštěvníků pochází z ČR, 7,7 % ze Slovenska a zbytek asi expati.
  • Celkový příjem z partnerských programů cca 115 000 Kč. Náklady, zejména ty časové, raději ani nevyčísluji 😀
  • Celkový počet schválených komentářů v diskuzích pod články – 1885, smazaných 10 (spam a urážlivé).
  • Asi 300x jsem vysvětloval pravděpodobně jednu z nejméně pochopených věcí u Interactive Brokers – jak funguje base currency 🙂

Pokud už nějakou dobu taky koketujete s myšlenkou psát si vlastní webový deníček, máte volný čas nazbyt a dostatek trpělivosti, rozhodně to s blogováním zkuste. Já to mohu vřele doporučit! 👍


Subscribe
Upozornit na
guest

42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

Díky za tvou skvělou práci. Investovat jsem se rozhodl především na základě tvého blogu, ve kterém se mi líbila tvá dlouhodobější strategie a odbornost. Snad tě to nepřestane bavit a budu se těšit na další články. :)

zroutt

Chtěl bych si založit účet u IB přes tvůj referral, ale z těch podmínek jsem nepochopil, jak se tam počítají ty bonusy za akcie. Akcie IBKR má aktuálně hodnotu $87×22,15Kč, takže skoro 2000,- Kč. Znamená to tedy, že když vložím třeba 3x za měsíc 100.000,- Kč, tak nedostanu nic, protože hodnota jednoho vkladu bude vždy pod hodnotou akcie, a nebo se to sčítá a tím pádem to je jedno?

zroutt

Díky. To mi z toho právě logicky vycházelo, že by to mohli řešit frakcemi, ale nebyl jsem si jist.

Adam

A když vložím CZK jak se vypočítává bonus?

zroutt

Mise splněna, počkej si na provizi. Mě už akcie IBKR, jedna za druhou, přibývají. Díky.

Kex

Taky se přidávám k děkujícím. Ač je to pro tebe takové hobby, tak kvalitou mi to přijde jako velice profesionální a je vidět, že si s tím dáváš dost práce a nešíříš jen nějaké ničím nepodložené domněnky. Čtu to již pravidelně přes RSS (Nextcloud News). Jinak z toho mála českých finančních blogů můžu ostatním čtenářům doporučit finlord.cz (kdyby náhodou někdo ještě neznal).

Petr

<vtip>Co jsem přestal psát WinPsa, tak tu vážně moc dobrých blogů není</vtip>

Ne, vážně, moc díky za Tvojí práci. Nejvíc mi asi pomohly články o tom, jak nakoupit americké ETF i přes zákaz kvůli tomu blbýmu MIFID. A potom taky jak jsi sledoval ty možnosti převodů peněz z/do Interactive Brokers.

Pokud chceš, mohl by ses prosím vyjádřit ještě k jedné věci (ať už v článku formou updatu, nebo tady v komentáři)? Jde mi o to, jestli ses při psaní blogu setkal s obyčejnou lidskou závistí. Ono tady ses poměrně hodně “odkopal”, z Tvých vyjádření a screenshotů lze dovodit, že máš fakt poměrně veliké portfolio (500 000 USD a více nejspíš) a tak.

Já když jsem psal WinPsa, tak jsem se za ty roky v podstatě nikdy se závistivci nesetkal, což mě velice příjemně překvapilo. I diskuse pod články jsem míval – podobně jako Ty tady – poměrně konstruktivní. Tak jestli chceš, přidej svoji zkušenost.

Jinak hodně sil a těším se na čtvrté, páté, šesté výročí!

<vtip>A jakže teda vlastně funguje ta Base Currency u IBKR? To jako automaticky konvertuje CZK na USD?</vtip>

Last edited před 1 rok by Petr
Petr

Taky se moc nepřiznávám lidem, co znám osobně. Ono když kamarád v mém věku jede třísměnný provoz a stejně přinese domů z fabriky polovinu toho, co mně dají za ten měsíc jenom dividendy, tak nevím, jak bych se s ním o tom bavil.

Jinak ale jsem rád, že Ti obecně nezávidí.

Na svoje investice bys měl být hrdý ;-) Ono je něco úplně jiného za svůj život vydělat X dolarů a něco jiného je mít X dolarů v investicích. Protože tys musel ty peníze vydělat, zdanit, neutratit a zainvestovat.

Pitman

Díky za skvělé články a užitečné informace, moc mi pomohli v mém začátku investování.

DobreTrejdy

Držím palce, ať ti to vše vydrží. Pravidelné psaní je řehole, téměř se vším, co jsi popsal v článku se ztotožňuji a “mohu podepsat”, no a ta závist, ta přichází v okamžiku vystoupení z anonymity, proto s ní v žádném případě nespěchej, ať ti to píše!!! Jirka :c)

Tomáš

i ja se s diky pripojuji. sam jsem se zde leccemu priucil a i se diverzifikoval diky podnetum zde. skvela prace tvuj blog!!

pokud mohu rict neco k zavisti, tak naprosto chapu zustat v anonymite urcite k nejblizsimu okoli. jsem v tomto ohledu v soucasnosti v procesu zmen.

jsem zalozen velmi podobne jako ty a i jsem byl v pokuseni pozvat te na pivo a vsechno poradne probrat. i ja podnikam, normalne pracuji a do duchodu se nechystam, v soucasnosti jsem zainvestovany nejen na kapitalovych trzich cca 6mio usd a clovek je rad kdyz je nekde nekdo podobne zalozeny a je moznost probrat zivot, business nebo si jen precist jine podnety z tvrde praxe. sveho casu jsem psani blogu zvazoval, ale cas chybel. a to jak ctu, take znas.

panove, vsem co se snazime preju, at se nam dari a at stale jedeme do kopce!

Vojta

Taky děkuji za přínosné a velice edukativní články, v češtině toho člověk moc nenajde. Z tvého blogu čiší profesionalita a že víš o čem mluvíš, vše pěkně ocitováno, případně odkazy na zdroje. Fakt se to super čte, není to zbytečně dlouhé a většinou to pochopí i běžný lajk, né jen raketová věda. Např. “dobreTrejdy.com” jsou už vyšší dívčí, to tvoje člověk jednoduše replikuje i s základními znalostmi a možnostmi. Jen tak dál.

mir

Rovněž děkuji za tento blog a také již neexistujícím. Já jsem se poučil zejména z “Winpsa” a nyní zde, jak by řekli Jeníček a Mařenka sbírám drobky, které jsou velice důležité.
Proto se mi v loňském roce podařilo porazit na účtu inflaci a za to vděčím těmto blogům….
Snažím se poučit.

Držím palce dál a jakékoli novinky a nápady jsou vítáné.
M

mir

…výsledek?….sláva je pomíjivá. Jinak se člověk chová když má účet s 5,6 a 7 nulami.

Honza

Ahoj,taky bych rád vyjádřil pochvalu za tento blog, který pravidelně čtu. Doufám, že vydžíš a budeš obohacovat českou investorskou komunitu svými články ještě spoustu dalších let :-).

Jakub

Diky za super clanky. Sice jsem mnoho veci zjistil / naucil se ze zahranicnich webu, ale vzdy jsem si rad pak precetl kazdy clanek tady, abych si to pokazdy potvrdil.

Jeste jednou diky moc za super praci, ktera pomohla nejen me, ale hlavne mnoha ostatnim, kteri nehledaji informace v zahranici!

Jakub

Nene, to urcite ne :)

Hlavne ja jsem za poslednich nekolik let o tom precetl hrozne moc, takze bych to ani nepoznal :)

Hlavne se mi libi, jak je to tady pak krasne ucelene podane (abych si to krasne v hlave zvalidoval). A jak rikas, primo aplikovane pro CZ/SK obcany, cimz mi to doda jeste vetsi jistotu, ze ty informace jsou spravne :)

Diky moc.

Peter

ja sa tiez pridám k pochvalam. blog som objavil nahodou ked som guglil ako vybrat prachy z IB po tom co zrusili ucet v CR.

ak najdem blog ktory je absolútna špička, tak si ho cely vytlacim do pdfka a narvu do kindle a precitam si ho ako knihu. tvoj blog som spolu s dalsimi co tu uz padli presne takto precital :-)

Honza

Ahoj, pridavam se s gratulaci. Vim, jak je blogovani tezke, takze to myslim vazne, kdyz reknu ze 3 roky jsou uz poradny uspech! :-)

Adam

Máte někdo aktuální zkušenost která banka využívá korespondenční banku do USA která po cestě si za převod nic neúčtuje a připíše celou sumu? Děkuji za vaše zkušenosti

Jan

Také bych chtěl poděkovat za kvalitní obsah v češtině. Sám jsem blogoval (na jiné téma) a vím jak je těžké něco stvořit. Jednu dobu, když jsi nepsal, tak jsem web aktualizoval snad každý den =).
Ať se daří.

Naram Suen

Vynikající práce FH, bravo! Pevně doufám, že budeš tento blog aktivně spravovat i nadále, jelikož zprostředkovává pro místní publikum enormní přidanou hodnotu. 

Přejít nahoru