Ultimátní hack pro vaše portfolio před volbami

Už zítra 3.11.2020 nastane nejsledovanější den v roce. Díky tomu se na nás ze všech stran již nějakou dobu valí tuny informací o volbách, rozbory na Youtube, různé statistiky, předběžné výsledky průzkumů a samozřejmě všechny možné i nemožné rady, jak připravit svoje portfolio jednak na tuhle událost, ale také na následné vládnutí toho nebo onoho prezidenta.

Na screenshotu níže jsou vidět pravděpodobnosti výhry obou kandidátů prezidentských voleb dle českých bookmakerů na Tipsportu.

Podobné kurzy jsou na všech sázkařských webech. Konsensus je tedy takový, že by měl vyhrát Biden. Tohle není nijak v rozporu s tím, co se můžete dočíst na internetu. Vítězství demokratického prezidenta bude do určité míry už započítáno v tržních cenách, nicméně velkým překvapením (opět) by mohlo být vítězství Trumpa.

Poznámka: osobně nesázím, tudíž ani na tuto událost vsazeno nemám. Baví mě rozmnožovat / utrácet peníze tisíci jinými způsoby než právě sázením.

Pár zajímavých statistik

Graf níže znázorňuje růst indexu S&P 500 za vládnutí jak republikánského (červeně), tak také demokratického prezidenta (modře). V tomto případě nelze říci, že by jeden byl lepší než druhý. Každopádně je na první pohled vidět, že pokud investor nemixuje politiku se svým portfoliem, mělo by se mu z dlouhodobého hlediska dařit velmi dobře.

Je třeba si uvědomit, že prezidentské volby v USA nejsou jenom o vítězství prezidenta, ale také o tom, kdo ovládne jednotlivé komory kongresu. Proč? Protože kongres “drží kasu”. Na to navazují další zajímavé statistiky…

Závěry si udělejte sami. Pravda je taková, že politika má nad akciovými trhy mnohem menší kontrolu, než jí většina lidí přisuzuje. Výsledky politikaření se často dostavují se slušným zpožděním a kolikrát s nezamýšlenými důsledky. Výkon akciových trhů je mnohem více ovlivněn aktuálním stavem hospodářského cyklu než tím, která strana je u moci.

Za mě není pro trhy problém vítezství jednoho nebo druhého kandidáta, ale patová situace, tedy taková, kdy prezident neprotlačí vůbec nic přes sněmovnu a senát. Historicky vycházel nejhůř demokratický kongres a republikánský prezident…

UPDATE 5.11.2020: S výše napsaným odstavcem jsem byl úplně mimo. Z logiky věci to smysl dává, ale když jsem si dnes přečetl článek od uznávaného ekonoma a investora Eda Yardeniho, který jej publikoval ještě před volebním dnem, docvaklo mně, že jsem byl vedle. Volební pat je pravděpodobně to nejlepší, co trhy mohlo potkat (ne jen z hlediska jejich růstu). Článek doporučuji přečíst.

Úpravy v portfoliu před volbami

Následující graf mně zaujal. Je z dílny UBS a defacto říká, že téměř 63 % investorů, kteří se účastnili průzkumu (celkem 1000), upravilo nějakým způsobem svoje portfolio před blížícími se volbami. Konkrétně:

  • 36 % navýšilo hotovost,
  • 30 % upravilo svoji alokaci mezi sektory,
  • 27 % nakoupilo pojistky přes opce.

A to nešlo o Robinhood obchodníky s 2000 USD účty, ale klienty s alespoň 1.000.000 USD zainvestovaných do aktiv.

Kromě podobných statistik jsem četl nespočet dalších, které doporučují konkrétní akcie nebo sektory v případě výhry toho nebo onoho kandidáta. V neposlední řadě jsem zahlédl také příspěvky českých tradingových gurus, kteří upravuji / ochraňují svoje portfolia tak, aby to laikům připadalo jako raketová věda. Samozřejmě to za peníze poradí i vám.

Co je teda ten můj super hack?

Chcete-li se chovat jako profesionální investor, potom vám doporučuji, před typem událostí jako volby v USA, nedělat vůbec nic. Jeden nedávný příklad to krásně potvrzuje… V roce 2016 všichni předpovídali, že pokud vyhraje Trump, bude to pro akciové trhy pohroma (své by o tom mohl povídat Ondřej Tomek). Ale při pohledu do zpětného zrcátka se žádná pohroma nekonala (za koronakrizi Trump pravděpodobně nemůže)…

Index S&P 500 (SPY), týdenní graf.

Co z toho vyplývá? Držte se svého dlouhodobého plánu a užívejte si zároveň pocit, že jste se nedopustili žádných zbytečných chyb. Podívejte se znovu na první graf v tomto článku. Je více méně jedno, kdo je na pár let u kormidla, takže hlavně…

Nemixujte politiku se svým portfoliem!


,
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přejít nahoru