W-8BEN u XTB

XTB a W-8BEN – konečně

Koncem minulého týdne mě potěšila jedna novinka. U brokera XTB je konečně možné podepsat formulář W-8BEN. Doposud bylo u XTB rozumné investovat pouze do evropských ETF reinvestujících dividendy (akumulační typ) nebo do akcií, které vyplácejí velmi nízké dividendy nebo ideálně žádné. To se po dlouhé době konečně mění a investoři si u tohoto brokera mohou užívat téměř neomezených možností amerických trhů, aniž by se museli obávat dvojího zdanění svých dividend. Tímto krokem se XTB připojuje k řadě rozumných brokerů, kam řadím například i Degiro.

Poznámka: Formulář W-8BEN využívá zahraniční fyzická a právnická osoba k prokázání zahraničního statusu i skutečného vlastnictví a k uplatnění výhod vyplývajících ze smlouvy o dani z příjmu, pokud jde o příjmy jiné než odměny za osobní služby.

Elektronickým podpisem tohoto formuláře můžete využít výhod smluv o zamezení dvojího zdanění mezi ČR/SR a USA. V praxi to znamená, že vaše dividendy z USA budou zdaněny pouze jednou, a to standardní 15% sazbou srážkové daně, nikoliv 30% sazbou v případě nevyplnění.

Pokud jste formulář ještě nevyplnili a máte u XTB účet, doporučuji, abyste tak učinili co nejdříve. Níže jsem sepsal návod, jak na to.

Jak správně vyplnit formulář W-8BEN u XTB

XTB se snaží proces vyplnění W-8BEN usnadnit svým klientům co nejvíce, takže má vlastní předdefinovaný webový formulář v češtině, kam se vyplňují jednotlivé údaje a ty se následně propisují do originálního W-8BEN od IRS.

1. krok

Přihlásit se do Profilu investora ➝ Můj profil ➝ v první záložce “Údaje profilu” najít sekci “Daňový úřad” a kliknout na “Vyplnit formulář”.

2. krok

Ve druhém kroku zaškrtnout volbu “Ne”.

3. krok

U třetího kroku bude volba opět “Ne”.

4. krok

Ve čtvrtém kroku správně vybrat z nabídky státní příslušnost a zemi trvalého pobytu. Do pole “Zahraniční daňové identifikační číslo” nedávat nic. Pokud vám to háže chybu, potom zkuste rodné číslo bez lomítka. Následně ještě datum narození, referenční číslo nevyplňovat.

Vyplnění W-8BEN u XTB - 4. krok

5. krok

Zvolit zemi, kde jste rezident a níže zaškrtnout “Ne”.

6. krok

Zaškrtnout všechny tři checkboxy.

7. krok

V posledním kroku vyplnit jméno, příjmení a celý formulář potvrdit PINem ze zaslané smsky.

Pokud jste vše udělali podle návodu výše, za chvilku by vám měl přijít od brokera potvrzující email informující o úspěšném vyplnění formuláře W-8BEN:

Potvrzující email ohledně vyplnění W-8BEN formuláře u brokera XTB.

Doporučuji, abyste s vyplněním formuláře zbytečně neotáleli a vyplnili jej co nejdříve, protože nabývá účinnosti až následující měsíc po jeho odeslání ke schválení.

Kde vyplněný formulář W-8BEN najdete

Protože je vyplňování formuláře u XTB velmi netypické, není od věci si všechny údaje zkontrolovat přímo ve zdroji. Vyplněnou W-osmičku najdete u brokera zde: Profil investora ➝ v levém menu “Můj profil” ➝ záložka “Dokumenty” ➝ jeden z posledních dokumentů je vyplněný W-8BEN.

Vyplněný W-8BEN najdete u XTB pod záložkou Dokumenty.
Pomohl vám návod?   
4.6 (11)

Subscribe
Upozornit na
guest

31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Dobrý den, děkuji za super zprávu!
Trosku mimo téma, ale jde u IB zkontrolovat které všechny dokumenty mám podepsané? Zajímá mě to právě i kvůli zmíněnému W-8BEN.

Děkuji

Jakub

Mockrát děkuji. Přeji Hezký den.

Lenka

Pokud nemám akcie, resp. dividendy, tak se mě formulář netýká, je tak?

Lenka

Díky za odpověď. A ještě otázka – vyzývá k tomu IB? Obvykle od nich dostanu email s pokynem nebo při nalogování do IB tam vidím upozornění, že je třeba něco vyplnit, updatovat atd. Ale tohle po mě nechtějí, podepisovala jsem to jen při zakládání účtu.

Lukas M.

Dobrý den, děkuji za skvěle zpracovaný obsah na webu. Dobíjím na nově založený XTB účet USD z Airbank (zvolil jsem USD měnu účtu, což mi právě třeba u Degira chybí, proto XTB).

XTB mi vygenerovalo platební údaje, ale zmiňuje variabilní symbol, což v případě USD platby je “zpráva pro příjemce”?

A ještě jedna maličkost: Airbank si účtuje 100 Kč za odeslání (SHA), ale upozorňuje na další poplatky korespondenčních bank, XTB má dolarový účet u UniCredit ČR. Kolik to tak může být celkem, abych odhadl, aby tam aspoň pár dolarů na XTB přišlo?

Děkuji.
Lukáš

K. Cu

Ahoj, čerstvá zkušenost s převodem USD z AIRBANK na XTB, poplatek korespondenční bance 40-60 USD ( při zaslání 5000-8000 USD). U nižších částek se vyplatí využít už i vklad platební kartou – což je 0,95%. Je potřeba mít kartu k USD účtu.

Lukáš M.

Děkuji za reakci. Vím, že existuje nějaký způsob, jak to dobít přes PayPal s dolarou kartou k účtu. Bohužel pro první vklad je možný jenom bankovní převod a tam se prostě asi Airbanku 100 Kč + Unicredit (0,9%, min. 200 Kč – max 1500 Kč) nevyhnu.

Nebo jde aktivovat EUR účet s tím, že se mi pak otevřou i jiné možnosti dobití účtu i na USD kontu?

Lukáš M.

Díky moc za radu. :-) Bál jsem se založit další měnu, abych pak nedostal poplatek za neaktivitu, ale budu doufat, že se to váže na celý účet a nikoliv jen “měnový účet”, protože s CZK/EUR operovat na XTB nebudu.

K. Cu

Tak to už se těším. Vkládání USD u XTB je taková finanční noční můra.

Rostislav

Tak s rodným číslem nesouhlasím.
Osmkrat jsem to zkoušel se všemožnymi variantami, až jsem se dovolal na podporu, protože w8ben jsem měl neustale nekonzistentní údaje, špatné zahraniční daňové identifikační číslo
Tam řekli jasně. Nic do této části NEZADÁVEJTE. A pak mi to konečně prošlo.
Takže tak.

David

Mě u identifikatčního čísla nejde rodný číslo, datum narození a ani když je to prázdné. Tak moc nechápu, psal jsem na podporu, uvidíme co řeknou.

DavidV

Zdravím, jak to prosím dopadlo? Mám úplně stejný problém.

DavidV

S tím samozřejmě souhlasím, nicméně jsem myslel, že když kolega výše tuto informaci zveřejní zde, pomůže to dalším čtenářům. Podporu jsem kontaktoval a jakmile bude vyřešeno, podělím se o výsledek.

DavidV

Tak pro ty, co budou mít stejný problém, zde je vyjádření XTB: Informujeme, že při registraci jste nám Vaše daňové číslo neuvedli (nebylo to povinné) a proto jej nemůžete uvádět ani do formuláře W-8BEN. V tomto případě v sekci “Identifikační čísla daňových poplatníků (TIN)” je třeba kliknout na tlačítko “upravit” a následně zaškrtnout políčko “Zkontrolujte, zda není FTIN vyžadováno zákonem”. V tomto případě toto pole musí zůstat prázdné.
Postupoval jsem dle instrukcí a žádost W-8BEN byla přijata, schválena a od příštího měsíce bude platit nová sazba srážkové daně.

Petr

Díky!! Už jsem byl bezradný :D

Tomáš

A funguje to, respektive máte vyzkoušeno, že strhávají jen 15 %? Třeba u eTora mám vyplněno a stejně si berou i 35 % šmejdi.
Díky

Tomáš

Mám jen US akcie. Bohužel to tak eToro dělá.

Jiří

Dobrý den,
jak reálně vyplněný formulář využiji, při podávání daňového přiznání? Dle zákona “Daň zaplacená v zahraničí se prokazuje potvrzením zahraničního správce daně.” Kde takové mám toto potvrzení vyžadovat? Nebo mi bude stačit printscreen z platformy, kde je uvedena částka dividendy i zaplacené srážkové daně a přiložený formulář W8BEN?

Děkuji,
Jiří

Petr

Zdravím autora i komentující. Nevíte prosím někdo, u kterého brokera (a zda vůbec) lze aplikovat zamezení dvojího zdanění pro jiné něž americké akcie? Jde mi o Kanadu a Izrael – máme s nimi smlouvy o zamezení dvojího zdanění a naše sazba je nižší, než jejich.

U XTB to nelze (jak mi sdělila jejich podpora).

Přejít nahoru