Migrace obchodních účtů u Interactive Brokers z UK do EU – novinky

  Poznámka: Aktualizovaný článek s danou problematikou naleznete zde.  

V různých diskuzních fórech a všude na internetu řeší bezradní zákazníci Interactive Brokers plánovanou migraci obchodních účtů, které mají v současnosti všichni rezidenti EU založené pod britskou pobočkou Interactive Brokers (U.K.) Limited (IBUK). Migrace bude probíhat z Británie do evropských zemí kvůli blížícímu se deadlinu pro Brexit, který je naplánovaný na 31.12.2020. Pokud o tom nic nevíte, doporučuji přečíst článek, který jsem psal nedávno – Jsou vaše peníze u brokera v bezpečí? Bohužel je prozatím broker celkem skoupý na slovo, v tomto článku proto přináším update s vlastním pohledem na danou problematiku.

IB posílal cca před týdnem informační email ohledně progresu migrace a nadcházejících změn. V rámci EU existují již tři společnosti – IBLUX (Lucembursko), IBIE (Irsko) a IBCE (Maďarsko). Lucemburská společnost získala licenci v listopadu 2019, ale ještě nemá všechny povolení pro své podnikání. Ostatním dvěma společnostem prozatím nebyla udělena licence a je tak možné, že se celý proces protáhne do roku 2021. Časový gap mezi 31. prosincem a získáním licence + všech potřebných oprávnění nazývá IB „Delay Period”, hezky česky jednoduše zdržení.

Je Delay Period problém?

Neměl by být. IBUK využívá k poskytování svých služeb v EU tzv. “financial services passport” u kterého se předpokládá, že jeho platnost vyprší právě díky Brexitu. Nicméně během tohoto zdržení by všichni evropští klienti měli být schopni normálně fungovat a provádět většinu operací jako doposud, tedy:

  • uzavírat pozice, redukovat pozice nebo provádět hotovostní transakce,
  • otevírat nové obchody u instrumentů, které byly na účtu již dříve obchodovány,
  • otevírat nové obchody u instrumentů, u kterých máte povolení k obchodování (doporučuji si aktivovat povolení u těch typů instrumentů, které budete chtít do budoucna obchodovat).

Tohle vše zní skvěle, ale broker samozřejmě nezapomněl zmínit, že se po 31. prosinci může cokoliv změnit a kterýkoliv bod z výše uvedených nemusí být možný. Minimálně ale uzavírání nebo redukce pozic být umožněna musí.

Veškeré změny, které se s migrací účtu pojí, samozřejmě nemusíte akceptovat. Stačí uzavřít účet a peníze buď přesunout do banky, nebo k jinému brokerovi.

Co bude následovat

Interactive Brokers by měl v nejbližší době poslat sdělení, ve kterém budou chtít po klientech souhlas s převodem účtu buď pod maďarskou, nebo irskou společnost. Vše bude asi záležet na tom, jaký subjekt získá licenci dříve.

Můj pohled na věc

Zde je pár bodů, ke kterým bych se rád vyjádřil…

1. Změna brokera

Nedávno jsem si dělal research, ve kterém jsem zjišťoval možnosti ostatních brokerů, kteří jsou otevření vůči Evropanům. Teď vás asi zklamu, ale IB je pro retailového obchodníka / investora tak unikátní broker, že ho lze jen těžko nahradit. Alespoň dle mých potřeb.

2. Přesun z UK pod EU subjekt

Psal jsem to v již zmíněném článku. Největší problém celé této migrace je pojištění brokera. Zatímco pod IBUK jsou obchodníci chráněni britským pojištěním FSCS (£85,000) a americkým SIPC ($500.000), v EU je každý obchodní účet standardně pojištěný do 20.000 EUR. Pokud bych měl účet do cca 60K USD, potom je pojištění 20K dostatečné, ale u větších účtů už to může být problém, minimálně z hlediska psychické pohody. V nejbližších deseti letech nepředpokládám bankrot Interactive Brokers, ale když už člověk riskuje na kapitálových trzích, nemusí ještě riskovat ohledně výběru brokera.

3. Brexit

Celý svůj život jsem optimista. Jakýkoliv konflikt lze rozumně vyřešit. Stále věřím, že se politici dohodnou ke spokojenosti obou stran, takže k žádné migraci účtů nebude muset nakonec dojít. Britové ten nejtvrdší Brexit nechtějí o nic víc než Evropané, ve finále by stejně uškodili akorát sami sobě.

Závěr

Pokud by opravdu mělo dojít k tvrdému Brexitu (bez jakékoliv dohody), potom bych pravděpodobně postupoval následovně. Většinu peněz mám alokovanou v trzích, takže účet pod IBUK bych si ponechal, všechny otevřené pozice bych nechal otevřené a migraci neodsouhlasil. V tomto případě by mně bylo znemožněno otevírání nových obchodů a provádění hotovostních vkladů, ale výběry hotovosti a uzavírání pozic by zůstaly povoleny. V horizontu tří let nepředpokládám žádné výrazné změny ve svém portfoliu. Následně bych si založil nový účet pod EU subjektem, na kterém bych prováděl to, co dělám na svém současném účtu – pravidelné investování a něco málo tradingu.

Máte k dané problematice jiný názor. Budu rád, když se podělíte v diskuzi pod článkem.

Poznámka: Aktualizovaný článek s danou problematikou naleznete zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Cz.

Dobry den, vdaka ze pisete taketo clanky. Do akej miery si mozeme byt isti, ze pri postupe popisanom v zavere clanku (ponechanie uctu pod IBUK takpovediac v “pasivnom mode”) by sa na ucet nadalej vztahovali sucasne UK / US podmienky poistenia brokera?
A este mi napada: vyska poistenia za vztahuje na ucet, alebo na holdera? Inak povedane, je pri joint account (manzelia) poistenie rovnake alebo dvojnasobne?
Viem ze sa mozem opytat tieto veci aj brokera, ale zjavne mate temu dobre nastudovanu a moze to aj inych tuto zaujimat.

Michal

Dobrý den,

zvažuji založení Lynx brokera, chtěl bych pravidelně investovat do etf. Myslíte si, že s ohledem na brexit je ten pravý čas nebo byste doporučoval vyčkat? Ptám se hlavně s ohledem na pojištění (SIPC), které bych při zakládání brokera ocenil.
Děkuji.

Marcel

Dobry den,
dakujem za clanky ktore pisete aj ohladom brexitu a migracie uctov. Sam mam ucet u IB a momentalne som dost v neistote aka bude situacia po 31.12.2020. Nerad by som menil brokera.
Chcel by som Vas poprosit o vysvetlenie tohoto Vasho komentu : “Pokud má obchodník účet do cca 60.000 až 80.000 USD, potom SIPC nepřináší žádnou dodatečnou výhodu, na takový účet bude bohatě stačit evropské pojištění. SIPC pojištění má smysl pro větší účty od 100K USD…”

Ten rozdiel medzi poistenou sumou 20 000€ a povedzme cca 50 000€, co je cca 60 000$ beriete ako bezny risk podnikania, alebo je tam este nejake ine dodatocne krytie?

Dakujem za vysvetlenie a prajem vela sil a elanu do dalsieho pisania blogu.

Marcel

Dakujem za vysvetlenie.
Pekný deň.
M.

David

Zdravím,

aktuálně stejně LYNX nové účty nezakládá, právě z důvodu migrace účtů.
Snad se po novém roce situace změní.

mir

Teoreticky by měla být snaha IB stávající klienty si podržet.
Když vidím, kolik mají na poplatcích jen u mne…..
A těch klientů bude asi víc a za snahu stojí si je udržet. To je kapitalismus , jestli tedy ještě existuje. Já na IB nedám dopustit a nechce se mi něco měnit.
A učit se jinde platformu i když využívám málo u funkcí u TWS.

Bob

Zdravím, mohu se zeptat kde jste vyčetl těch 20 tis. EUR? Podle všeho už je dnes 18.12. pobočka v Maďarsku připravená a ve FAQ čtu:
“4. How am I protected against loss? Are there any material differences that will apply to my relationship with IBCE compared to those that apply to my existing relationship with IBUK?”
….
“After the Proposed Transfer, the Hungarian Investor Protection Fund according to Act CXX of 2001 on the Capital Market may protect your assets from loss, at an amount up to a maximum of EUR 100,000, should IBCE default and be unable to meet its obligations to you.”

Bob

Rozumím, tahle možnost mě také napadla, myslel jsem jestli nečerpáte z jiného zdroje. Zjevně bude nutné to při případné migraci ověřit v té hromadě dokumentů co chtějí podepsat. Zatím ale ještě raději počkám, vadí mi omezení měn stejně jako to umístění v Maďarsku. Nějak prostě nemám k institucím postkomunistických zemí důvěru, viz. např. příběh Erste v Maďarsku při resp. po krizi 2008.

mir

Z posledního emailu jsem pochopil, že musíme podepsat a přejít. Ale má znalost AJ je slabší, tak jsem možná si vše špatně přeložil.
Tak jak? M

alan

Doufám, že existuje možnost si změnit to Maďarsko na Irsko nebo Lucembursko.

Váša

Ahoj všichni, pokročili jste nějak s tímto problémem? migrace? nový broker? Díky moc za odpovědi!

Stepan

Dobry den, jak je to prosim vas se zalozenim novyho uctu u IB. Lze zalozit? Kdyz je ted migrace a vsechny stavajici ucty se presouvaji? Je nejaky vstupni kapital? Daji se obchdovst zlomky akcie? A je nutne platit data kdyz chci jen budovat investicni portfolio a nedelat trading? Dekuju!

Přejít nahoru