Korunové a dolarové vklady a výběry k IBIE téměř zdarma 💰

Několik čtenářů mně v poslední době psalo, že při registraci u Interactive Brokers byl jejich účet přiřazen pod irskou pobočku IBIE, aniž by to věděli a vyžadovali. Standardně byli dříve Češi a Slováci automaticky směřováni do maďarského IBCE. Zdá se, že pro značnou část zákazníků tohoto brokera není největším problémem nižší pojištění pro případ úpadku než u maďarské pobočky, ale především neexistence českého sběrného účtu pro vklady a výběry, což zvyšuje poplatky spojené s nutností využívat zahraniční převody korun do německé banky, kterou IBIE standardně používá pro korunová depozita.

Naštěstí se některé společnosti neustále snaží zlepšovat a zjednodušovat život nám ostatním. Na začátku dubna představila jedna fintechová firma partnerství s Interactive Brokers, díky kterému jsou vklady a výběry rychlejší, ale hlavně mnohem levnější než kdykoli předtím. O co se jedná? To se dozvíte v dnešním článku.

Jak to bylo doposud

Pokud jste majitelem účtu u irského Interactive Brokers, potom musíte strpět neexistenci sběrného korunového účtu u české banky pro vklady a výběry, o čemž jsem se zmiňoval v úvodu. Abyste dostali koruny k IB (nebo si je naopak vybrali), bylo zapotřebí využít zahraniční platbu, se kterou jsou vždy spojené poplatky, namátkou:

Poplatek za korunový vklad do IBIE: Airbank 100 Kč, Revolut 150 Kč, Fio 200 Kč, KB (0,9 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč), ČSOB (1 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč).

Poplatek za korunový výběr z IBIE: Airbank 100 Kč, Revolut 0 Kč, Fio 100 Kč, KB (0,9 %, min. 225 Kč, max. 1095 Kč), ČSOB (1 %, min. 150 Kč, max. 1000 Kč) + další poplatky korespondenčních bank.

Samotného by mě odrazovalo si například každý měsíc posílat 5000 Kč na svůj brokerský účet pro pravidelné investování s tím, že 250 Kč zaplatím jenom na poplatcích (5 %). A to vůbec nezmiňuji potenciální potřebu směnit u brokera koruny na dolary.

Nové možnosti

Moje oblíbená fintechová společnost Wise, u které používám jak osobní, tak také podnikatelský účet, představila začátkem dubna spolupráci s Interactive Brokers. Spolupráce spočívá v integraci platební brány Wise do klientského portálu IB, což znamená, že lze vklady a výběry peněz provádět právě pomocí Wise, což s sebou přináší řadu výhod:

 • velmi rychlé transfery peněz z/do Interactive Brokers,
 • nulové poplatky za samotné převody,
 • nižší poplatky za měnové konverze než u IB (v určitých případech),
 • úplné obejití poplatků korespondenčních bank.

Integrace Wise do IB pozitivně ovlivní následující případy…

📝 Poznámka

Níže popsané scénáře se netýkají případů, kdy chcete u IB na účtu držet korunové zůstatky.

Vklad korun do IBIE s konverzí do USD/EUR/GBP

Tohle bude nejčastější využití. Díky Wise můžete do IB poslat libovolnou korunovou částku za nulový poplatek. Zní to příliš moc dobře, aby to byla pravda? Je to skutečně tak s tím, že Wise nejdříve provede směnu korun do podporované měny Interactive Brokers (prozatím USD/EUR/GBP) a ty následně odešle k brokerovi. Jediný poplatek je tedy v případě samotné směny, který je u Wise na velmi rozumné úrovni (mezi 0,5 až 0,6 % z převáděné částky). Jak na to…

 1. Pokud nemáte účet u Wise, zaregistrujte se.
 2. V rámci Wise si vytvořte dolarový a korunový subúčet.
 3. Vložte peníze na svůj nově vytvořený korunový subúčet. Možnosti jsou buď pomocí debetní karty (poplatek 0,52 %) nebo obyčejným bankovním převodem na sběrný účet u české Raiffeisenbank (zdarma).
 4. Přihlaste se do klientského portálu Interactive Brokers.
 5. V horním menu vyberte Transfer & PayTransfer fundsMake a depositUse new deposit → vybrat CZK měnu → z nabídky metod pro vklady vyberte tu úplně na konci – Bank transfer via Wise.

 6. Nyní musíte propojit svůj Wise účet v rámci klientského portálu IB. Interactive Brokers vás bude navádět v jednotlivých krocích. Tím dojde k integraci Wise do IB.
 7. Následně budete mít možnost zvolit vkládanou korunovou částku. Wise vám zobrazí směnný kurz a poplatek za směnu. Vše zcela transparentně.

 8. Pokud máte na svém korunovém účtu u Wise dostatek hotovosti, dojde ke konverzi dle podporované měny (USD, EUR, GBP) a následnému převodu k IB. Peníze by měly být připsány do dvou pracovních dnů (obvykle do druhého pracovního dne) s možností okamžitého používání.

Srovnání poplatků při vkladu CZK tradiční cestou a přes Wise

částkatradiční vklad *vklad pomocí Wise
1000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 11,75 Kč konverze CZK do USD
5000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 31,65 Kč konverze CZK do USD
10 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 56,53 Kč konverze CZK do USD
20 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 106,28 Kč konverze CZK do USD
27 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 141,10 Kč konverze CZK do USD
50 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 255,53 Kč konverze CZK do USD
100 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 504,29 Kč konverze CZK do USD
* V ukázkovém příkladu počítám s poplatky Fio banky. FX konverze stojí u IB min. 2 USD za obchod (do objemu cca 2 000 000 Kč).

Pokud budu uvažovat nejnižší možný náklad 100 Kč za zahraniční odchozí platbu u Air bank, který je mně známý, tak se vyplatí pomocí Wise vklady do nějakých 27 000 Kč. Vše nad tuto částku bude spíš výhodnější pomocí zahraniční platby z nějaké lowcostové banky. Při vkladu do cca 7400 Kč je převod s konverzí pomocí Wise dokonce levnější než samotná konverze z CZK do USD u IB (fixní 2 USD). Například u vkladu 5000 Kč vychází celkové náklady na převod + konverzi pouhých 31,65 Kč! Navíc, při každém zahraničním převodu existuje strašák v podobně dalších poplatků korespondenčním bankám, kterým se zcela bezpečně při použití Wise vyhnete.

Srovnání směnných kurzů u IB a Wise

Někoho by mohlo napadnout, jestli kurz pro konverzi měny u Wise nevychází výrazně hůř než u IB, takže by všechny moje výpočty nemusely dávat smysl. Několikrát po sobě jsem ve stejnou dobu kontroloval kurzy v obou platformách a Wise vychází o chlup hůře. Na příkladu 10 000 Kč bych u IB dostal 454,61 USD (kurz 21,9970) a u Wise 454,48 (kurz 22,0031). Rozdíl je tedy velmi malý a obě platformy nabízejí podobné směnné kurzy.

Vklad dolarů do IBIE

Pokud máte na svém běžném účtu u české banky dolary, které chcete dostat k Interactive Brokers, potom se vám Wise může opět hodit. Postup propojení s IB bude úplně stejný jako u korunových vkladů popsaných výše s tím rozdílem, že ze svého bankovního účtu musíte peníze dostat na dolarový subúčet u Wise, který je vedený na vaše jméno u americké banky. Důrazně nedoporučuji zahraniční platbu, protože nebudete mít absolutně žádnou kontrolu, přes kolik korespondenčních bank transakce může jít. Nejjednodušší, avšak už ne tak levná cesta jako u korun, je vklad peněžních prostředků pomocí debetní karty, který vychází na 1,37 % z vkládané částky. Není to nejlevnější, ale zato velmi rychlé. Nevím o jiné cestě, jak levněji a pohodlněji dostat dolary z běžného účtu v ČR do USA.

🐱‍💻 Hack

Pokud máte jako já příjem z USA, je určitě výhodné nechat si peníze zasílat přímo na USD účet u Wise namísto svého běžného účtu. Jednak se vyhnete vysokým poplatkům za příjem zahraničních plateb, ale hlavně předejdete problémům s dalším nakládáním s penězi (konverze, převody…). Já Wise pro svoje zahraniční příjmy používám už několik let a když si chci vložit volné dolary k IB, neplatím poplatek za vklad debetní kartou, ale pouhých 0,39 USD za převod.

Jakmile budete mít dolary připsané u Wise, můžete využít propojení s IB (v klientském portálu) a peníze pohodlně převést k brokerovi. Převod stojí fixních 0,39 USD. Výhoda použití Wise oproti standardnímu ACH převodu spočívá v tom, že peníze jsou u IB připsané následující pracovní den a jsou okamžitě k dispozici pro obchodování / investování. V případě ACH převodů (rovněž k dispozici u Wise) broker depozita ještě dalších pět obchodních dnů blokuje a až potom je uvolňuje. Níže ještě orientační tabulka, na kolik vyjdou celkové náklady na vklady dolarů pomocí Wise.

částkavklad k Wise přes debetní kartu + převod k IB
50 USD$0,685 + $0,39 = 1,075 USD
250 USD$3,425 + $0,39 = 3,815 USD
500 USD$6,85 + $0,39 = 7,24 USD
1000 USD$13,7 + $0,39 = 14,09 USD

Výběr dolarů z IBIE

Třetí možností, kde se nabízí využití propojení Wise s IB, je při výběrech dolarů z brokerského účtu. Jednou měsíčně je výběr od IB zdarma a příjem je u Wise rovněž zdarma. Vůbec si nedokážu představit, že bych vybíral dolary na svůj běžný účet u české banky. Jednak vybíranou částku oholí korespondenční banky po cestě z USA a následně ještě vaše banka, která si za příjem zahraniční platby naúčtuje mnohdy solidní poplatky. Tím to ale nekončí, protože pokud budete chtít dolary využít na cokoliv dalšího (konverze, převody…), bude vás to stát opět další a další poplatky.

K čemu Wise nelze využít

Bohužel není možné používat propojení Wise a IB k výběrům korunových zůstatků. Problematice různých možností vkladů a výběrů k Interactive Brokers jsem se věnoval v několika starších článcích:

Z celého článku je zřejmé, že z propojení Wise a IB budou nejvíce profitovat čeští investoři, kteří potřebují pravidelně posílat na svůj brokerský účet menší částky. Při vkladu do cca 7 400 Kč vyjde převod včetně konverze pomocí Wise dokonce levněji než samotná výměna korun za dolary u Interactive Brokers, a to se může mnohým vyplatit. 💰

Líbil se vám článek?   
5 (14)

Subscribe
Upozornit na
guest

103 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Díky za zajímavý článek.

Radim

Ahoj, moc díky za článek. Rád bych se zeptal na tu variantu s Revolut, kde počítáš za převod 150 korun. Není levnější varianta poslat koruny na Revolut, tam provést směnu na USD (obdobný kurz jako srovnávané, do 25000 CZK měsíčně bez poplatku), a nakonec zaslat USD přímo do IB, opět bez poplatku?

Jakub

Zdravim,

2x jsem nedávno posílal z Revolutu (základní účet) USD na IBIE (do USA banky) a pokaždý jsem zaplatil poplatek za zahraniční platbu v hodnotě 0,3% na Revolutu a nic víc.

Časem chci vyzkoušet, jestli je možné z české banky pres kartu nabít Revolut s USD zadarmo, což pokud by bylo možné, tak CZ banka (USD učet) -> Revolut (USD) -> IBIE by bylo celé jen za 0,3% poplatek na Revolutu.

Netuším, jestli jsem jen měl 2x štěstí, že tam ani jednou nic nestrhli a nebo jestli je to opravdu bez korespondenčních bank.

Radim

Ahoj, můžu potvrdit, pravidelně zasílám USD na IBIE. Transfer pro probíhá z Revolut účtu v USA na IB účet v USA, nehrozí tedy žádné korespondenční banky. Jediný poplatek je 0.3 procenta za zahraniční platbu u Revolut (v případě vyššího plánu to může být i méně). Při zaslání 10.000 CZK je poplatek cca 30 korun :)

Jakub

Ano, kdyz si rozkliknu USD ucet na Revolutu, tak IBAN zacina jako LT**, a pise mi to tam, ze vklady jsou pojisteny v Litve, takze predpokladam, ze je to Litevska banka.

Radim

Ahoj, mělo by to tak být. To že pro příchozí USD platby mám IBAN začínající LT je docela jedno. Např. u CZK účtu mám stejný IBAN, také začíná LT (měl by být navíc stejný pro všechny měny). Pokud si ale pošlu např. CZK na český účet, přejde to z účtu vedeného na mé jméno z rakouského účtu (IBAN začínající na AT). Přesný účet v IB nedokážu zjistit, protože IB to nezobrazuje, ale jsem si téměř jistý, že by to byl US účet 🙂 Jinak jsem těchto plateb do IB z Revolutu již zaslal vyšší desítky a ani v jednom případě nebyl stržen žádný poplatek navíc ;-)

Adam L.

Ahoj.

Zkusil jsem zatím jen dva kanály: zahraniční platba z RB z EUR účtu a platba z EUR účtu Revolutu (mám základní free plán). Cílový účet EBKR dali J.P.Morgan ve Frankfurtu.

Poplatky Revolut 0, RB 0. Cenu si obě společnosti řešili pouze směnným kurzem (jasně, RB má bankovní…, chtěl jsem to jen vyzkoušet). Peníze z Revolutu přišly o den dřív.

Takže Revolut mi zatím příjde nej. Nabiji ho bez poplatku na CZK z české banky (GPay, hned). Udělám směnu (v pracovní dny) a pak odešlu peníze bankovním převodem na DE účet IBKR. Není to moc pohodlné, cena je ale zase nižší.

jagi

Ahoj,

není levnější u větších částek(100 000CZK a více) poslat zahraniční platbu v CZK z Airbank za 100,- a využít lepší směnný kurz u IB než směnit CZK na EUR u RB a poté zdarma zaslat jako SEPA?

Jakub

Tak jsem to ted vyzkousel.

Poslani USD z: Air bank (karta) -> Revolut (ucet) je fakt asi zdarma.

Tudiz pri presunu USD z banky -> Revolut -> IBIE se plati asi fakt jen tech 0,3% na Revolutu za zahranicni platbu.

Vojta

Díky za obsáhlý článek..aktuálně jsem to vyřešil tak, že posílám EUR sepa platbou zdarma do IBIE a tam zkonvertuji většinou do USD. Mám rovněž hodně USD na FIO účtu, bohužel nevím o levné variatně jak je dostat na USD u Wise. Jedině jak píšeš si nechat vystavit kartu k USD účtu a pak za poplatek převést k Wisu. Napadá vás ještě jiná alternativa?

David

Tuhle variantu jsem zvažoval protože mám větší množství USD u fio brokera a chci se přesunout k jinému brokeru (XTB) jenže fio nevydává k USD účtům karty :(

V současné situaci nevím jak levně vybrat USD z fia a válí se mi tam a čekají na vhodnou příležitost.

Pokud byste někdo věděli o nějaké rozumné cestě jak peníze dostat do XTB budu moc rád za případné rady :)

Dan z Brna

připojuji se s dotazem.
Visí mi u Fia 50 tisíc usd, a jelikož s jejich brokerem končím, tak to chci celé převést k IBIE. Z webových stránek Fia chápu, že poplatky budou buď 200 nebo 500kč. (“SHA nebo BEN – 200 Kč , OUR – 500 Kč”)
IBIE si předpokládám nic za příjem platby nevezme. Lepší cesta asi není než takto, ne?

Dan z Brna

tak to je teda dost špatné :-) zeptám se u Fio kolik by tam potenciálně vlezlo korespondenčních bank.

mám debetku a usd účet u Raifky. Takže cesta bude:

1) dolary z Fia poslat do Raifky (poplatky 200-500kc)

2)z Raifky přes debetku to poslat do Revolut/Wise. Musím zjistit co je výhodnější. Revolut mám založený, Wise ne.
Dle tohoto “Nevím o jiné cestě, jak levněji a pohodlněji dostat dolary z běžného účtu v ČR do USA.” je asi nejlepší ten Wise.

Pak jim ale nechám 1,37% z 50 tisíc usd, což se mi taky nechce teda. Tj. 685 usd = 15 tisíc kč !!!!

Ještě mě napadá ty dolaty poslat z Fia/Raifky rovnou do Wise, za podmínky, že Wise nemá žádnou korespondeční banku.

wolf

50000 USD z FIA do IBIE: Cesta 1: zasláno napřímo celkový poplatek z převáděné částky 0,154% vklad připsán po třech pracovních dnech. Cesta 2: provést ráno směnu USD-EUR přes FX Roklen, mají FIO účty a pak SEPA platba do IBIE – vklad připsán u IBIE po 6 hodinách cca ve 13.30 hod. následná směna EUR-USD celkový poplatek z převáděné částky 52 USD krát 22 Kč/USD 1144 Kč. 0,104% plus minus zisk čí ztráta z konverze EUR-USD, vklad připsán za jeden pracovní den.

Každá cesta může být cíl ve zdejším bankovním pravěku :-)

Dan z Brna

Wolfe, druhá cesta při této částce je blbost.
A kde jsi vzal v první cestě těch 0,154%. Dle ostatních, co mi radili na fórech je celkový a konečný poplatek 20-25 usd. Takže při této částce poslat na přímo a hotovo, nic nevymýšlet. Snažím se to dnes celé odpoledne odeslat, kdyby mě IBKR pořád neodhlašoval z technických důvodů, btw. katastrofa poslední dobou, moc se tam nejde přihlásit. Pak dám vědět jak to dopadlo.

wolf

Ad) Cesta 1: Souhlasím, já bych to taky poslal napřímo. Počítal jsem maximální poplatek, tak po,převodu dej vědět skutečnou výši poplatku.
kurz 22 Kč/USD x 50000USD – 1100000CZK
poplatek FIO 200 Kč poplatek korespondenční banka 200 až max. 1500 Kč, maximální poplatek 1500 +200 je 1700 Kč. 0,154%
Ad) Cesta 2 poplatek za směnu USD/EUR Roklen FX 0,1%
https://www.roklen.cz/roklenfx/cenik/

Dan z Brna

Wolfe, tam prý taky záleží jestli u FIA dám SHA nebo OUR. Když OUR tak prý strhnou 500kč a to je vše (OUR má zahrnovat i poplatky korespondenčních bank). Když bych zadal SHA tak prý 25 usd +si Fio strhne těch 200? Nevím zjišťuju to. To že to budu posílat napřímo je už jasný, jen jestli dát SHA nebo OUR.

Dan z Brna

Nevím kde se bere těch 1500kč, ale u Fia mi více lidí potvrdilo že to strhlo 20-25 usd.

wolf

Těch 1500 jsem bral jako info od Finhackera, ale už jsem si vyjel historii svého USD účtu U FIA, poslední USD převod před třemi lety

Číslo účtu USD účet (2100210194 – USD)
Číslo protiúčtu 633736902 / CHASUS33XXX

Částka -2 177,00 USD
Poplatky: -22,92 USD
Nakládání s poplatky: Vše plátce Datum zaúčtování 07.12.2020

Poplatek 22,92 USD, ale i tak dej vědět kolik tobě naúčtovali.

wolf

ještě USD převod od FIA k XTB

Číslo účtu USD účet (2100210194 – USD)
Číslo protiúčtu CZ3927000000001002512426 / BACXCZPPXXX

Částka -6 700,00 USD
Poplatky: -9,14 USD
Nakládání s poplatky: Každý své bance Datum zaúčtování 23.05.2023
Doposud nepřipsáno. Platbu mi zřejmě vrátí za tu polatkovou dispozici každý své bance, no zkusil jsem to a tušil jsem, že to asi neprojde :-)

David

Nějaké novinky ohledně této platby? Docela by mě to zajímalo, zvažuju že bych udělal něco podobého.

wolf

zatím nic nového

wolf

dnes USD platba vrácena ponížená o poplatky bankám v celkové výši 125,- USD

David

Uvedli tam nějaký důvod proč byla platba vrácena? A byl to převod z FIO brokerského účtu nebo z FIO USD účtu?

Jinak 125 USD ještě za nepovedenou platbu je teda solidní zlodějina…

wolf

Ad) Připsání EUR SEPA platby 6 až 8 hodin vyzkoušeno pro vklad k IBIE a na crypto burzu Kraken.

Vojta

Tak to mě příjde asi jednoduší a levnější varianta převést USD -> EUR přes nějakou devizovku (která má účet i FIO banky), tzn. veškeré převody budou zdarma a pak ty EUR z FIO banky zase poslat SEPA platbou do IBIE, převod rovněž zdarma. U IBIE provést případnou směnu zpět do USD – poplatek 2$. Poplatek 15 tis. CZK je docela raketa.

Mi.Chal.

Já jsem mám ten maďarský účet u IB a Wise jsem použil pro vklad GPB jako klasický bankovní převod (integraci přímo s Wise to nenabízelo). Platba byla na účtu podle Wise během pár sekund, u IB trvalo cca hodinu, než se to zpracovalo. Apřišla stejná částka jako kolik jsem poslal…

Petr Š.

Čerstvé zkušenosti s výběrem z Lynx do Wise. Pokud Vám přijde po nastavení výběru email s hlavičkou “PENDING YOUR REPLY”, tak nevolejte podle zavádějících instrukcí na podporu IBKR, ale kontaktujte rovnou podporu Lynxu. Také se to teprve učí, v mém případě stačilo doložit výpis, že účet u Wise je veden na správné jméno. A platba by měla být již na cestě.

Dan z Brna

Pro Wolfa, Vojty a Davida. Jak nejlevněji dostat usd z Fia do IBIE?
Mám dobrou zprávu. Celé to opravdu stojí jen to pětikilo.

včera jsem dal příkaz OUR, Fio si strhlo hned 500kč, a dnes došla do IBIE plná částka bez dalšího strhávání. Takže se zdá že to opravdu stálo 500,-, pokud mi později něco ještě nestrhnou, ale to asi ne. Překvapila mě i rychlost, cca. 22 hodin to trvalo :-)

Díky za zdejší rady. Každopádně pak mě zajímá k čemu je to SHA, když je to evidentně o dost nevýhodnější (aspoň pro IBIE) a nechápu proč mi ve Fiu rovnou neřekli tuhle informaci, ať to pošlu jako OUR, protože v tom jsou obsaženy již poplatky korespo. bank.
To už je poněkolikáté, co jejich podpora něco neví a dostávám vždy alibistickou a nekonkrétní odpověď. Zvláštní. Ještě že jsou ty fóra :-)

Chápu to tak, je to jen můj názor, že když stojí SHA 200 kč, tak u toho OUR si Fio ty dvě stovky nechalo a 300kč poslalo nějaké své korespondenční bance, aby si zachovalo marži. Což je ale jedno :-)

David

Díky za info! Posílal si přímo z FIO brokera nebo z FIO USD účtu?

Dan z Brna

raději z fio účtu. ale dle mě je to asi jedno. Každopádně tak i tak to zabere pár sekund, takže to je marginálie.

wolf

Z FIO e-brokera ti to neprojde, je to sběrný účet vedený na FIO.
Díky tomu je také možné doposud obchodovat US etfka SPY DIA TLT atd………

wolf

a nebo je USD sběrný účet veden na jméno amerického brokera, přes kterého FIO e-broker obchoduje, jinak si nedokážu vysvětlit, jak je možné doposud ty US etfka obchodovat

wolf

díky za info, takže jenom pětikilíčko tedy stačilo na ukojení bankovního poplatkového chtíče :-)
tj. 0,045% ze zaslané částky.

Petr

když mám IBCE, mám to taky poslat jako OUR nebo raději SHA? – jak psal wolf že posílal v roce 2020 SWIFT code CHASUS33XXX tak ten mi to taky nabízí, jen jiný číslo účtu – obojí by ale mělo být JP MORGAN v new yorku. Wire fund to beneficiary/account title už mi to píše pobočku v maďarsku :)

wolf

FIO Broker/dealer: Pershing LLC a BNY Mellon Company
https://www.pershing.com/#

mikr

Ahoj, trochu jsem z těch komentářů a zkratek “zmetený”.
Převáděl jsem si zpět 1000€ zpět na účet. Klasický výběr do FIA vše za “0-nula”
Ale horší poplatek v IB za směnu. V portálu svítí 40 – asi 40$, Kč to nebude.
Směna ve WISE je za 1000€ bude???

mikr

Trochu jednodušeji.
Výběr z IB do banky FIO – 1000€ – žádný poplatek
V platformě TWS směna Kč/€ – Trade History comm 40
Akorát nevím jestli je 40Kč nebo 40€

Pokud to jsou koruny – nemá smysl vymýšlet složitosti.
Jestli je to comm v € – tak pak mohu kamkoli do směnárny a nebo jak uvádíš vyzkoušet Wise.

mikr

díky mmoc,

stryc z Brna

“Převáděl jsem si 1000€ zpět na účet. Klasický výběr do FIA vše za “0-nula””
eura jsou zadarmo, protože to je SEPA platba. Tady se řeší zahraniční platba, tj. dolary.

mikr

Ale já si posílám i $ a žádný poplatek.
Nejtěžší je směna.

stryc z Brna

to mě zajima jak jde posilat usd (a obema směry?) bez poplatku z české banky do IBIE.

Petr

*offtopic* Ahoj nenapadá někoho jak převést USD z FIO ebroker(asi 9K USD) na IBKR(CE) co nejlevněji? Nemám žádný účet u FIO, mám USD airbank účet.
Směnný kurz u FIO ebroker je zlodějina, takže mě napadlo poslat USD na airbank(100kč příchozí platba, FIO nevím jestli mi za to něco náúčtuje) a z airbank poslat za 100Kč na IB(tam mi vleze korespondencni banka? – případně je tam nějakej cap kterej mi můžou ukrást nebo tušíte kolik to +- je?)

Petr

edit: řešení asi založit si FIO USD ucet, tam to poslat jako převod peněz z FIO ebroker(to je bez poplatku asi) a pak šup na IBKR za cca 25 USD pomocí OUR úhrady

Renda

Zdravím, děkuji za zajímavý článek. Mohu se zeptat jak jste v Revolutu postupovali při převodu USD na IBIE. Při převodu CZK na sběrný účet ve Franfurktu mohu vypnit SWIFT i své referenční číslo u IBIE a vše funguje bez problémů. Když chci poslat USD do IBIE, tak mi to nabídne údaje pro JPMorgen NY, ale v Revolutu nemám možnost vyplnit SWIFT a hlavně nemám kam napsat referenční číslo. Děkuji za radu, jak postupovat.

Renda

Zdravím FinHackere, mockrát děkuji za radu a pomoc. Pro ostatní shrnuji přesný postup zaslání USD z Revolutu na IBIE. Po mě Revolut postupně chtěl:
1) komu zasílám: tedy IBIE, Bank Account Number, ABA Routing Number (tedy jak píše FinHacker Swift není potřeba)
2) další stránka: a) co je to za společnost, kam posílám peníze b) čím se zabývá c) na co budu peníze používat
3) další stránka vyplnit adresu příjemce (adresa JPMorgan Chase NY)
4) částka + reference: číslo účtu u IB / jméno příjmení!
PS: mám u Revolutu plán Premium a poplatek byl 0,34 USD

Martin

Dobrý den, čekal jste potom u IBIE asi 6 dnů než vám peníze zpřístupnili?
Díky

Cintra

Zdravim, moje nedavna zkusenost probehla kupodivu bez poplatku: czk z IBIE do Fia.

Cintra

screenshot

withdrawal 05.jpg
Renda

Ahoj Cintro, ale já chtěl zasílat USD z Revolutu do IBIE, ne vybírat. Ale jednou budu třeba potřebovat i něco vybrat, takže díky.

TomHC83

Ahoj, já mám spíše dotaz, co bude nejlepší pro převod USD na IBCE účet. Cesta Revolut-Wise-IB, Wise-IB nebo přímo CZK do IB a převod jejich kurzem s poplatkem 2 USD??

TomHC83

Díky, myslím si to samé….

TomHC83

Zdravím, když potřebuji dostat dolary z dolarového účtu u XTB na IB, jakou volit nejlevnější cestu? Díky za radu

TomHC83

Účet mám u IBCE…

Katka

Zdravím,
právě jsem chtěla vložit koruny na Interactive Brokers a IB mi pro převod vygeneroval IBAN začínající na CZ (CZ48 5500 0000 0052 2001 5258, adresa banky česká) místo původního německého (DE03501108006161538167). Převod jsem ještě neprovedla, ale znamená to, že lze posílat koruny přímo převodem v rámci ČR? V rámci avíza platby IB sám píše “for domestic transfer” 5220015258/5500. Díky.

Katka

Díky, ano, bude to v Maďarsku.

Petr

Tak čerstvá zkušenost poslání USD z FIO ebroker na IBCE – u fia sem si zdarma založil USD bezny ucet a tam poslal USD z ebrokera bez poplatku. Pak normálně člověk vygeneruje v IB na webu příkaz – nezadával jsem ABA routing number protože SWIFT/BIC by mělo stačit. Poplatek: vše plátce – strhli mi 22,57 USD – musíte na tom USD uctu nechat dolary na zaplacení poplatku, jinak platba neprojde.

Číslo úctu na IBKR normálně zadáte do zprávy pro příjemce, a to request confirmation číslo jsem dal do poznámky, nevěděl jsem to přesně s ním.

Pokud se platba někde ztratí dám vědět :)

Posláno 8972 USD, poplatek 22,57 takže cca 0,25% poplatek – u FIO ebroker by to bylo na poplatcích za 3 obchody…

Petr

ano mohu potvrdit. dorazilo úplně všechno, a dokonce za asi 3 hodiny. Takže naprostá pecka.

MilanB

Ahoj všem,
pročetl jsem pozorně celé vlákno a nejen toto a mám technický dotaz dotaz…

Jak nejlépe/nejvýhodněji dostat 40k USD z účtu u České spořitelny na USD účet do AirBank (ten už mám) nebo do Fio (ten bych si teprve zřídil)?

Jak pak poslat do IB CE už vím – za to velké díky všem diskutujícím.

Zatím mi vychází jako nejlevnější varianta vybrat USD v hotovosti z ČS za 125 Kč, fyzicky je přenést do pobočky Fio a tam je vložit na účet za poplatek 250Kč a pak poslat do IB CE za 500 Kč (OUR)
Původně jsem výše uvedený postup chtěl aplikovat na AirBank ale teď jsem zjistil, že u AirBank nelze vložit v hotovosti USD.

Neví někdo náhodou o nějakém lepším způsobu?

Předem děkuji
Milan

Milan

Ahoj,
děkuji velice za komentář.

Ano, zjišťoval a všechny pobočky Fio (alespoň v Brně) přijímají USD v hotovosti na pokladně za poplatek 0,5% (min. 75 Kč, max. 250 Kč).

Vzhledem k tomu, že plánuji 1 “velký” přesun USD a ne pravidelné posílání menších částek, tak mi přijde zřizovat Revolut, debetní kartu atd. jako zbytečné.
Navíc když Kč mohu poslat za 100Kč z AirBank a Eura zdarma jako SEPA.

Ať se ti daří
Milan

stryc z Brna

Ahoj, kdyby to čistě náhodou někdo řešil, jakože asi ne, ale i tak se zeptám: jak poslat PLN do IBIE? Poslal jsem si koruny do IB, že si je tam vyměním na zlotý, ale nejde to, lze měnit jen do 4 hlavních měn.

Přes Wise to taky nejde dle článku, takže jediná možnost zase zbývá vyměnit si koruny přes Roklen na PLN, poslat do Fia (to umožňuje vést účet ve zlotém) a odsud zahraniční platbou (s poplatkem OUR za 500kč) do IBIE, kde by se teda měly přičíst zloté a k žádné konverzi nedojde. Lepší=levnější cesta dle mě není. Jinak Wise mi ukazoval lepší kurz na zlotém než Roklen ( ušetřím 4 tisíce kč, když měním 1 mil. kč do PLN), ale k čemu to, když po trase Wise-IBIE nejde posílat zloté.

stryc z Brna

směnit jde, ale nepůjde to poslat z Wise do IBIE, protože v článku se píše: “Je to skutečně tak s tím, že Wise nejdříve provede směnu korun do podporované měny Interactive Brokers (prozatím USD/EUR/GBP) a ty následně odešle k brokerovi. 

ale když dám v IB cestu: Select the currency you want to depositMethods are based on currency selections
Choose One
vyberu – Polish Zloty (PLN)
Select a Deposit Method
tak mi to nabídne vedle banky i Wise (“Transfer from Wise Balance”), takže to asi jde. Vedle PLN to nabízí i dalších x měn, takže by věta “do podporované měny Interactive Brokers (prozatím USD/EUR/GBP)” nebyla pravda? Já Wise nemám, takže to nemám jak ověřit.

Napadla mě ale ještě jedna cesta, kterou nedokážu ověřit. Jelikož půjde o směnu 2-4 mil. kč do PLN, tak přece jenom si myslím, že IB by mi dal lepší kurz než Wise. Proto mě napadlo kč poslat do IBIE, následně mám možnost vyměnit kč pouze do jejich 4 podporovaných měn: EUR,USD,GBP,CHF (nelze přímo do PLN). Eura a dolary mám v mínusu, tak to měnit nebudu protože bych umořoval dluh, zbývá tedy např. ta libra, vyměním tedy koruny do libry. A teď půjde vyměnit z liber do PLN, nabídne to tuto možnost? To už by dle mě mělo jít z logiky věci, ale nemám tam teď v IB peníze, abych to ověřil.

Last edited před 9 měsíců by stryc z Brna
stryc z Brna

opět díky moc.
Pošlu teda koruny do IB a tam to protočím přes libry/franky do zlotých. Super, myslel jsem si že to tak jde. (i tak mi vrtá hlavou co stojí za tím, že to nejde přímo, ale musí se to otočit přes ty jejich 4 základní měny)

Zajímavý proč ti to ukazuje ty poplatky 1200,-,
já včera měnil 1,1 mil.kč do eur, a zase si to strhlo klasických +-50kč. Takže luxus.

díky, zatím.

stryc z Brna

aha, o těch 0,2% jsem vůbec nevěděl, vždy jsem měl za to že tam je fix. 2usd (=+-50kč) za směnu.

Hans

Ahoj. Mám EUR účet u Degira a už mě nějak nebaví tam řešit všechny obchody včetně US burz. Trošku tam modifikuju postupně portfolio, aby bylo hlavně tvořené evropskýma titulama a pojedu tam jen za eura. Na US obchody bych teď chtěl založit usd účet u IB a XTB a provést tam počáteční vklady. Pročítám si stránky a forum a už jsem se v tom asi trošku utopil :) super postupy pro pravidelné investování třeba 20 tis měsíčně, ale jaký je nejlepší postup pro větší iniciační vklad? Chtěl bych tam poslat pravděpodobně cca 2,5 na IB a 1 na XTB (nebo naopak, ještě nevím).a vše mám teď v CZK. Budu rád za jakoukoliv radu, kde nej konverzi a přes co prachy směrovat, aby mě banky neoškubaly..😶

Jestli to dobře chápu, nejlepší bude někde konverze, zřídit usd účty třeba u FIO/Airbank a pak poslat buď OUR z Fia nebo z Airbank k brokerům přímo doláres?

Hans

Super, díky! článek, na který odkazuješ, jsem samozřejmě četl a prošel si i komentáře. Myslím, že mám teď jasno u IB. A díky článku i ohledně následných menších vkladů do 1000 EUR v rámci měsíčního pravidelného investování u IB i XTB.

Co se XTB týče:

 • v případě poslání CZK k nim a směny u nich jim zaplatím jejich marži při konverzi + ještě poplatek 0,5% z celkové sumy, což nevyjde asi uplně na parádu,
 • XTB má nově účty USD a EUR vedený u JPMorgan ve Frankfurtu, a na ně musí být provedena platba z účtu na jméno. Takže tím padá zřejmě přímá platba z Roklen FX, od nichž by to tam přistálo z firemního účtu a nebo přes Wise, kde to bude obdobný. Plus mi nikdo není schopný říct, jestli v tom procesu nebude fungovat nějaká korespondenční banka, co si něco ještě přirazí. Možná by byla platba přes Revolut, kde je bohužel konverze nad 1000 EUR s poplatkem 1%

To je džungle 😁 , ale v případě větší sumy jednorázově (kolem 1 mil. CZK) to v případě XTB vypadá, že je to cestou toho prvního bodu.

Tak díky a třeba to bude někomu k něčemu.

Surfer

Ahoj, moc děkuji za článek. Chtěl bych se zeptat v jaké měně je nejvýhodnější vést účet na IB, pokud hlavní příjem pochází z CZE. Ať k převodu využiji Revolut či Wise jako nejlevnější alternativu do 25k CZE vkladu. Není vhodné držet účet na IB v EUR/USD? K jedinému transferu měny by tak docházelo v Revolutu/Wisu a následoval by jen fixní poplatek při poslání do IB. To samé i zpětně při výběru. Nedocházelo by tak k dvojí kurzovní výměně. Nikde jsem se s řešením této problematy nesetkal. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Surfer

Takže změna Base Currency v nastavení účtu nehraje žádnou roli? Nejsnadnější způsob jak převést CZE na IB je tedy skrze WISE nebo po diskusi Revolut? Trochu jsem se po přečtení všech komentářů ztratil. Předem Vám moc děkuji.

Miki

Ahoj, na jednu stranu je jasný, že když pro SWIFT není nějaký interbank gross settlement system, a běhají tam permoníci s kufříky plnými peněz, že to není zrovna zadarmo – taky jsem si kvůli tomu pořídil u RB účet, kde je jedna SWIFT platba měsíčně zdarma (příchozí nebo odchozí).
Ale na druhou stranu bych čekal, když každá strana zaplatí své bance nemalé výpalné, tak že už je jejich odpovědnost, aby si každá příp. vyplatila svou korespondenční banku, pokud ji potřebuje, a peníze se zcela nepredikovatelně neztráceli po cestě.
Takže jsi mě tím svým převodem poněkud vyděsil, o to spíš, že jsem se s tím zatím nesetkal, i když nějakou SWIFT platbu už jsem poslal. Navíc už vůbec nedává smysl, aby se u jednoho účtu určité banky (JP Morgan DE) to platilo a z jiného účtu téže banky ne (IBIE, IBCE). To snad jedině, že by to IBIE posílalo jako BEN, a IBCE jako SHA. Ale jak se zdá, tak někomu už to prošlo i z IBIE bez poplatků, tak snad to bude v pohodě a s RB to bude šlapat pěkně jak má.
Pak budu ještě řešit jeden převod z US. Nevím jestli bude možné rovnou na IB, čekat u RB na další měsíc kvůli dalšímu převodu zdarma není zrovna ekonomické a pod 190Kč se s příjmem a odesláním nedostanu (procenta v Revolutu jsou ještě vyšší), navíc tady si už nejsem až tak úplně jistý v kramflecích, že cestou z/do zámoří se něco nevypaří. Tak jsem koukal i na ten tebou tak vychvalovaný Wise a bohužel musím říct, že co se týče srozumitelnosti a transparentnosti poplatků, tak větší peklo jsem neviděl. Na jednu stranu má být receiving USD zdarma krom wire transfer (SWIFT), ten má být podle ceníku za $4.14, ale podle kalkulačky stojí $3,52, což se nelze zlobit. Ale příjem přes ACH, které by mělo být zdarma, je za 0,13%, což už jsou celkem slušné peníze…
Při odesílání ACH je $2,92 + 0,13% ještě o trochu větší maso. To $6,44 za SWIFT vypadá v porovnání s ACH, které které by mělo být obecně levnější, celkem nevinně. I tak je $9,96 celkem (např. při posílání jinému brokerovi) za příjem a odeslání ve srovnání s našimi bankami od USA Mikaž za mořem zatraceně hodně.
Jediné, co je poměrně levné, je převod mezi účty Wise za $0,39. Tak mi opravdu uniká z čeho takové nadšení pro Wise jako účet pro USA. 🤷‍♂️🙈

Miki

Vycházel jsem z kalkulaček na webu viz odkazy níže (v URL jsou parametry kromě přepnutí na ACH, to mu vnutit neumím). Pro příjem je na stránce i ceník, který je s tou kalkulačkou nekonzistentní (proto jsem psal peklo, co se týče srozumitelnosti a transparentnosti poplatků).
Ceník u kalkulačky pro odeslání není, v “úplném” ceníku na https://wise.com/us/pricing/ je jen “od 0.42%”

https://wise.com/cz/pricing/send-money?sourceAmount=20006.44&sourceCcy=USD&targetCcy=USD&tab=1

https://wise.com/cz/pricing/receive?sourceAmount=20000&sourceCcy=USD 

V sobotu jsem jim kvůli tomu psal i na helpdesk (přes nějaký webový formulář jde založit jen na email, bez účtu). Přišlo jen potvrzení o založení tiketu, ale odpověď do teď žádná.

Jestli je to s poplatky jak píšeš, tak určitě dobrý, ale co se týče poskytovaných informací, tak… 🙈

Pavel

Ahoj, jestli jsem to dobře pochopil, tak jde přes wise v podstatě zdarma převést usd z IB/Lynx do XTB, což by se mi teď hodilo. Hodil by si sem prosím referral link na wise? Nikde jsem ho tu neobjevil. Co jsem to tak studoval, měl bych pak u wise kartu zdarma. Díky

Pavel

Jasně, vím, že to nebylo psaný na tenhle postup, nicméně občas se to hodí. Akorát teda v článku píšeš, že výběr z IB na Wise proběhne taky zdarma a ne za minimální poplatek. Každopádně díky!

Petr Ruzicka

Zdravim.

Nove ma IBIE moznost zaslani CZK primo na ucet v ING bance.

Takze nektere vyse zminene postupy uz neni treba absolvovat.

PetrR

Kirill

Potvrzuji. Taky už na IBIE mám CZK sběrný účet v ING.

Přejít nahoru