Korunové a dolarové vklady a výběry k IBIE téměř zdarma 💰

Několik čtenářů mně v poslední době psalo, že při registraci u Interactive Brokers byl jejich účet přiřazen pod irskou pobočku IBIE, aniž by to věděli a vyžadovali. Standardně byli dříve Češi a Slováci automaticky směřováni do maďarského IBCE. Zdá se, že pro značnou část zákazníků tohoto brokera není největším problémem nižší pojištění pro případ úpadku než u maďarské pobočky, ale především neexistence českého sběrného účtu pro vklady a výběry, což zvyšuje poplatky spojené s nutností využívat zahraniční převody korun do německé banky, kterou IBIE standardně používá pro korunová depozita.

Naštěstí se některé společnosti neustále snaží zlepšovat a zjednodušovat život nám ostatním. Na začátku dubna představila jedna fintechová firma partnerství s Interactive Brokers, díky kterému jsou vklady a výběry rychlejší, ale hlavně mnohem levnější než kdykoli předtím. O co se jedná? To se dozvíte v dnešním článku.

Jak to bylo doposud

Pokud jste majitelem účtu u irského Interactive Brokers, potom musíte strpět neexistenci sběrného korunového účtu u české banky pro vklady a výběry, o čemž jsem se zmiňoval v úvodu. Abyste dostali koruny k IB (nebo si je naopak vybrali), bylo zapotřebí využít zahraniční platbu, se kterou jsou vždy spojené poplatky, namátkou:

Poplatek za korunový vklad do IBIE: Airbank 100 Kč, Revolut 150 Kč, Fio 200 Kč, KB (0,9 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč), ČSOB (1 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč).

Poplatek za korunový výběr z IBIE: Airbank 100 Kč, Revolut 0 Kč, Fio 100 Kč, KB (0,9 %, min. 225 Kč, max. 1095 Kč), ČSOB (1 %, min. 150 Kč, max. 1000 Kč) + další poplatky korespondenčních bank.

Samotného by mě odrazovalo si například každý měsíc posílat 5000 Kč na svůj brokerský účet pro pravidelné investování s tím, že 250 Kč zaplatím jenom na poplatcích (5 %). A to vůbec nezmiňuji potenciální potřebu směnit u brokera koruny na dolary.

Nové možnosti

Moje oblíbená fintechová společnost Wise, u které používám jak osobní, tak také podnikatelský účet, představila začátkem dubna spolupráci s Interactive Brokers. Spolupráce spočívá v integraci platební brány Wise do klientského portálu IB, což znamená, že lze vklady a výběry peněz provádět právě pomocí Wise, což s sebou přináší řadu výhod:

 • velmi rychlé transfery peněz z/do Interactive Brokers,
 • nulové poplatky za samotné převody,
 • nižší poplatky za měnové konverze než u IB (v určitých případech),
 • úplné obejití poplatků korespondenčních bank.

Integrace Wise do IB pozitivně ovlivní následující případy…

📝 Poznámka

Níže popsané scénáře se netýkají případů, kdy chcete u IB na účtu držet korunové zůstatky.

Vklad korun do IBIE s konverzí do USD/EUR/GBP

Tohle bude nejčastější využití. Díky Wise můžete do IB poslat libovolnou korunovou částku za nulový poplatek. Zní to příliš moc dobře, aby to byla pravda? Je to skutečně tak s tím, že Wise nejdříve provede směnu korun do podporované měny Interactive Brokers (prozatím USD/EUR/GBP) a ty následně odešle k brokerovi. Jediný poplatek je tedy v případě samotné směny, který je u Wise na velmi rozumné úrovni (mezi 0,5 až 0,6 % z převáděné částky). Jak na to…

 1. Pokud nemáte účet u Wise, zaregistrujte se.
 2. V rámci Wise si vytvořte dolarový a korunový subúčet.
 3. Vložte peníze na svůj nově vytvořený korunový subúčet. Možnosti jsou buď pomocí debetní karty (poplatek 0,52 %) nebo obyčejným bankovním převodem na sběrný účet u české Raiffeisenbank (zdarma).
 4. Přihlaste se do klientského portálu Interactive Brokers.
 5. V horním menu vyberte Transfer & PayTransfer fundsMake a depositUse new deposit → vybrat CZK měnu → z nabídky metod pro vklady vyberte tu úplně na konci – Bank transfer via Wise.

 6. Nyní musíte propojit svůj Wise účet v rámci klientského portálu IB. Interactive Brokers vás bude navádět v jednotlivých krocích. Tím dojde k integraci Wise do IB.
 7. Následně budete mít možnost zvolit vkládanou korunovou částku. Wise vám zobrazí směnný kurz a poplatek za směnu. Vše zcela transparentně.

 8. Pokud máte na svém korunovém účtu u Wise dostatek hotovosti, dojde ke konverzi dle podporované měny (USD, EUR, GBP) a následnému převodu k IB. Peníze by měly být připsány do dvou pracovních dnů (obvykle do druhého pracovního dne) s možností okamžitého používání.

Srovnání poplatků při vkladu CZK tradiční cestou a přes Wise

částkatradiční vklad *vklad pomocí Wise
1000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 11,75 Kč konverze CZK do USD
5000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 31,65 Kč konverze CZK do USD
10 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 56,53 Kč konverze CZK do USD
20 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 106,28 Kč konverze CZK do USD
27 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 141,10 Kč konverze CZK do USD
50 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 255,53 Kč konverze CZK do USD
100 000 Kč200 Kč (Fio) + 44 Kč konverze CZK do USD0 Kč + 504,29 Kč konverze CZK do USD
* V ukázkovém příkladu počítám s poplatky Fio banky. FX konverze stojí u IB min. 2 USD za obchod (do objemu cca 2 000 000 Kč).

Pokud budu uvažovat nejnižší možný náklad 100 Kč za zahraniční odchozí platbu u Air bank, který je mně známý, tak se vyplatí pomocí Wise vklady do nějakých 27 000 Kč. Vše nad tuto částku bude spíš výhodnější pomocí zahraniční platby z nějaké lowcostové banky. Při vkladu do cca 7400 Kč je převod s konverzí pomocí Wise dokonce levnější než samotná konverze z CZK do USD u IB (fixní 2 USD). Například u vkladu 5000 Kč vychází celkové náklady na převod + konverzi pouhých 31,65 Kč! Navíc, při každém zahraničním převodu existuje strašák v podobně dalších poplatků korespondenčním bankám, kterým se zcela bezpečně při použití Wise vyhnete.

Srovnání směnných kurzů u IB a Wise

Někoho by mohlo napadnout, jestli kurz pro konverzi měny u Wise nevychází výrazně hůř než u IB, takže by všechny moje výpočty nemusely dávat smysl. Několikrát po sobě jsem ve stejnou dobu kontroloval kurzy v obou platformách a Wise vychází o chlup hůře. Na příkladu 10 000 Kč bych u IB dostal 454,61 USD (kurz 21,9970) a u Wise 454,48 (kurz 22,0031). Rozdíl je tedy velmi malý a obě platformy nabízejí podobné směnné kurzy.

Vklad dolarů do IBIE

Pokud máte na svém běžném účtu u české banky dolary, které chcete dostat k Interactive Brokers, potom se vám Wise může opět hodit. Postup propojení s IB bude úplně stejný jako u korunových vkladů popsaných výše s tím rozdílem, že ze svého bankovního účtu musíte peníze dostat na dolarový subúčet u Wise, který je vedený na vaše jméno u americké banky. Důrazně nedoporučuji zahraniční platbu, protože nebudete mít absolutně žádnou kontrolu, přes kolik korespondenčních bank transakce může jít. Nejjednodušší, avšak už ne tak levná cesta jako u korun, je vklad peněžních prostředků pomocí debetní karty, který vychází na 1,37 % z vkládané částky. Není to nejlevnější, ale zato velmi rychlé. Nevím o jiné cestě, jak levněji a pohodlněji dostat dolary z běžného účtu v ČR do USA.

🐱‍💻 Hack

Pokud máte jako já příjem z USA, je určitě výhodné nechat si peníze zasílat přímo na USD účet u Wise namísto svého běžného účtu. Jednak se vyhnete vysokým poplatkům za příjem zahraničních plateb, ale hlavně předejdete problémům s dalším nakládáním s penězi (konverze, převody…). Já Wise pro svoje zahraniční příjmy používám už několik let a když si chci vložit volné dolary k IB, neplatím poplatek za vklad debetní kartou, ale pouhých 0,39 USD za převod.

Jakmile budete mít dolary připsané u Wise, můžete využít propojení s IB (v klientském portálu) a peníze pohodlně převést k brokerovi. Převod stojí fixních 0,39 USD. Výhoda použití Wise oproti standardnímu ACH převodu spočívá v tom, že peníze jsou u IB připsané následující pracovní den a jsou okamžitě k dispozici pro obchodování / investování. V případě ACH převodů (rovněž k dispozici u Wise) broker depozita ještě dalších pět obchodních dnů blokuje a až potom je uvolňuje. Níže ještě orientační tabulka, na kolik vyjdou celkové náklady na vklady dolarů pomocí Wise.

částkavklad k Wise přes debetní kartu + převod k IB
50 USD$0,685 + $0,39 = 1,075 USD
250 USD$3,425 + $0,39 = 3,815 USD
500 USD$6,85 + $0,39 = 7,24 USD
1000 USD$13,7 + $0,39 = 14,09 USD

Výběr dolarů z IBIE

Třetí možností, kde se nabízí využití propojení Wise s IB, je při výběrech dolarů z brokerského účtu. Jednou měsíčně je výběr od IB zdarma a příjem je u Wise rovněž zdarma. Vůbec si nedokážu představit, že bych vybíral dolary na svůj běžný účet u české banky. Jednak vybíranou částku oholí korespondenční banky po cestě z USA a následně ještě vaše banka, která si za příjem zahraniční platby naúčtuje mnohdy solidní poplatky. Tím to ale nekončí, protože pokud budete chtít dolary využít na cokoliv dalšího (konverze, převody…), bude vás to stát opět další a další poplatky.

K čemu Wise nelze využít

Bohužel není možné používat propojení Wise a IB k výběrům korunových zůstatků. Problematice různých možností vkladů a výběrů k Interactive Brokers jsem se věnoval v několika starších článcích:

Z celého článku je zřejmé, že z propojení Wise a IB budou nejvíce profitovat čeští investoři, kteří potřebují pravidelně posílat na svůj brokerský účet menší částky. Při vkladu do cca 7 400 Kč vyjde převod včetně konverze pomocí Wise dokonce levněji než samotná výměna korun za dolary u Interactive Brokers, a to se může mnohým vyplatit. 💰

Líbil se vám článek?   
5 (8)

Subscribe
Upozornit na
guest

36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Díky za zajímavý článek.

Radim

Ahoj, moc díky za článek. Rád bych se zeptal na tu variantu s Revolut, kde počítáš za převod 150 korun. Není levnější varianta poslat koruny na Revolut, tam provést směnu na USD (obdobný kurz jako srovnávané, do 25000 CZK měsíčně bez poplatku), a nakonec zaslat USD přímo do IB, opět bez poplatku?

Jakub

Zdravim,

2x jsem nedávno posílal z Revolutu (základní účet) USD na IBIE (do USA banky) a pokaždý jsem zaplatil poplatek za zahraniční platbu v hodnotě 0,3% na Revolutu a nic víc.

Časem chci vyzkoušet, jestli je možné z české banky pres kartu nabít Revolut s USD zadarmo, což pokud by bylo možné, tak CZ banka (USD učet) -> Revolut (USD) -> IBIE by bylo celé jen za 0,3% poplatek na Revolutu.

Netuším, jestli jsem jen měl 2x štěstí, že tam ani jednou nic nestrhli a nebo jestli je to opravdu bez korespondenčních bank.

Radim

Ahoj, můžu potvrdit, pravidelně zasílám USD na IBIE. Transfer pro probíhá z Revolut účtu v USA na IB účet v USA, nehrozí tedy žádné korespondenční banky. Jediný poplatek je 0.3 procenta za zahraniční platbu u Revolut (v případě vyššího plánu to může být i méně). Při zaslání 10.000 CZK je poplatek cca 30 korun :)

Jakub

Ano, kdyz si rozkliknu USD ucet na Revolutu, tak IBAN zacina jako LT**, a pise mi to tam, ze vklady jsou pojisteny v Litve, takze predpokladam, ze je to Litevska banka.

Radim

Ahoj, mělo by to tak být. To že pro příchozí USD platby mám IBAN začínající LT je docela jedno. Např. u CZK účtu mám stejný IBAN, také začíná LT (měl by být navíc stejný pro všechny měny). Pokud si ale pošlu např. CZK na český účet, přejde to z účtu vedeného na mé jméno z rakouského účtu (IBAN začínající na AT). Přesný účet v IB nedokážu zjistit, protože IB to nezobrazuje, ale jsem si téměř jistý, že by to byl US účet 🙂 Jinak jsem těchto plateb do IB z Revolutu již zaslal vyšší desítky a ani v jednom případě nebyl stržen žádný poplatek navíc ;-)

Vojta

Díky za obsáhlý článek..aktuálně jsem to vyřešil tak, že posílám EUR sepa platbou zdarma do IBIE a tam zkonvertuji většinou do USD. Mám rovněž hodně USD na FIO účtu, bohužel nevím o levné variatně jak je dostat na USD u Wise. Jedině jak píšeš si nechat vystavit kartu k USD účtu a pak za poplatek převést k Wisu. Napadá vás ještě jiná alternativa?

David

Tuhle variantu jsem zvažoval protože mám větší množství USD u fio brokera a chci se přesunout k jinému brokeru (XTB) jenže fio nevydává k USD účtům karty :(

V současné situaci nevím jak levně vybrat USD z fia a válí se mi tam a čekají na vhodnou příležitost.

Pokud byste někdo věděli o nějaké rozumné cestě jak peníze dostat do XTB budu moc rád za případné rady :)

Dan z Brna

připojuji se s dotazem.
Visí mi u Fia 50 tisíc usd, a jelikož s jejich brokerem končím, tak to chci celé převést k IBIE. Z webových stránek Fia chápu, že poplatky budou buď 200 nebo 500kč. (“SHA nebo BEN – 200 Kč , OUR – 500 Kč”)
IBIE si předpokládám nic za příjem platby nevezme. Lepší cesta asi není než takto, ne?

Dan z Brna

tak to je teda dost špatné :-) zeptám se u Fio kolik by tam potenciálně vlezlo korespondenčních bank.

mám debetku a usd účet u Raifky. Takže cesta bude:

1) dolary z Fia poslat do Raifky (poplatky 200-500kc)

2)z Raifky přes debetku to poslat do Revolut/Wise. Musím zjistit co je výhodnější. Revolut mám založený, Wise ne.
Dle tohoto “Nevím o jiné cestě, jak levněji a pohodlněji dostat dolary z běžného účtu v ČR do USA.” je asi nejlepší ten Wise.

Pak jim ale nechám 1,37% z 50 tisíc usd, což se mi taky nechce teda. Tj. 685 usd = 15 tisíc kč !!!!

Ještě mě napadá ty dolaty poslat z Fia/Raifky rovnou do Wise, za podmínky, že Wise nemá žádnou korespondeční banku.

wolf

50000 USD z FIA do IBIE: Cesta 1: zasláno napřímo celkový poplatek z převáděné částky 0,154% vklad připsán po třech pracovních dnech. Cesta 2: provést ráno směnu USD-EUR přes FX Roklen, mají FIO účty a pak SEPA platba do IBIE – vklad připsán u IBIE po 6 hodinách cca ve 13.30 hod. následná směna EUR-USD celkový poplatek z převáděné částky 52 USD krát 22 Kč/USD 1144 Kč. 0,104% plus minus zisk čí ztráta z konverze EUR-USD, vklad připsán za jeden pracovní den.

Každá cesta může být cíl ve zdejším bankovním pravěku :-)

Dan z Brna

Wolfe, druhá cesta při této částce je blbost.
A kde jsi vzal v první cestě těch 0,154%. Dle ostatních, co mi radili na fórech je celkový a konečný poplatek 20-25 usd. Takže při této částce poslat na přímo a hotovo, nic nevymýšlet. Snažím se to dnes celé odpoledne odeslat, kdyby mě IBKR pořád neodhlašoval z technických důvodů, btw. katastrofa poslední dobou, moc se tam nejde přihlásit. Pak dám vědět jak to dopadlo.

wolf

Ad) Cesta 1: Souhlasím, já bych to taky poslal napřímo. Počítal jsem maximální poplatek, tak po,převodu dej vědět skutečnou výši poplatku.
kurz 22 Kč/USD x 50000USD – 1100000CZK
poplatek FIO 200 Kč poplatek korespondenční banka 200 až max. 1500 Kč, maximální poplatek 1500 +200 je 1700 Kč. 0,154%
Ad) Cesta 2 poplatek za směnu USD/EUR Roklen FX 0,1%
https://www.roklen.cz/roklenfx/cenik/

Dan z Brna

Wolfe, tam prý taky záleží jestli u FIA dám SHA nebo OUR. Když OUR tak prý strhnou 500kč a to je vše (OUR má zahrnovat i poplatky korespondenčních bank). Když bych zadal SHA tak prý 25 usd +si Fio strhne těch 200? Nevím zjišťuju to. To že to budu posílat napřímo je už jasný, jen jestli dát SHA nebo OUR.

Dan z Brna

Nevím kde se bere těch 1500kč, ale u Fia mi více lidí potvrdilo že to strhlo 20-25 usd.

wolf

Těch 1500 jsem bral jako info od Finhackera, ale už jsem si vyjel historii svého USD účtu U FIA, poslední USD převod před třemi lety

Číslo účtu USD účet (2100210194 – USD)
Číslo protiúčtu 633736902 / CHASUS33XXX

Částka -2 177,00 USD
Poplatky: -22,92 USD
Nakládání s poplatky: Vše plátce Datum zaúčtování 07.12.2020

Poplatek 22,92 USD, ale i tak dej vědět kolik tobě naúčtovali.

wolf

ještě USD převod od FIA k XTB

Číslo účtu USD účet (2100210194 – USD)
Číslo protiúčtu CZ3927000000001002512426 / BACXCZPPXXX

Částka -6 700,00 USD
Poplatky: -9,14 USD
Nakládání s poplatky: Každý své bance Datum zaúčtování 23.05.2023
Doposud nepřipsáno. Platbu mi zřejmě vrátí za tu polatkovou dispozici každý své bance, no zkusil jsem to a tušil jsem, že to asi neprojde :-)

David

Nějaké novinky ohledně této platby? Docela by mě to zajímalo, zvažuju že bych udělal něco podobého.

wolf

zatím nic nového

wolf

Ad) Připsání EUR SEPA platby 6 až 8 hodin vyzkoušeno pro vklad k IBIE a na crypto burzu Kraken.

Vojta

Tak to mě příjde asi jednoduší a levnější varianta převést USD -> EUR přes nějakou devizovku (která má účet i FIO banky), tzn. veškeré převody budou zdarma a pak ty EUR z FIO banky zase poslat SEPA platbou do IBIE, převod rovněž zdarma. U IBIE provést případnou směnu zpět do USD – poplatek 2$. Poplatek 15 tis. CZK je docela raketa.

Mi.Chal.

Já jsem mám ten maďarský účet u IB a Wise jsem použil pro vklad GPB jako klasický bankovní převod (integraci přímo s Wise to nenabízelo). Platba byla na účtu podle Wise během pár sekund, u IB trvalo cca hodinu, než se to zpracovalo. Apřišla stejná částka jako kolik jsem poslal…

Petr Š.

Čerstvé zkušenosti s výběrem z Lynx do Wise. Pokud Vám přijde po nastavení výběru email s hlavičkou “PENDING YOUR REPLY”, tak nevolejte podle zavádějících instrukcí na podporu IBKR, ale kontaktujte rovnou podporu Lynxu. Také se to teprve učí, v mém případě stačilo doložit výpis, že účet u Wise je veden na správné jméno. A platba by měla být již na cestě.

Dan z Brna

Pro Wolfa, Vojty a Davida. Jak nejlevněji dostat usd z Fia do IBIE?
Mám dobrou zprávu. Celé to opravdu stojí jen to pětikilo.

včera jsem dal příkaz OUR, Fio si strhlo hned 500kč, a dnes došla do IBIE plná částka bez dalšího strhávání. Takže se zdá že to opravdu stálo 500,-, pokud mi později něco ještě nestrhnou, ale to asi ne. Překvapila mě i rychlost, cca. 22 hodin to trvalo :-)

Díky za zdejší rady. Každopádně pak mě zajímá k čemu je to SHA, když je to evidentně o dost nevýhodnější (aspoň pro IBIE) a nechápu proč mi ve Fiu rovnou neřekli tuhle informaci, ať to pošlu jako OUR, protože v tom jsou obsaženy již poplatky korespo. bank.
To už je poněkolikáté, co jejich podpora něco neví a dostávám vždy alibistickou a nekonkrétní odpověď. Zvláštní. Ještě že jsou ty fóra :-)

Chápu to tak, je to jen můj názor, že když stojí SHA 200 kč, tak u toho OUR si Fio ty dvě stovky nechalo a 300kč poslalo nějaké své korespondenční bance, aby si zachovalo marži. Což je ale jedno :-)

David

Díky za info! Posílal si přímo z FIO brokera nebo z FIO USD účtu?

Dan z Brna

raději z fio účtu. ale dle mě je to asi jedno. Každopádně tak i tak to zabere pár sekund, takže to je marginálie.

wolf

Z FIO e-brokera ti to neprojde, je to sběrný účet vedený na FIO.
Díky tomu je také možné doposud obchodovat US etfka SPY DIA TLT atd………

wolf

a nebo je USD sběrný účet veden na jméno amerického brokera, přes kterého FIO e-broker obchoduje, jinak si nedokážu vysvětlit, jak je možné doposud ty US etfka obchodovat

wolf

díky za info, takže jenom pětikilíčko tedy stačilo na ukojení bankovního poplatkového chtíče :-)
tj. 0,045% ze zaslané částky.

wolf

FIO Broker/dealer: Pershing LLC a BNY Mellon Company
https://www.pershing.com/#

Přejít nahoru