Levné výběry peněz u Interactive Brokers prostřednictvím české banky

Na blogu jsem se poměrně podrobně věnoval všem možným způsobům, jak co nejlevněji vkládat a vybírat peníze u Interactive Brokers. Důvodem je to, že IB nemá od začátku roku 2021 sběrný korunový účet v tuzemsku ale ve Frankfurtu, takže se mohou vklady a výběry dost prodražit. A protože je to stále aktuální a mezi čtenáři velmi oblíbené a žádané téma, průběžně zkoumám další možné způsoby, jak si peníze mezi svým účtem a tímto brokerem převést co nejlevněji a nejpohodlněji.

Vkladům a výběrům peněz u IB jsem se mimo jiné věnoval v následujících článcích:

 

Velmi levná možnost výběru peněz?

Novou možností, kterou jsem vyzkoušel na vlastní kůži, je výběr peněz z IB pomocí běžného účtu u Equa bank (díky Mirovi Pitákovi za tip). Celý problém spočívá v tom, že při zahraničních platbách bohužel vstupují do hry další korespondenční banky, které si neváhají ukousnout svůj díl z vašich peněz za zprostředkování transakce. Takže kromě poplatku své bance obvykle zaplatíte i poplatek korespondenční bance, a ten nemusí být vůbec malý, viz mé předchozí články na toto téma.

Hlavní výhoda Equa bank spočívá mimo jiné v tom, že jako korespondenční banku pro transakce v českých korunách využívá snad jako jediná Českou národní banku.

Seznam korespondenčních bank, které využívá Equa bank.

Díky této skutečnosti svitla malá naděje, že by do celé transakce poplatky korespondenčních bank vůbec nemusely vstupovat. Jenže Interactive Brokers používá při výběrech jako korespondenční banku ČSOB, což ovlivnit nelze, a ta si účtuje opravdu tučné poplatky… Nezbývá tedy nic jiného než výběr vyzkoušet.

Dne 17.2.2022 jsem v klientském portálu IB provedl korunový výběr 200.000 Kč na svůj účet u Equa banky:

Detail výběru CZK z Interactive Brokers do Equa bank.

Následující den 18.2.2022 byla kompletní částka připsaná na běžném účtu a celé to stálo pouhých 29 Kč, což odpovídá sazebníku Equa bank pro zahraniční příchozí platbu. Dle mých zkušeností se jedná o nejlevnější poplatek na českém trhu.

Screenshot z internetového bankovnictví Equa bank.

Nejzajímavější na celé transakci byl její průběh. Přestože výběr od IB standardně prochází přes ČSOB jakožto korespondenční banku, tak ta si z celé částky nic nestrhla! Kdybyste měli jako banku příjemce například Komerční banku, ČSOB by vám podle svého sazebníku pro příjem zahraničních plateb strhla další poplatek (vyzkoušeno na vlastní kůži). Nejsem odborník na mezibankovní SWIFT platby, ale něco mi říká, že korespondenční banka Equa bank bude mít s nulovým poplatkem pro zprostředkovatele něco společného…

Průběh výběru peněz z IB do Equa bank.

Kromě velmi nízkého poplatku 29 Kč za příchozí zahraniční platbu je tu ještě jedna veliká výhoda. Běžný účet u Equa bank je pro fyzickou osobu zcela zdarma, stejně jako většina ostatních poplatků. Pokud nechcete řešit výběry pomocí online peněženek typu Revolut nebo Wise, mohu Equa bank pro tento účel vřele doporučit.

A co vklady z Equa bank do Interactive Brokers?

Čtenář Ondra mně v diskuzi pod dřívějším článkem napsal, že při posílání korun z Equa banky k Interactive Brokers neplatil žádný poplatek. Tahle informace se mně ale moc nezdála, protože by neodpovídala sazebníku, přesto jsem i tuto možnost musel vyzkoušet. Abych na celé transakci moc neztratil, ponechal jsem si na účtu pouhých 1000 Kč a nějaké drobné. Následně jsem provedl zahraniční platbu ve výši 1000 Kč, a ta byla po autorizaci okamžitě zamítnuta, protože nezbyl na účtu dostatek peněz právě na poplatek za zahraniční odchozí platbu, která u Equa bank vychází na 299 Kč (s poplatkovou strukturou SHA). Stejnou zkušenost jako Ondra tedy potvrdit nemohu.

Detail zamítnuté platby z Equa bank k IB.

Stále platí, že pro vklady korun k Interactive Brokers prostřednictvím české banky vychází nejlépe Air Bank (100 Kč), případně Fio (200 Kč).

Byl pro vás článek užitečný?   
5 (13)

Subscribe
Upozornit na
guest

36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Filip

Moc díky za podnětný příspěvek.
Aniž bych jej chtěl nějak znehodnotit – jen mám pořád takový pocit, že řešit vklady a výběry u IB v českých korunách, je prostě jako drbat se pravou nohou za levým uchem.
Není jednodušší mít založený u IB účet v EUR a veškeré vklady a výběry posílat jako standardní SEPA platbu – což umí snad už všechny CZ banky bez poplatku?
Nejsložitější pak je jen ta konverze CZK/EUR. Já si vždy část volných peněz směním výhodně přes Revolut na EURA (mám tam tři účty na rodinné příslušníky) – takže měsíčně takto mohu směnit a poslat ve free režimu 75 000 kč a následně je poslat do IB. Případně ještě oklikou přes zaslání EUR na EUR účet u své banky a z něho pak teprve poslat peníze do IB.
 
Nepřijde mi to jako nějak složitá operace, i když oproti stavu před rokem, je to samozřejmě o dost složitější.
Při vyšších částkách by se asi vyplatilo to projet přes nějakou výhodnou online směnárnu, ale s tím zkušenosti nemám.
 
Vlastně přemýšlím, jestli se už pomalu vnitřně nepřeorientovat na euro ještě víc. Dělám v mezinárodní firmě, která má velkou část příjmů v EUR, ale mzdu platí v CZK. Takže předpokládám, že by šlo domluvit, aby mi minimálně její část zaměstnavatel poslal rovnou v EURech. Asi na to ale ještě počkám. Přeci jen většinu výdajů mám stále v CZK a měnové riziko tu prostě stále je. Ale investice jedu v EUR/USD už stoprocentně.

Filip

Ahoj,
díky za reakci. Já jsem nechtěl lacině kritizovat ten návod, se kterým dozajista byla velká práce. Pro mnoho lidí, včetně tebe to určitě dává smysl. Ty tvé body jsem pečlivě prostudoval a mají reálný základ.
Přiznám se, že jsem nevěděl o tom úročení/neúročení volných peněz na kontě IB – všiml jsem si, že se ten zůstatek občas lehce mění, ale myslel jsem si, že to je vývojem kurzu a ne úroky. Tady tedy moc děkuji za poučení.
Já nemám nainvestováno zdaleka tolik – pohybuji se při přepočtu na CZK asi v úrovni 450 tisíc. Netraduji, kupuji převážně long akcie, etf a občas kryté opční spready. Takže volné hotovosti moc u IB nemám – většina je zainvestovaná. A veškeré zisky a dividendy reinvestuji zpátky, takže neřeším tolik ten výběr.

To měnové riziko tady samozřejmě je, ale oboustranné. V dlouhodobějším horizontu ty výkyvy zase nejsou tak velké. Jednou máme intervenci ČNB, která kurz znehodnotí, podruhé zvyšuje úrokové sazby, čímž kurz zvýhodní. Přiznám se, že jsem jednu dobu fakt počítal, jestli se hedgovat, nebo ne. A při mých obratech mi to smysl moc nedávalo.

Jasně je rozumný předpoklad, že koruna bude posilovat, ale nečekám, že to bude skokově, takže se to posílení v průběhu let rozloží. Toto riziko tedy vědomě podstupuji.

V té mé úvaze asi hrálo roli i to, že mám velmi pozitivní vztah k euru, a byl bych velmi rád, abychom jej brzy přijali (i když to reálně rozhodně brzy nebude, pokud vůbec na to politici najdou odvahu). A nemohu si nevšimnout, jak mnoho českých podniků, zvláště nyní v době vysokých úrokových sazeb, překlápí velkou část své ekonomiky do eur dobrovolně, aby si pak mohly brát úvěry v této měně za stále nízkou úrokovou sazbu. Můj zaměstnavatel takto třeba refinancuje nyní docela dost úvěrů v korunách. Jasně je to jiné – protože má také velkou část příjmů i výdajů v eurech, já těch výdajů zatím moc nemám. Ale je třeba možné, že pokud bude ten úrokový rozdíl mezi ČNB a ECB stále dost vysoký delší dobu, refinancuji hypotéku do EUR a domluvím se se zaměstnavatelem, aby mě platil výplatu v této měně. V tu chvíli už by to asi dávalo smysl.

A sorry, fakt jsem ten tvůj text nechtěl shodit – kdybych si myslel, že to je úplná kravina, asi bych tvůj blog nečetl a nenamáhal se s diskuzemi. Chtěl jsem jen nabídnout jiný úhel pohledu – třeba pro menšinu tvých čtenářů. Tak se za to neobratné přirovnání omlouvám.

Petr

I tak ten článek vydej, prosím prosím. Já třeba nezajišťuju, nakupuju průběžně a průměruju, ale to téma je zajímavé!

Adam

Zdravím,
k článku bych se přimluvil, zrovna teď je to s ohledem na oslabení CZK aktuální. Jednu dobu jsem to zkoumal a selhal. Zřejmě jsem bulatý. Nejlépe pomocí printscreenů. Byl bych vděčný. Adam

Martin

Ahoj, děkuji za analýzu! Také se přimlouvám k tomu, abys “nám” na téma měnového zajištění napsal článek.

Mám k tomu ještě jeden “hloupý” dotaz. Posílám na IB EUR a kupuju akcie v EUR.

Předpokládám, že pokud máš na IB účet v CZK, tak CZK musíš prvně konvertovat v rámci IB na EUR/USD, abys ETF nakoupil? Nebo se dá nakupovat ETF přímo v CZK bez jakékoliv konverze a nechat si jej pak vyplatit v CZK? Jak se vůbec proti měnovému riziku chráníš v případě ETF samotných?

Doufám, že jsem se vyjádřil jasně. Děkuj za odpověď :)

Jakub

Ahoj,

tohle půjčování od brokera při konverzi měny platí jen u Margin účtů? Nebo je to i pro Cash účty, kde probíha automatická konverze.

Díky za odpověď.

Bambula

Ahoj,

mohl bys prosím Tě rozvést detailně, jak mohu i IB zhodnotit volné CZK nad 1 mil. o kterém se zmiňuješ v bodě č.2 ? Předem Ti mnohokrát děkuji.

2) Upřímně jsou pro mě teďka koruny na IB účtu velmi, ale velmi výhodné, protože všechno nad 1 milion Kč se mně úročí přes 4 % p.a., přičemž za půjčené USD platím brokerovi lehce přes 1 % p.a. Takže +3 % jsou doma a to jsem nemusel ani hnout prstem a akcie se nemusely nikam pohnout. Mít peníze v eurech, budu u IB platit negativní úrok -0,85 % p.a. Dost velkej rozdíl, nemyslíš?

Jakub

Dobrá zpráva je, že jeden z mnoha českých uživatelů kontaktovatl IB podporu a dostal jasnou informaci, že na lokálním účtu se pracuje a jsou v poslední fázi. takže tahle šaráda snad do roka skončí.

We hope that IBKR can offer the local bank account soon and we are in the final stages of opening.

(Celá komunikace se supportem se dá vygooglit)

Petr

No ano, účet v ČR v CZK, to by bylo finální řešení. Ale mám podobný pocit jako autor, že nám mažou med kolem úst.

Vzato kolem a kolem by otevření účtu v ČR v CZK (ideálně v bance, co umí okamžité platby) mělo být i v zájmu brokera, protože čím menší bariéry, tím více se bude obchodovat. Ale kdoví, třeba tam bude nějaký právně – technický problém …

Jarek

Po sedmi měsících stále nic. A to jsem u LYNXu, což je jakýsi proxy broker pro IB. Účty používá stejné. Ale vznikl pro takové okrajové země jako je CR. Snad by si mohl zřídit vlastní ůčty, ale ne. Holt jsem založil účet u AirBank. Pro menší částky do 20k Kč jsem zvažoval konverzi u Monety za 0,5 % na USD a pak poslat k IB. Jenže v USD není SEPA platba, ale SWIFT. Účet je v New Yorku. Takže zase poplatek jako kráva. Vidím, že něco tak banálního jako dostat vejplatu k brokerovi, je zajímavý kvíz pro české klienty. Vidím to jako kreslený vtip:
Představte si středověkou tvrz. Na věži sedí pyšná princezna pod vlajkou IB. A do tvrze se snaží proniknout nápadníci s pytli peněz. Lezou všude možně jen ne bránou.

Michal

Vypada to, ze pro nafundovani jiz lze pouzit cesky ucet:

Correspondent Bank
Bank Name
CESKOSLOVENSKA OBCHODNI BANKA, A.S.
Bank Address
RADLICKA 333/150, Prague 150 57 5, Czech Republic
SWIFT/BIC Code
CEKOCZPPXXX
Bank Account Number
266297833

Ale stale tam uvadeji:
Wire Funds to
J.P.MORGAN AG

Jak tedy postupovat? Poslat primo na CSOB (ignorovat JPMORGAN) a do poznamky uvest username / jmeno?

Michal

Omlouvam se, necetl jsem dalsi clanky, nasel jsem tento jako nejaktualnejsi.

Honza

Ahoj,
jen pro info – vybery na ucet vedeny v CZK mene u airbank je take bez poplatku 🥳

At se dari :-)
H.

Martin Pospíšil

Equa Bank po převzetí Raiffeisenbankou již nebudete výhodná a bude dosti dráha.

Tomáš

Díky za pěkný příspěvek. Aktuálně se zabývám otázkou, jak moc jsou vlastně akcie u toho kterého brokera v bezpečí. Bohužel asi neexistuje možnost, jak investovat přímo v USA, nic takového jsem nenašel, stejně jako není možnost si tam otevřít účet bez tamního bydliště. Mám trochu starost, jak to tady v Evropě půjde dál. Mohou tu třeba státy akcie klientů od brokerů, kteří podnikají v jejich právním systému, vyvlastnit? Vím, že je IB původem americký, ale v Evropě má základnu v Maďarsku, kde už se poměrně reálně může stát leccos. Nezabýval se tím někdo více do hloubky? Jde mi třeba o to, co při nákupu vlastně vlastním. Jestli je to nějaký proxy nárok na akcii přes brokera, nebo jsou někde zaneseny mé údaje jako skutečného majitele akcií?

Tomáš

No ten článek potvrdil mé obavy. Vlastně by tedy stačilo vyvlastnit brokera, který drží všechny akcie.
Dík za tip na TradeStation, z tohohle pohledu pro mě má velkou hodnotu. Riziko je samozřejmě nízké, ale bohužel z dlouhodobého hlediska stoupá. Komunisté už to nebudou, ale režim s touhou sahat bohatým na majetek asi ano.
Přijde mi logické držet investici v té zemi, kde investuji. Samozřejmě i tam to může jít do kopru, ale to pak půjdou i investované společnosti. Navíc myslím, že už to jejich pojištění stojí za ty poplatky navíc.

Honza

Tak mi dneska Air Bank zamítla platbu k Interactive Brokers s hláškou “Platby na tento účet neumožňujeme v rámci prevence praní špinavých peněz. …” Dle vyjádření podpory jim to blokuje korespondenční banka. Setkal jste se s tím teď někdo?

Honza

Samozřejmě, že je to kravina, krom toho banky pokud má pochybnosti, tak většinou vznese při provádění platby požadavek s dotazem na účel platby, ale nezamázne to takhle a priori, že to nejde.

Tak jsme to s podporou Airbank ještě řešil a dostalo se mi odpovědi, ať si to zjistím sám, proč to jejich korespondenční banka blokuje,

“…děkujeme za Vaši zprávu.
Naší korespondenční bankou je Raiffeisenbank International AG, BIC: RZBAATWW. Zkuste se prosím obrátit přímo na ně, z jakého důvodu platby blokují. …”

Tomu teda říkám vyřešit problém ke spokojenosti klienta :-(.

Michal

Dříve jsem IB používal pro výměnu EUR/CZK, ale díky poplatkům korespondenční banky to už tak výhodné nebylo. Takže jsem na menší částky (kolem 2-3k EUR) používal WISE. Ale ten se mi už používat nechce, má celkem špatnou reputaci (viz hromady negativních recenzí na Trustpilot), i můj poslední převod trval podezřele dlouho. Nemáte někdo v poslední době vyzkoušený převod CZK na svůj účet od IB a kolik to stálo? Jakou má vlastně nyní korespondenční banku Equa, když je to teď defacto Raifka? Já osobně mám účet právě v Raifce.

Milan

Ahoj. Tak transfer z IBIE do Equa banky pořád za 29kč bez poplatku korespondenční bance. Poslal jsem 1385kč a přišlo mi 1356kč.
J.P Morgan SE->ČSOB->RAIFFEISEN

Tomáš

Zdravím,

chtěl bych se zeptat zdejší komunity, jak to vlastně je teď s tím jak Equabank je nyní už Raiffka?

Má někdo zkušenosti, že tam stále nevstupuje poplatek u komerční banky?

Díky za postřehy, ptal jsem se přímo Finhackera, ten to nezkoušel a doporučil, ať se zeptám tady na blogu, tak budu rád, jestli se někdo ozve se zkušenostmi s výběry.

Přejít nahoru