Nejlevnější a nejefektivnější vklady a výběry peněz u Interactive Brokers

Problematice vkladů a výběrů peněz u Interactive Brokers jsem se věnoval v několika předchozích článcích (zde a zde). A protože se situace neustále vyvíjí a nové skutečnosti stále komplikují život značné části mých čtenářů i mně samotnému, rád bych v dnešním článku popsal svou nedávnou zkušenost, jak efektivně vyřešit problém se souvisejícími nadbytečnými bankovními poplatky.

Poznámka: Celý následující text se bude týkat vkladů a výběrů českých korun z/do Interactive Brokers Ireland (IBIE). Pro transakce v jiných měnách je na blogu starší článek, který je však stále platný.

Slibem nezarmoutíš

U Interactive Brokers již existuje požadavek na opětovné otevření sběrného účtu u české banky, jak tomu bylo dříve. Broker samozřejmě slíbil, že na problému aktivně pracuje. Jenže už uběhlo půl roku a k žádnému progresu nedošlo. Bohužel se obávám, že ČR je pro takto velikého brokera příliš malou zemí a jakékoliv méně podstatné požadavky se dostávají až na samý konec jejich to-do listu. To ovšem neznamená, že když je bude prudit co nejvíce zákazníků, že se situace nemůže zlepšit, takže směle do toho ;-).

Dlouho fungující hack

Na vklady českých korun do IB po migraci účtů z UK do EU fungoval jeden pěkný hack – původní sběrný účet u české pobočky banky HSBC ještě donedávna přijímal všechny vklady a správně je připisoval na obchodní účty klientů brokera. Od začátku června se situace změnila a při pokusu o vklad touto cestou se platba vrátí s poznámkou, že účet již neexistuje.

Nedávno otestovaný vklad peněz na starý sběrný CZK účet u IB.

Problém a jeho řešení

V případě výběru z účtu IB vedeného pod irskou pobočkou (IBIE) bohužel vstupuje do hry korespondenční banka ČSOB, která si neváhá účtovat tučný poplatek za zprostředkování tohoto „náročného“ převodu přes půl světa z Frankfurtu do České republiky. Konkrétně si účtuje 1 % z objemu transakce do maximální výše 2 000 Kč.

Jeden z mých nedávných výběrů.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je prachsprosté okrádání v té nejčistší podobě. Už jen to, že k jednoduché bankovní transakci od našich sousedů v Německu je potřeba prostředníka, je pozoruhodné. Takový neoprávněný poplatek prostě nemohu akceptovat! Naštěstí existují podobně smýšlející lidé jako já, kteří hledají řešení různých problémů a neváhají se o ně podělit s ostatními (díky Štefane za tip!). O co jde?

All-in-one solution

Už není třeba mít několik bankovních účtů a registrací na různých online směnárnách a peněženkách. Postačí jeden bankovní účet podle vlastních preferencí a mobilní aplikace Revolut v tarifu Standard, tedy zdarma.

Vklady CZK do Interactive Brokers

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilu a aktivovaný účet, musíte do této peněženky nejprve dostat české koruny. To lze provést dvěma způsoby:
  • debetní kartou od svého bankovního účtu – bez poplatku pokud se jedná o osobní bankovní účet,
  • bankovním převodem – peníze lze poslat buď na český sběrný účet u Monety, nebo jako platbu SEPA na účet Revolut Payments UAB v Litvě. Obě informace naleznete v údajích o účtu v záložce místní nebo SWIFT.
 2. Přidat účet příjemce – jeho název, IBAN, SWIFT a adresu brokera.
 3. Odeslat požadovanou částku, fixní poplatek 150 Kč. Nezapomeňte uvést referenční číslo svého brokerského účtu.
Vklad CZK k Interactive Brokers pomocí Revolutu.

Vzhledem k tomu, že peníze jsou zasílány z účtu vedeného na vaše jméno, neměl by být jediný problém s jejich příjmem na jakýkoliv brokerský účet. Čas od času se ozve compliance oddělení s tím, že chtějí předložit výpis z účtu (stalo se mi to u Wise). Stačí dodat všechny požadované dokumenty a už vás více nebudou obtěžovat.

Poznámka: Rozhodně to není nejlevnější způsob, jak poslat české koruny do IB. Další možnosti jsou popsány v tomto článku. Nejnižší možný poplatek lze získat od Air bank (100 Kč za převod), nicméně Revolut patří bezesporu k těm levnějším, navíc hledám řešení typu „vše v jednom“.

Výběry CZK od Interactive Brokers

Účet v jakékoliv měně máte u Revolutu vedený pod svým jménem (v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT). Nejedná se o sběrné účty ale osobní, což je obrovská výhoda. Nevím, jestli to bylo mou nepozorností, nebo jestli tam osobní účty vedené na jméno dříve nebyly, ale tato skutečnost otevírá dříve nevídané možnosti, jako třeba výběr peněz od brokera…

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilním telefonu a aktivovaný účet, musíte si v klientském portálu IB přidat příjemce: Transfer & Pay -> Transfer Funds -> Make a withdrawal -> zvolit CZK měnu z rolovací nabídky -> Connect your bank.
 2. Údaje o svém bankovním účtu naleznete v Revolutu v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT (nesplést se záložkou MÍSTNÍ!)
 3. Po vyplnění a potvrzení všech údajů by se měl v klientském portálu IB v seznamu příjemců objevit nový – váš korunový účet Revolut.
 4. Nyní už stačí pouze zadat vámi vybíranou částku a výběr u brokera potvrdit. Poplatek 0 Kč.

Největší rozdíl je v tom, že do celé transakce vstupuje jako korespondenční banka Revolut Ltd., nikoliv chamtivá ČSOB. Díky tomu je celý výběr zdarma.

To, zda za transakci zaplatím 2000 Kč nebo 0 Kč, je pro mě a věřím, že i pro většinu čtenářů, zcela zásadní. Když existují skvělé možnosti fintech aplikací, nevidím jediný důvod, proč platit naprosto nesmyslné poplatky českým bankám. Mnohem raději podpořím nadějné zahraniční startupy, které se snaží lidem zlepšit a zjednodušit život. Navíc… Čím více čtenářů díky tomuto článku ušetří, tím šťastnější budu.


Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Na druhou stranu, občas se objevovaly zprávy lidí o blokování účtů na Revolutu, když pravděpodobně nějaký algoritmus vyhodnotil transakci jako podezřelou. Z tohoto důvody bych na Revolut vyšší statisíce převádět nechtěl.

Petr

Ahoj,
co se týká Revolutu a blokování plateb. V minulosti se mi stalo, že mi byl zablokován účet, ale jakmile jsem se spojil s podporou a doložil původ peněz, byl mi účet okamžitě účet odblokován a já mohl s penězi dále nakládat. Pokud mám výpis od svého brokera, že jsem ty peníze poslal já sám ze svého účtu. Případně třeba výpis z účtu, že mi chodí nějaká výplata z práce a tu jsem si tam postupem času naposílal. Osobně nemám strach, že by mi Revolut peníze „sebral“ a já se k nim už nedostal. Pokud takové dokumenty nemám, volil bych pravděpodobně radši jinou cestu než přes Revolut. Tomhle ohledu jsou dosti aktivní.
Jinak nemyslím si, že by dělali něco navíc. Sledovat pohyby peněz jim nařizuje zákon o praní špinavých pěněz (AML). Předpokládám, že to dělají i české banky, ale alespoň z mojí zkušenosti v tomhle nejsou příliš aktivní co se týká otravování klientů. Stalo se mi jen jednou, že se ozval někdo z banky a požadoval vysvětlení k transakci, kterou jsem provedl. Konkrétně to byla Hello Bank a převáděl jsem větší částku na účet partnerky (nemá stejné příjmení). Podobné transakce u jiných českých bank (např. Fio, Airbank, Creditas), ale u mě nikdo nikdy neřešil.

Děkuji za článek

Laďa

Převod CZK do Revolutu je možný i zdarma.7.4 jsem posílal z Fio do Revolutu jako první zkušební platbu 600 Kč bez poplatku.14.4 jsem poslal zase z Fio do Revolutu60000 Kč bez poplatku.Obě platby jsem zadal jako tuzemské,protože Revolut má korunový účet u Reiffeisenbank bank.Samozřejmostí je zadat ref.č. u Revolutu. Mám účet i u Reifky,ale nemělo by to ovlivnit poplatky za převod protože to proběhlo jako tuzemská standartní platba

MichalK

Dříve tam bývala jedna zahraniční platba za měsíc zdarma. Zřejmě to už zrušili, škoda :-(

Jenda

Malá poznámka k části „Vklady CZK do Interactive Brokers“: karta nemusí být debetní, může být i kreditní, tudíž obecně platební karta :)

Vojta

Tak jo, mám taky zkušenost, právě jsem zasponzoroval ty vydřiduchy z ČSOB 1300czk a to jsem zkoušel poslat jen zkušební CZK vzorek, jestli se něco změnilo oproti min. roku, když jsme byly pod UK licencí a změnilo se toho opravdu hodně!

Ještě min. rok, když jsem si převáděl CZK do FIO banky, tak to bylo zdarma (zřejmě měli ten slavný CZK účet a z toho to posílali jako tuzemskou platbu). Nyní (pod IBIE) tam vstupuje škodná a hned si uloupne nemalou částku:comment image

Tak jsem se chtěl jen zeptat, pokud to udělám takhle přes Revolut, jestli je to i nyní zdarma, či někdo nemá odkaz na ceník, aby to nebylo z bláta do louže a Revolut LTD. neúčtoval nějaké poplatky při prevodu to Revolut Lithuania?

Díky

MilanB

Aktuální zkušenost s výběrem CZK z účtu u IBCE a poslání do AirBank.
Příkaz zadán v pondělí večer ve 21:30 a po pár minutách CZK odepsány z účtu u IBCE.
Dnes ráno připsána na účet u AirBank celá posílaná částka a pak si jenom AirBank strhla 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.
Jen mne překvapilo, že odesílatelem je IB LUX a ne maďarský IBCE.
Nicméně to nic nemění na tom, že poplatek je přijatelných 100 Kč.

Tomáš

Zdravím, nevíte prosím někdo IBAN společnosti IB Hungary? Díky

Jan

Mám dotaz. Když si chci posílat peníze do Interactive Brokers skrz Airbank a zadám si, že budu posílat Kč, tak mi to vygeneruje ten účet ve Frankfurtu v Německu, to by tedy měl být ten korunový sběrný účet, pokud jsem to pochopil správně? Nebo jak to zjistím, že je to korunový sběrný účet a není to jiný? Další věc by mě zajímala, že mi tam při vkladu skáče jako korespondenční banka ta prachochtivá ČSOB. Je možné, že si vezme klasicky ještě ona nějaký poplatek? Nebo se mi strhne „pouze“ 100 Kč z Airbank a tím je to pro mě vyřešené? Pokud bych posílal peníze přes Revolut, tak by si ČSOB nic nebralo? S IB teprve začínám a snažím se pochopit ten systém, jak to s těmi vklady funguje, proto budu moc rád za jakoukoliv radu.

Roman

Ahoj, jsem u IB přes 10 let a už delší dobu si vybírám měsíční výplatu tak že v TWSku přes fxconv nakoupím požadované CZK (moje base currency je USD) a ty pak odešlu do Fia. Když jsme byli v UK tak byla tato cesta zdarma, tento rok poplatek ve Fiu 100 CZK, ať nežeru. Předevčírem jsem se chystal nakoupit zase nějaké ty koruny a jaké bylo moje překvapení – můj příkaz byl odmítnut i když cash byl na účtu dostatek – FX trade would expose account to currency leverage. Na podpoře mi řekli že nově je zakázáno u IBCE nakupovat jinou měnu než base currency daného účtu. Nebudu sem dávat celý rozhovor, stačí asi toto:
Tasmiya P: Due to the above restriction the order to convert USD to CZK is being rejected since it would have created a non base currency balance in the account.
You may refer these webpages for more information:

IB CE Disclosure: https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=48163&p=disclosures
IB CE: https://ibkr.info/article/3587
Due to a recent change in IBCE policy, clients are not able to open FX position in non base currency

Málem jsem spadl pod stůl. Nevím jestli je řešení ten Revolut, tzn. posílat USD z IB do Revolutu, tam vyměnit USD/CZK a následně poslat CZK do Fia. Kolik by tady bylo clkem poplatků anebo rovnou požádat o přeložení IBKR entity z IBCE do IB IE. Co myslíte?

Lukáš

Vůbec se nedivím Romanovi, pokaždé měnit „base currency“ jen kvůli směně měny je dost náročné, navíc to trvá den. Taky nám tím přímo i nepřímo zakázali/znemožnili obchodovat na Forexu. Hlášku „FX conversion is allowed to base currency only.“ jsem dostával, když jsem měl ještě v lednu účet v IBUK v naději, že se nějak s EU domluví. Pak jsem převedl účet do IBCE (i z důvodu tohoto zákazu), s tím, že se to nějak vstřebá a dokážu se s ostatním nějak vypořádat, ale tohle je už „trochu“ moc. Přitom ještě v květnu Forex (směna měn) nebyl problém, teda, s tím zbytkem měn, co nám nechali. Jako by toho nebylo už dost, nemůžeme normálně obchodovat americká ETF (SPY atd.), jsou problémy s převody peněz a teď v IBCE ještě zakázali převody a obchodování s měnami. Samé klacky pod nohy. ☹
Je u IBIE směna měn / Forex bez problémů?

Petr

… a zdá se, že i spousta dalších věcí je v IBIE jiných, než u IBCE. Například posílání dolarů na Wise.U IBCE toto domnívám se rozumně udělat nejde.

Lukáš

Otázka je zdali nejen jiných, ale i lepších. Podrobně jsem to (zatím) nestudoval, tak nevím, ale zdá se, že ano… navíc mě úplně netěší mít peníze v Maďarsku.

Petr

Mít „peníze v Maďarsku“ to by byl ten nejmenší problém. Ostatně fyzicky to posíláš na IBAN tuším do Německa. Ale třeba ta nemožnost konverze CZK <-> EUR <-> USD, to naštve.

Lukáš

Kde „fyzicky“ nakonec skončí nevím jistě, ale podléhají maďarské jurisdikci, resp. účet u IB.
Souhlasím, taky v tuto chvíli vnímám jako nejhorší zákaz měnit a obchodovat měny mimo „base currency“.

Petr

Vzhledem k těm trablům při konverzi měny u IB – zkoušel někdo namísto korun poslat z IB na Revolut dolary? A vyměnit je až u Revolutu? Kolik to případně stálo, a jak moc je to horší než posílat kačky?

Mě se totiž řešení se změnou BaseCurrency moc nelíbí, je v tom pak zmatek, vidím jiná čísla než na jaká jsem byl zvyklý ;-)

Petr

Mno, já postupoval podle videonávodu zde

https://www.youtube.com/watch?v=1GDwM2Mh7Ck

… a to u IBCE nefunguje, protože IBCE nenabízí „Traditional ACH Verification“ a tudíž účet u Wise nejde spárovat. Čili u IBCE fakt zbývá na výběr pouze přepnout BaseCurrency na EUR a pak konvertovat USD->EUR a poslat EUR. To mimochodem na Wise dorazí bez problémů.

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap