Nejlevnější a nejefektivnější vklady a výběry peněz u Interactive Brokers

   Aktualizováno 10. 1. 2022.  

Problematice vkladů a výběrů peněz u Interactive Brokers jsem se věnoval v několika předchozích článcích (zde a zde). A protože se situace neustále vyvíjí a nové skutečnosti stále komplikují život značné části mých čtenářů i mně samotnému, rád bych v dnešním článku popsal svou nedávnou zkušenost, jak efektivně vyřešit problém se souvisejícími nadbytečnými bankovními poplatky.

Poznámka: Celý následující text se bude týkat vkladů a výběrů českých korun z/do Interactive Brokers. Pro transakce v jiných měnách je na blogu starší článek, který je však stále platný.

Slibem nezarmoutíš

U Interactive Brokers již existuje požadavek na opětovné otevření sběrného účtu u české banky, jak tomu bylo dříve. Broker samozřejmě slíbil, že na problému aktivně pracuje. Jenže už uběhlo půl roku a k žádnému progresu nedošlo. Bohužel se obávám, že ČR je pro takto velikého brokera příliš malou zemí a jakékoliv méně podstatné požadavky se dostávají až na samý konec jejich to-do listu. To ovšem neznamená, že když je bude prudit co nejvíce zákazníků, že se situace nemůže zlepšit, takže směle do toho ;-).

Dlouho fungující hack

Na vklady českých korun do IB po migraci účtů z UK do EU fungoval jeden pěkný hack – původní sběrný účet u české pobočky banky HSBC ještě donedávna přijímal všechny vklady a správně je připisoval na obchodní účty klientů brokera. Od začátku června se situace změnila a při pokusu o vklad touto cestou se platba vrátí s poznámkou, že účet již neexistuje.

Nedávno otestovaný vklad peněz na starý sběrný CZK účet u IB.

Problém a jeho řešení

V případě výběru z účtu IB vedeného pod irskou pobočkou (IBIE) bohužel vstupuje do hry korespondenční banka ČSOB, která si neváhá účtovat tučný poplatek za zprostředkování tohoto “náročného” převodu přes půl světa z Frankfurtu do České republiky. Konkrétně si účtuje 1 % z objemu transakce do maximální výše 2 000 Kč.

Jeden z mých nedávných výběrů.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je prachsprosté okrádání v té nejčistší podobě. Už jen to, že k jednoduché bankovní transakci od našich sousedů v Německu je potřeba prostředníka, je pozoruhodné. Takový neoprávněný poplatek prostě nemohu akceptovat! Naštěstí existují podobně smýšlející lidé jako já, kteří hledají řešení různých problémů a neváhají se o ně podělit s ostatními (díky Štefane za tip!). O co jde?

All-in-one solution

Už není třeba mít několik bankovních účtů a registrací na různých online směnárnách a peněženkách. Postačí jeden bankovní účet podle vlastních preferencí a mobilní aplikace Revolut v tarifu Standard, tedy zdarma.

Vklady CZK do Interactive Brokers

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilu a aktivovaný účet, musíte do této peněženky nejprve dostat české koruny. To lze provést dvěma způsoby:
  • debetní kartou od svého bankovního účtu – bez poplatku pokud se jedná o osobní bankovní účet,
  • bankovním převodem – peníze lze poslat buď na český sběrný účet u Monety, nebo jako platbu SEPA na účet Revolut Payments UAB v Litvě. Obě informace naleznete v údajích o účtu v záložce místní nebo SWIFT.
 2. Přidat účet příjemce – jeho název, IBAN, SWIFT a adresu brokera.
 3. Odeslat požadovanou částku, fixní poplatek 150 Kč. Nezapomeňte uvést referenční číslo svého brokerského účtu.
Vklad CZK k Interactive Brokers pomocí Revolutu.

Vzhledem k tomu, že peníze jsou zasílány z účtu vedeného na vaše jméno, neměl by být jediný problém s jejich příjmem na jakýkoliv brokerský účet. Čas od času se ozve compliance oddělení s tím, že chtějí předložit výpis z účtu (stalo se mi to u Wise). Stačí dodat všechny požadované dokumenty a už vás více nebudou obtěžovat.

Poznámka: Rozhodně to není nejlevnější způsob, jak poslat české koruny do IB. Další možnosti jsou popsány v tomto článku. Nejnižší možný poplatek lze získat od Air bank (100 Kč za převod), nicméně Revolut patří bezesporu k těm levnějším, navíc hledám řešení typu “vše v jednom”.

Výběry CZK od Interactive Brokers

Účet v jakékoliv měně máte u Revolutu vedený pod svým jménem (v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT). Nejedná se o sběrné účty ale osobní, což je obrovská výhoda. Nevím, jestli to bylo mou nepozorností, nebo jestli tam osobní účty vedené na jméno dříve nebyly, ale tato skutečnost otevírá dříve nevídané možnosti, jako třeba výběr peněz od brokera…

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilním telefonu a aktivovaný účet, musíte si v klientském portálu IB přidat příjemce: Transfer & Pay -> Transfer Funds -> Make a withdrawal -> zvolit CZK měnu z rolovací nabídky -> Connect your bank.
 2. Údaje o svém bankovním účtu naleznete v Revolutu v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT (nesplést se záložkou MÍSTNÍ!)
 3. Po vyplnění a potvrzení všech údajů by se měl v klientském portálu IB v seznamu příjemců objevit nový – váš korunový účet Revolut.
 4. Nyní už stačí pouze zadat vámi vybíranou částku a výběr u brokera potvrdit. Poplatek 0 Kč.

Největší rozdíl je v tom, že do celé transakce vstupuje jako korespondenční banka Revolut Ltd., nikoliv chamtivá ČSOB. Díky tomu je celý výběr zdarma.

Upozornění: Pozor na jednu věc… Pokud si budete posílat peníze z Revolutu na svůj běžný účet u české banky, může se vám stát, že i z tohoto převodu vám vaše banka strhne poplatek, protože peníze putují jako zahraniční platba z Litevské banky:

Výpis z účtu a jeden z mých nedávných výběrů z Revolutu do KB.

Pro příjem plateb z Revolutu doporčuji běžný účet u Equa bank, kde je poplatek za příchozí zahraniční platbu pouhých 29 Kč, což je jeden z nejlevnějších.

To, zda za transakci zaplatím 2000 Kč nebo 0 Kč, je pro mě a věřím, že i pro většinu čtenářů, zcela zásadní. Když existují skvělé možnosti fintech aplikací, nevidím jediný důvod, proč platit naprosto nesmyslné poplatky českým bankám. Mnohem raději podpořím nadějné zahraniční startupy, které se snaží lidem zlepšit a zjednodušit život. Navíc… Čím více čtenářů díky tomuto článku ušetří, tím šťastnější budu.


Subscribe
Upozornit na
guest
92 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Na druhou stranu, občas se objevovaly zprávy lidí o blokování účtů na Revolutu, když pravděpodobně nějaký algoritmus vyhodnotil transakci jako podezřelou. Z tohoto důvody bych na Revolut vyšší statisíce převádět nechtěl.

Petr

Ahoj,
co se týká Revolutu a blokování plateb. V minulosti se mi stalo, že mi byl zablokován účet, ale jakmile jsem se spojil s podporou a doložil původ peněz, byl mi účet okamžitě účet odblokován a já mohl s penězi dále nakládat. Pokud mám výpis od svého brokera, že jsem ty peníze poslal já sám ze svého účtu. Případně třeba výpis z účtu, že mi chodí nějaká výplata z práce a tu jsem si tam postupem času naposílal. Osobně nemám strach, že by mi Revolut peníze “sebral” a já se k nim už nedostal. Pokud takové dokumenty nemám, volil bych pravděpodobně radši jinou cestu než přes Revolut. Tomhle ohledu jsou dosti aktivní.
Jinak nemyslím si, že by dělali něco navíc. Sledovat pohyby peněz jim nařizuje zákon o praní špinavých pěněz (AML). Předpokládám, že to dělají i české banky, ale alespoň z mojí zkušenosti v tomhle nejsou příliš aktivní co se týká otravování klientů. Stalo se mi jen jednou, že se ozval někdo z banky a požadoval vysvětlení k transakci, kterou jsem provedl. Konkrétně to byla Hello Bank a převáděl jsem větší částku na účet partnerky (nemá stejné příjmení). Podobné transakce u jiných českých bank (např. Fio, Airbank, Creditas), ale u mě nikdo nikdy neřešil.

Děkuji za článek

Laďa

Převod CZK do Revolutu je možný i zdarma.7.4 jsem posílal z Fio do Revolutu jako první zkušební platbu 600 Kč bez poplatku.14.4 jsem poslal zase z Fio do Revolutu60000 Kč bez poplatku.Obě platby jsem zadal jako tuzemské,protože Revolut má korunový účet u Reiffeisenbank bank.Samozřejmostí je zadat ref.č. u Revolutu. Mám účet i u Reifky,ale nemělo by to ovlivnit poplatky za převod protože to proběhlo jako tuzemská standartní platba

MichalK

Dříve tam bývala jedna zahraniční platba za měsíc zdarma. Zřejmě to už zrušili, škoda :-(

Jenda

Malá poznámka k části “Vklady CZK do Interactive Brokers”: karta nemusí být debetní, může být i kreditní, tudíž obecně platební karta :)

Vojta

Tak jo, mám taky zkušenost, právě jsem zasponzoroval ty vydřiduchy z ČSOB 1300czk a to jsem zkoušel poslat jen zkušební CZK vzorek, jestli se něco změnilo oproti min. roku, když jsme byly pod UK licencí a změnilo se toho opravdu hodně!

Ještě min. rok, když jsem si převáděl CZK do FIO banky, tak to bylo zdarma (zřejmě měli ten slavný CZK účet a z toho to posílali jako tuzemskou platbu). Nyní (pod IBIE) tam vstupuje škodná a hned si uloupne nemalou částku:comment image

Tak jsem se chtěl jen zeptat, pokud to udělám takhle přes Revolut, jestli je to i nyní zdarma, či někdo nemá odkaz na ceník, aby to nebylo z bláta do louže a Revolut LTD. neúčtoval nějaké poplatky při prevodu to Revolut Lithuania?

Díky

MilanB

Aktuální zkušenost s výběrem CZK z účtu u IBCE a poslání do AirBank.
Příkaz zadán v pondělí večer ve 21:30 a po pár minutách CZK odepsány z účtu u IBCE.
Dnes ráno připsána na účet u AirBank celá posílaná částka a pak si jenom AirBank strhla 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.
Jen mne překvapilo, že odesílatelem je IB LUX a ne maďarský IBCE.
Nicméně to nic nemění na tom, že poplatek je přijatelných 100 Kč.

Tomáš

Zdravím, nevíte prosím někdo IBAN společnosti IB Hungary? Díky

Jan

Mám dotaz. Když si chci posílat peníze do Interactive Brokers skrz Airbank a zadám si, že budu posílat Kč, tak mi to vygeneruje ten účet ve Frankfurtu v Německu, to by tedy měl být ten korunový sběrný účet, pokud jsem to pochopil správně? Nebo jak to zjistím, že je to korunový sběrný účet a není to jiný? Další věc by mě zajímala, že mi tam při vkladu skáče jako korespondenční banka ta prachochtivá ČSOB. Je možné, že si vezme klasicky ještě ona nějaký poplatek? Nebo se mi strhne “pouze” 100 Kč z Airbank a tím je to pro mě vyřešené? Pokud bych posílal peníze přes Revolut, tak by si ČSOB nic nebralo? S IB teprve začínám a snažím se pochopit ten systém, jak to s těmi vklady funguje, proto budu moc rád za jakoukoliv radu.

Roman

Ahoj, jsem u IB přes 10 let a už delší dobu si vybírám měsíční výplatu tak že v TWSku přes fxconv nakoupím požadované CZK (moje base currency je USD) a ty pak odešlu do Fia. Když jsme byli v UK tak byla tato cesta zdarma, tento rok poplatek ve Fiu 100 CZK, ať nežeru. Předevčírem jsem se chystal nakoupit zase nějaké ty koruny a jaké bylo moje překvapení – můj příkaz byl odmítnut i když cash byl na účtu dostatek – FX trade would expose account to currency leverage. Na podpoře mi řekli že nově je zakázáno u IBCE nakupovat jinou měnu než base currency daného účtu. Nebudu sem dávat celý rozhovor, stačí asi toto:
Tasmiya P: Due to the above restriction the order to convert USD to CZK is being rejected since it would have created a non base currency balance in the account.
You may refer these webpages for more information:

IB CE Disclosure: https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=48163&p=disclosures
IB CE: https://ibkr.info/article/3587
Due to a recent change in IBCE policy, clients are not able to open FX position in non base currency

Málem jsem spadl pod stůl. Nevím jestli je řešení ten Revolut, tzn. posílat USD z IB do Revolutu, tam vyměnit USD/CZK a následně poslat CZK do Fia. Kolik by tady bylo clkem poplatků anebo rovnou požádat o přeložení IBKR entity z IBCE do IB IE. Co myslíte?

Lukáš

Vůbec se nedivím Romanovi, pokaždé měnit „base currency“ jen kvůli směně měny je dost náročné, navíc to trvá den. Taky nám tím přímo i nepřímo zakázali/znemožnili obchodovat na Forexu. Hlášku “FX conversion is allowed to base currency only.” jsem dostával, když jsem měl ještě v lednu účet v IBUK v naději, že se nějak s EU domluví. Pak jsem převedl účet do IBCE (i z důvodu tohoto zákazu), s tím, že se to nějak vstřebá a dokážu se s ostatním nějak vypořádat, ale tohle je už „trochu“ moc. Přitom ještě v květnu Forex (směna měn) nebyl problém, teda, s tím zbytkem měn, co nám nechali. Jako by toho nebylo už dost, nemůžeme normálně obchodovat americká ETF (SPY atd.), jsou problémy s převody peněz a teď v IBCE ještě zakázali převody a obchodování s měnami. Samé klacky pod nohy. ☹
Je u IBIE směna měn / Forex bez problémů?

Petr

… a zdá se, že i spousta dalších věcí je v IBIE jiných, než u IBCE. Například posílání dolarů na Wise.U IBCE toto domnívám se rozumně udělat nejde.

Lukáš

Otázka je zdali nejen jiných, ale i lepších. Podrobně jsem to (zatím) nestudoval, tak nevím, ale zdá se, že ano… navíc mě úplně netěší mít peníze v Maďarsku.

Petr

Mít “peníze v Maďarsku” to by byl ten nejmenší problém. Ostatně fyzicky to posíláš na IBAN tuším do Německa. Ale třeba ta nemožnost konverze CZK <-> EUR <-> USD, to naštve.

Lukáš

Kde “fyzicky” nakonec skončí nevím jistě, ale podléhají maďarské jurisdikci, resp. účet u IB.
Souhlasím, taky v tuto chvíli vnímám jako nejhorší zákaz měnit a obchodovat měny mimo “base currency”.

Hunter

Ahoj Romane jsi u IB uz 10 let ? Potrebuji se trochu poradit, zaplatim za tvuj cas, prave se prokousavam zrizenim uctu. Moc diky hunter7933 zavinac seznam.cz

Petr

Vzhledem k těm trablům při konverzi měny u IB – zkoušel někdo namísto korun poslat z IB na Revolut dolary? A vyměnit je až u Revolutu? Kolik to případně stálo, a jak moc je to horší než posílat kačky?

Mě se totiž řešení se změnou BaseCurrency moc nelíbí, je v tom pak zmatek, vidím jiná čísla než na jaká jsem byl zvyklý ;-)

Petr

Mno, já postupoval podle videonávodu zde

https://www.youtube.com/watch?v=1GDwM2Mh7Ck

… a to u IBCE nefunguje, protože IBCE nenabízí “Traditional ACH Verification” a tudíž účet u Wise nejde spárovat. Čili u IBCE fakt zbývá na výběr pouze přepnout BaseCurrency na EUR a pak konvertovat USD->EUR a poslat EUR. To mimochodem na Wise dorazí bez problémů.

Tom

Zdravím, jsem tu nový, tak se omlouvám, jestli to bude off-topic. Všichni tu chválíte Revolut, přes Wise to u IBIE(Lynx) takto výhodně převádět nelze??

MDOT

Říkal jsem si jestli to může být ještě větší opruz…. a může :(

Viet

Provedli byste větší výběr v řádech milionů Kč přes Revolut, je to bezpečné?

Viet

Super, děkuji.
Účet mám u IBIE a včera jsem směnil USD na CZK v TWS a zkusil provést výběr 90tis Kč na Revolut. Na Revolut účet přišla celá částka a nebyl mi stržen žádný poplatek dle vašeho návodu. Takže jsem rád, že jsem narazil na váš článek :) protože v březnu jsem si vybíral peníze na FIO účet a bylo mi strženo 2100Kč (2000Kč u korespondeční banky ČSOB + 100Kč přijatá platba u FIO).

Do budoucna budu tedy vybírat přes Revolut a snad větší částky nebudou problém.

MDOT

Co vlastně ovlivňuje jestli jsem u IBIE nebo IBCE. Nenutili nahodou všechny zmigrovat do Maďarska? Tuším, že pro nové účty je IBCE povinné…

Viet

tady když tak screen z aktuálního výběru

Obr1.PNG
Adam

Zdravím,
s ohledem na oslabování CZK, bych se rád zajistil proti opětovnému posílení. Navedl by mě někdo na nějaký produkt, který to umožní CZK/USD a CZK/EUR. Jsem u ibce a nechci jít cestou prodej pozice, smeň na CZK a nakup na úvěr. Pokud možno bych požádal o konkrétní radu. Děkuji znalejším.
adam

Nean

ahoj,

asi jako každý tu řeším, jak převést peníze na Interactive Brokers v Irsku (IBIE).

Zkoušel jsem převést USD z FIO a jak tady někdo poznamenal, tak to strhlo navíc někde mezi FIO a IB dalších 25 USD.

Zkoušel jsem posílat peníze v CZK přes něměcký JP Morgan, ale tam se zase vecpala ČSOB a dál jsem to ani nezkoušel (díky všem za rady, že tudy cesta ne …).

Jak tedy fundovat, pokud bych vzal cestu s Revolut:

 • poslal bych CZK na účet v Revolut jako domácí platbu?
 • vezme mi IBIE CZK z Revolut, tj. nebude vadit na IB, že Revolut není vedený na moje jméno?
 • nevecpe se mezi Revolut a IB zase nějaká banka typu ČSOB s poplatky? Tj. nevygeneruje IB zase pokyny pro zaslání s nějakou korespondenční bankou?
 • je nějaký limit na posílání CZK v rámci toho uvedeného poplatku 150Kč nebo platí, že mohu poslat jen nějakou částku s horním limitem?

Cesta by pak byla: CZK účet (CZK, domácí platba; poplatek 0) -> Revolut (CZK; poplatek 150 Kč) -> ?? (CZK, zahraniční platba; poplatek?) -> účet na IB (CZK, poplatek 0) -> převod CZK na USD (poplatek 2.5 USD). Je to tak reálné?

Díky za radu!
Nean

Nean

Ano, cetl. Prave proto se chci ujistit, ze je to tak jak se zde pise. V druhem clanku se napriklad pise, ze Revolut ma na jmeno jen USD a EUR ucet, ale ne CZK. Dale, jeste v cervnu se mezi ceskym uctem a JP Morgan nevecpala zadna korespondencni banka, dneska uz ano (= dneska zaplatime cca 1% poslanim cesty, ktera se tu take doporucovala v odkazu penize lze poslat i levneji). S Revolutem nemam zkusenosti, chci se ujsitit, ze zde neni nejaka horni hranice ktera je pak zpoplatnena jako na smene. To by znamenalo, ze je to pro me nepouzitelne a budu zakladat u Revolutu dalsi ucet zbytecne. Takze ano cetl ale potrebuji jen od nekoho ujistit, ze to tak porad funguje i v listopadu 2021 a ze se od chvile napsani clanku neco nezmenilo. Fundovani uctu je pro me ted kriticky krok, protoze se postupne zavreli vsechny smysluplne cesty a zbyva uz jen fundovani s vydriduchy (viz posilani USD – pamatuji si jeste kdyz jsem zacinal a to v roce 2008, tak slo krasne k IB posilat s minimalnimi poplatky… no nic, vlastne byla i doba kdy clovek v klidu klikl a poslal CZK jen tak ale najednou s brexitem je vsechno zase jinak…)
Nean

MDOT

Pokud má někdo placený Revolut (metal, premium apod.) tak tam je několik zahraničních plateb měsíčně zdarma. Takže pro pravidelné platby se vyplatí mít placený Revolut

Nean

Jeste jeden dotaz na vase zkusenosti. Prosel jsem diskuze o Revolutu (napr. Diskuze zde finex*********) a jestli je to pravda, tak to neni cesta na seriozni fundovani. Mate s tim zkusenosti? Nean

Nean

Diky moc za odpovedi a zkusenosti. Pomohlo me to zorientovat. K te diskuzi o Refolutu – nemam s nimi zadne zkusenosti, ale o dlouhodobem zablokovani uctu, nestadnardnim chovanim, neschopnosti se dobrat nejake odpovedi a katastroficke “podpore” Revolutu jsou plne stranky. Myslim, ze at je finex jaky,oliv, diskuze pod jejich clankem zadnou pozitivni reklamu Revolutu fakt neudelala. Spis je to odstrasujici, jak se muze financni instituce chovat. Ja ale zadne zkusenosti nemam a jestli vy ano a pozitivni, tak je to zase dalsi stripek. Nean

mir

Provedl jsem si na vánoční dárky malou odměnu. Musím potvrdit, čekám týden zda se něco nestrhne navíc ale z IB do FIO měna Kč za 100Kč.
Bylo to jednoduché, peníze druhý den.
Jsem spokojen, přišel jsem jinde o vyšší částky a neřeším malichernosti.

Osička

Třeba někomu moje zkušenost pomůže. Vybíral jsem teď jednotky milionů CZK z IBCE přímo do Fio, nechtěl jsem s takovou částkou experimentovat u Revolutu. Withdrawal jsem u IBCE zadal ve středu odpoledne, celá odeslaná částka dorazila v pátek ráno. V detailech platby je uvedeno “:52A:IBKRHUHH :71A:SHA :71F:CZK0,00”. Ani stopy po korespondenční bance nebo nějakých poplatcích. IBKRHUHH je SWIFT kód přímo IBCE. Fio si dodatečně strhlo 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.

Tomas

Nevim, jak bych asi u IB CE pro deposit prevedl CZK na EUR u Revolut a pak to poslal do IB. Pro vyplatu bych dal USD -> Rveolut a tam prevedl na CZK. V cem je problem?

NameDoesNotMatter

Ahoj, myslím, že Tomáš se snažil o tento scénář:

Z banky v CZ hodím CZK na Revolut, kde je následně převedu na EUR. Ty pak SEPA platbou zdarma pošlu na IB, kde za EUR nakoupím USD.

Co jsem koukal, kurzy na Revolut a IB jsou vesměs stejné. Za převod na USD pak zaplatíš 2 dollary, pokud se nejedná o nějakou velkou částku.

Tedy bavíme se o poplatku převodu CZK na IB a následného nákupu USD oproti poplatku převodu na EUR a následně na USD. Přijde mi, že vesměs mluvíme o 100 /AirBank/ nebo 150 /Revolut/ korunách v prvním případě a 2 dollarech (40-50 korun) v druhém případě. Nebo se pletu? Druhý způsob by tedy měl být efektivnější než operace pouze s CZK.

NameDoesNotMatter

Aha, asi protože EUR na USD nelze konvertovat pokud má člověk base currency CZK.

NameDoesNotMatter

Vím, článek jsem četl, ale tenkrát mi nedošlo, že konverzi vlastně budu muset zaplatit dvakrát, pokud nebudu dělat nějaké triky se změnou base currency. EUR -> CZK -> USD (tedy v případě, že budu chtít nakupovat v dollarech…což ale bude asi případ většiny).

Díky za články a za odpovědi v komentářích!

Ondra

Dobrý den, v první řadě moc díky autorovi za skvělé články. Jsem v investování zelenáč a zdejší web je mi velmi moudrým rádcem! Pro pročtení haldy článků i komentářů (nejen zde) jsem však asi trošku zacyklil a prosím proto o pomoc a radu ohledně přístupu k měnovému riziku a souvisejícím poplatkům za převody.

Nejprve nutný kontext: Začínám investovat, chci k tomu přistoupit jako ke spoření na důchod – tzn. rád bych šel cestou ETF na SP500, Nasdaq100 a pak možná nějaké sektorově atraktivní ETF + pár stocks (pravděpodobně FANG). Investiční horizont cca 30 let) do důchodu ještě velmi daleko :-) Geograficky věřím především USA, neplánuju nějaké významnější expozice do emerging markets či EU. Nechci dělat trading, počítám s tím, že nyní do toho jednorázově pošlu cca 400 tis. Kč a poté bych rád měsíčně přidával 7 – 10 tis. Kč dle aktuálních možností a vybírat bych to chtěl ideálně opravdu až na ten důchod. Jsem OSVČ, příjem mám v CZK, paradoxně však žiju z rodinných důvodů na Slovensku, takže mám hypotéku a většinu nákladů v EUR. Přemýšlel jsem mezi XTB a Interactive Brokers, nakonec se mi víc líbí IB – fungují dlouho, jsou stabilní, IBCE má pojistku 90 % do 100k USD…

No, a teď už k samotnému dotazu. U IBCE jsem v procesu ověřování (nemám margin účet), zatím jsem si jako base currency zvolil CZK. Nebylo by pro mě ale lepší dát si spíš jako base currency EUR? Stejně si nyní větší část CZK příjmu převádím na EUR, když žiju na SVK a do ČR jezdím jen občas pracovně, příp. platím přes Revolut. Jakou base currency a proč byste mi, prosím, s ohledem na můj profil doporučili? A pokud EUR, má pro mě smysl investovat do EUR hedged ETFs či to nemám řešit a nebát se i USD ETFs?

Přijde mi, že především s ohledem na ty měsíční platby, které mám v plánu, je pro mě lepší si nejprve CZK příjem převést např. přes Roklen do EUR a ty pak z bankovního EUR účtu poslat SEPA platbou do IB, kde mít base currency EUR. Jak to už vše ale několik týdnů pročítám, počítám a plánuju, tak jsem se z toho už asi sám dopletl a budu proto rád za feedback zdejší ostřílené komunity :-)

Last edited před 5 měsíců by Ondra
Mirek

Zdravím všechny,
pročítám si zdejší diskuzi a vyvstala mi tu jedna otázka. Mám to podobně jak Ondra, jen s tím rozdílem, že důchod bych měl mít už za 15 let a žiji v ČR. A také řeším, jestli na IB posílat CZK nebo EUR.
Ty tady píšeš ” … Není to tak, že ti peníze automaticky převede (konvertuje) do nastavené měny, to si musíš udělat sám přes forexový obchod. Tohle hrozně moc lidí plete. …”. Tohle jsem do teď nevěděl. Ale, o několik příspěvků výše někdo uvádí, že u IBCE nejsou forexové převody měn povoleny. Takže jsem buď opět něco nepochopil nebo jsou tu protichůdné informace.
Díky za vysvětlení.

Jen pro info, používám XTB, tam posílám přímo EUR buď přes Revolut nebo devizovku a používám i Degiro, kde posílám CZK a nechám převést na EUR automaticky nebo manuálně když na to spěchám.

Mirek

Rozumím, ale takový hack asi nemá smysl dělat, to je jednodušší a možná i levnější posílat si tam přímo EUR (jako SEPA) a mít i base currency v EUR. Prostě tak jak to dělám u XTB.
Tento hack by měl asi jen smysl, když bych měl na IB např. 10t.CZK, 1000 EUR a třeba 1000 USD a chtěl za vše nakoupit ETF za EUR, tak změnit svoji base currency na EUR (pokud bych měl jinou) a pak převést CZK a USD na EUR a nakoupit.

Mirek

Ne, ne, já jsem to pochopil, moje otázka nesměřovala na řešení kurzového rizika, ale na to jak nejlépe dostat peníze na IB, z hlediska proveditelnosti, poplatků za transfér a výhodnosti kurzů (Revolut, devizovka, forex). Nevěděl jsem, jestli je ten forex vůbec možný. Odpověděl jsi mi, že ano, ale stejně asi nejlépe vychází použít Revolut, kde je slušný kurz a transfér zdarma.
S kurzovým rizikem jsem se tak nějak smířil, protože skoro vše je v EUR nebo USD a poplatky ze půjčení USD nebo EUR od brokera by asi vyšly dráž a hedge ETF je minimum. Jak se jinak zabezpečit nevím, tak hluboce do toho nevidím. Prostě předpokládám, že kurz CZK bude oscilovat.

HonzaV

Ahoj, předem chci moc poděkovat za tvoje články, jsou mi moc nápomocny.
Přiznám se, že je zatím pro mě IB nečitelné z pohledu zacházení s měnami, takže bych tě poprosil o rady: jinde uvádíš, že při obchodu v jiné měně než je base currency, si vlastně peníze od IB půjčuji za nějaký úrok – forexová operace popsána výše není tímto případem a peníze se reálně zkonvertují na jinou měnu za poplatek myslím 2 USD (tedy klasická konverze s tím problémem, že musím vždy změnit base currency, abych do ní mohl peníze převést)? Takže v tom případě mohu mít na účtu s base currency např. EUR více měn, třeba USD a CZK a tedy při koupi akcie vedené v USD nebo CZK se strhne částka vždy z dané měny aniž by tam byl další poplatek nebo si měnu musel půjčovat?
A ještě malý dotaz: v rámci svých článků často ukazuješ screeny detailní cesty peněz přes korespondenční banky včetně všech poplatků – to je nějaký “systém”, který se dá použít pro všechny banky? Např. u AirBank nic takového dohledat nemůžu…
Ještě jednou díky moc!

Daniel

Jaký je důvod zákazu převodu měn? Absolutně to nechápu a docela mě to zklamalo.

Daniel

Zjistil jsem že Maďaři neumožňují forex spekulace, takže to bude kvůli tomu a nápravy se zřejmě nedočkáme, na druhou stranu údajně by měla při nákupu v cizí měně proběhnout automatická konverze IDEALPRO bez poplatku (ještě jsem to nezkoušel).
Nevíte jestli je na IB nějaké ETF S&P 500 které jde nakupovat na frakce?

Miroslav Piták

Ahoj,
zkoušel někdo převádět CZK z Interactive Brokers Ireland přímo do Equa bank?

Equa bank má příchozí zahraniční platby za 29 Kč,jak již bylo zmiňováno a korespondenční banka pro CZK je přímo ČNB, takže do transakce by teoreticky neměla vstupovat zmiňovaná ČSOB se svými značnými poplatky.

Naposled jsem převáděl peníze do ČR v 12/2020, kdy ještě IB mělo účet v CZK v ČR, takže nemám zkušenosti, jak to aktuálně funguje.

https://www.equabank.cz/download/1892-seznam-korespondencnich-bank.pdf

EquaBank.PNG
Adam

Ahoj, platí pořád, že Roklen je jedna z nejvýhodnějších metod pro převody nad 25k? V tomto posledním článku, ani v komentářích, se už o Roklenu moc nepíše.

Přes Revolut do 25k jsem vybíral několikrát a tato metoda je fajn, určitě můžu doporučit i ostatním. Z IB na Revolut to přijde velmi rychle, z Revolutu do Komerčky to trochu trvá, ale nestojí to nic navíc.

marek1914

Mini update 2021-2022 – převody CZK:

 • Lynx kompenzuje neexistenci českého sběrného účtu IB refundací bankovních poplatků – je to myslím 5 x vklad, 1 x výběr – ten jsem aplikoval a 1000 Kč do ČSOB mi bylo refundováno.
 • poplatek do ČSOB je zastropován na 1000 Kč (ČSOB je cílová banka)
 • poplatek za příchozí platby z Revolutu do RB v CZK byl loni 0, ale vzhledem k tomu, že Revolut nedávno zrušil svůj sběrný účet v RB, tak se to asi změnilo…
 • zvažte převod z IB v EUR (europlatba zdarma, vedení účtu v EUR vesměs taky zdarma) a následnou směnou přes dealing banky – skoro všechny banky mají dealing (já mám třeba v ČSOB), který nabízí směnu za cca 0,2-0,25 % proti forexu; pozor – není to normální směna, je na to třeba uzavřít speciální dealingovou smlouvu
 • obdobně lze směnit lehce a za podobných podmínek v takřka každé bance prostřednictvím SAB – opět je ale potřeba uzavřít speciální smlouvu – dealing se provádí telefonicky
marek1914

Taky zdravím! Jasně, taky mám radši PC než telefon, ale nakonec je to otázka výsledné ceny ;-) Lidé často hledí na absolutní částku, přičemž důležitá jsou hlavně ta procenta – 1000 Kč za příchozí platbu je samozřejmě pálka, ale pokud je to z miliónu, tak je to 0,1 %… Čili je potřeba si spočítat celkové náklady na tu kterou cestu. (Tím nezpochybňuju lumpárnu českých bank!).
V každém případě je myslím zřejmé, že situace se neustále mění – viz např. poplatky za příchozí platby z Revolutu… Nebo zrušení sběrného účtu Revolutu v Česku… Nebo z jiného soudku, faktická nemožnost USD ACH plateb i z IB na Wise…
Jsem rád a děkuju, že tyto články píšeš, ale taky, že i další lidé přidávají své zkušenosti. Nebyla by to nuda, kdyby IB konečně zřídil sběrný v korunách v Česku? (joke)

Ondra

Ahoj všem,

tento blog mi v lecčems byl velmi nápomocný, rád bych proto přispěl svou troškou do mlýna. Poslal jsem si testovacích 1000 Kč ze svého CZK účtu v Equabank (nově teda asi Raiffeisenbank) do Interactive Brokers (frankfurtský JP Morgan) jako běžnou zahraniční platbu s pokynem (SHA) – příjemce i příkazce platí své poplatky, a světe, div se, na účet do IB mi vskutku dorazilo plných 1 000 Kč. Ani halíř se nikde cestou neztratil a v bankovnictví mi to hlásí, že mi opravdu odešel ten 1 000 Kč a nic navíc, žádný poplatek. Jediná bolístka spočívá v tom, že platbu jsem zadával ve čtvrtek, 3.2., a došla do IB až dnes, v pondělí, 7.2.

Pokud mi tak banka nenapaří zpětně ještě nějaký poplatek, mělo by to být ok. I by tomu odpovídal ceník Equa banky, kde u běžného účtu uvádí, že odchozí neprioritní SEPA platby jsou zdarma. Po přečtení článku mě to překvapilo, ale vypadá to, že je vše ok a bez ztráty kytičky :)

Screenshot_1.jpg
Ondra

Ahoj, až díky tvému novému článku jsem si pořádně rozklikl tu svou transakci v historii v internetovém bankovnictví, a samozřejmě mi to těch 299 Kč taky strhlo, tak pardon za dezinformaci. Předtím jsem to zadával z mobilu a tam jsem to zcela přehlédl… No, chybami se člověk učí.

Katka

Zdravím všechny,
děkuju moc za podrobné návody, které musely dát spoustu práce. Konečně jsem se rozhodla se pustit do rozumnější správy svých financí a návody mi moc pomohly. Tímto potvrzuji převod CZK z AirBank na IBCE přes německou JP Morgan (03/22) za fixní poplatek 100 Kč u banky. Příkaz jsem zadávala v neděli večer, v pondělí v 10 hod ráno byly peníze na IB účtě.
Měla bych jeden dotaz k výběrům USD z IB (pokud bych IB použila pro konverzi), zkusila jsem použít Wise a ACH převod IB-> Wise nefunguje kvůli nemožnosti identifikace, jak bylo v komentářích. Jak by potom dopadl SWIFT převod IB->Wise (cca 4$ u Wise), byly by tam poplatky bank?

nemozny

Několikrát mnou ověřený Revolut “hack”, na který jsem přišel z nouze na dovolených, je upgradovat si účet ze Standard na Premium, udělat forexový obchod v neomezené výši, a přepnout se zpět na Standard. Poplatek za Premium vám ihned vrátí na účet a navíc se vám resetuje počitadlo 25k Kč limitu zpět na nulu.

nemozny

Ještě dodám, že už roky odmítám přechod k Revolut bance, už mi to přestali snad i v aplikaci nabízet. Možná ten hack funguje díky tomu, že existuju pořád v nějakém vakuu.

Marcel

Ja si myslim, ze ten hack je ich bezny postup a je v zmysle OP, pokial klient z nejakého dôvodu zníži svoj program do 14 dní od aktivácie a neobjednal si kartu patriacu k tomu vyššiemu programu neuctuju žiadny poplatok.
https://www.revolut.com/en-SK/legal/paid-plans

nemozny

Jen 2-3x za rok.

Petr

Dobrý den, omlouvám se za stále se jistě opakující se dotaz. Ale jaký je momentálně stav u vkladů na IBRK v CZK z Airbank? Stále 100kč za SHA? Děkuji

Chápu správně, že výběry nejlépe na Revolut v USD nebo EUR? D9ky

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap