Nejlevnější a nejefektivnější vklady a výběry peněz u Interactive Brokers

   Aktualizováno 10. 1. 2022.  

Problematice vkladů a výběrů peněz u Interactive Brokers jsem se věnoval v několika předchozích článcích (zde a zde). A protože se situace neustále vyvíjí a nové skutečnosti stále komplikují život značné části mých čtenářů i mně samotnému, rád bych v dnešním článku popsal svou nedávnou zkušenost, jak efektivně vyřešit problém se souvisejícími nadbytečnými bankovními poplatky.

Poznámka: Celý následující text se bude týkat vkladů a výběrů českých korun z/do Interactive Brokers. Pro transakce v jiných měnách je na blogu starší článek, který je však stále platný.

Slibem nezarmoutíš

U Interactive Brokers již existuje požadavek na opětovné otevření sběrného účtu u české banky, jak tomu bylo dříve. Broker samozřejmě slíbil, že na problému aktivně pracuje. Jenže už uběhlo půl roku a k žádnému progresu nedošlo. Bohužel se obávám, že ČR je pro takto velikého brokera příliš malou zemí a jakékoliv méně podstatné požadavky se dostávají až na samý konec jejich to-do listu. To ovšem neznamená, že když je bude prudit co nejvíce zákazníků, že se situace nemůže zlepšit, takže směle do toho ;-).

Dlouho fungující hack

Na vklady českých korun do IB po migraci účtů z UK do EU fungoval jeden pěkný hack – původní sběrný účet u české pobočky banky HSBC ještě donedávna přijímal všechny vklady a správně je připisoval na obchodní účty klientů brokera. Od začátku června se situace změnila a při pokusu o vklad touto cestou se platba vrátí s poznámkou, že účet již neexistuje.

Nedávno otestovaný vklad peněz na starý sběrný CZK účet u IB.

Problém a jeho řešení

V případě výběru z účtu IB vedeného pod irskou pobočkou (IBIE) bohužel vstupuje do hry korespondenční banka ČSOB, která si neváhá účtovat tučný poplatek za zprostředkování tohoto “náročného” převodu přes půl světa z Frankfurtu do České republiky. Konkrétně si účtuje 1 % z objemu transakce do maximální výše 2 000 Kč.

Jeden z mých nedávných výběrů.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je prachsprosté okrádání v té nejčistší podobě. Už jen to, že k jednoduché bankovní transakci od našich sousedů v Německu je potřeba prostředníka, je pozoruhodné. Takový neoprávněný poplatek prostě nemohu akceptovat! Naštěstí existují podobně smýšlející lidé jako já, kteří hledají řešení různých problémů a neváhají se o ně podělit s ostatními (díky Štefane za tip!). O co jde?

All-in-one solution

Už není třeba mít několik bankovních účtů a registrací na různých online směnárnách a peněženkách. Postačí jeden bankovní účet podle vlastních preferencí a mobilní aplikace Revolut v tarifu Standard, tedy zdarma.

Vklady CZK do Interactive Brokers

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilu a aktivovaný účet, musíte do této peněženky nejprve dostat české koruny. To lze provést dvěma způsoby:
  • debetní kartou od svého bankovního účtu – bez poplatku pokud se jedná o osobní bankovní účet,
  • bankovním převodem – peníze lze poslat buď na český sběrný účet u Monety, nebo jako platbu SEPA na účet Revolut Payments UAB v Litvě. Obě informace naleznete v údajích o účtu v záložce místní nebo SWIFT.
 2. Přidat účet příjemce – jeho název, IBAN, SWIFT a adresu brokera.
 3. Odeslat požadovanou částku, fixní poplatek 150 Kč. Nezapomeňte uvést referenční číslo svého brokerského účtu.
Vklad CZK k Interactive Brokers pomocí Revolutu.

Vzhledem k tomu, že peníze jsou zasílány z účtu vedeného na vaše jméno, neměl by být jediný problém s jejich příjmem na jakýkoliv brokerský účet. Čas od času se ozve compliance oddělení s tím, že chtějí předložit výpis z účtu (stalo se mi to u Wise). Stačí dodat všechny požadované dokumenty a už vás více nebudou obtěžovat.

Poznámka: Rozhodně to není nejlevnější způsob, jak poslat české koruny do IB. Další možnosti jsou popsány v tomto článku. Nejnižší možný poplatek lze získat od Air bank (100 Kč za převod), nicméně Revolut patří bezesporu k těm levnějším, navíc hledám řešení typu “vše v jednom”.

Výběry CZK od Interactive Brokers

Účet v jakékoliv měně máte u Revolutu vedený pod svým jménem (v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT). Nejedná se o sběrné účty ale osobní, což je obrovská výhoda. Nevím, jestli to bylo mou nepozorností, nebo jestli tam osobní účty vedené na jméno dříve nebyly, ale tato skutečnost otevírá dříve nevídané možnosti, jako třeba výběr peněz od brokera…

 1. Jakmile máte Revolut nainstalovaný v mobilním telefonu a aktivovaný účet, musíte si v klientském portálu IB přidat příjemce: Transfer & Pay -> Transfer Funds -> Make a withdrawal -> zvolit CZK měnu z rolovací nabídky -> Connect your bank.
 2. Údaje o svém bankovním účtu naleznete v Revolutu v podrobnostech k účtu pod záložkou SWIFT (nesplést se záložkou MÍSTNÍ!)
 3. Po vyplnění a potvrzení všech údajů by se měl v klientském portálu IB v seznamu příjemců objevit nový – váš korunový účet Revolut.
 4. Nyní už stačí pouze zadat vámi vybíranou částku a výběr u brokera potvrdit. Poplatek 0 Kč.

Největší rozdíl je v tom, že do celé transakce vstupuje jako korespondenční banka Revolut Ltd., nikoliv chamtivá ČSOB. Díky tomu je celý výběr zdarma.

Upozornění: Pozor na jednu věc… Pokud si budete posílat peníze z Revolutu na svůj běžný účet u české banky, může se vám stát, že i z tohoto převodu vám vaše banka strhne poplatek, protože peníze putují jako zahraniční platba z Litevské banky:

Výpis z účtu a jeden z mých nedávných výběrů z Revolutu do KB.

Pro příjem plateb z Revolutu doporčuji běžný účet u Equa bank, kde je poplatek za příchozí zahraniční platbu pouhých 29 Kč, což je jeden z nejlevnějších.

To, zda za transakci zaplatím 2000 Kč nebo 0 Kč, je pro mě a věřím, že i pro většinu čtenářů, zcela zásadní. Když existují skvělé možnosti fintech aplikací, nevidím jediný důvod, proč platit naprosto nesmyslné poplatky českým bankám. Mnohem raději podpořím nadějné zahraniční startupy, které se snaží lidem zlepšit a zjednodušit život. Navíc… Čím více čtenářů díky tomuto článku ušetří, tím šťastnější budu.


Subscribe
Upozornit na
guest

154 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Na druhou stranu, občas se objevovaly zprávy lidí o blokování účtů na Revolutu, když pravděpodobně nějaký algoritmus vyhodnotil transakci jako podezřelou. Z tohoto důvody bych na Revolut vyšší statisíce převádět nechtěl.

Petr

Ahoj,
co se týká Revolutu a blokování plateb. V minulosti se mi stalo, že mi byl zablokován účet, ale jakmile jsem se spojil s podporou a doložil původ peněz, byl mi účet okamžitě účet odblokován a já mohl s penězi dále nakládat. Pokud mám výpis od svého brokera, že jsem ty peníze poslal já sám ze svého účtu. Případně třeba výpis z účtu, že mi chodí nějaká výplata z práce a tu jsem si tam postupem času naposílal. Osobně nemám strach, že by mi Revolut peníze “sebral” a já se k nim už nedostal. Pokud takové dokumenty nemám, volil bych pravděpodobně radši jinou cestu než přes Revolut. Tomhle ohledu jsou dosti aktivní.
Jinak nemyslím si, že by dělali něco navíc. Sledovat pohyby peněz jim nařizuje zákon o praní špinavých pěněz (AML). Předpokládám, že to dělají i české banky, ale alespoň z mojí zkušenosti v tomhle nejsou příliš aktivní co se týká otravování klientů. Stalo se mi jen jednou, že se ozval někdo z banky a požadoval vysvětlení k transakci, kterou jsem provedl. Konkrétně to byla Hello Bank a převáděl jsem větší částku na účet partnerky (nemá stejné příjmení). Podobné transakce u jiných českých bank (např. Fio, Airbank, Creditas), ale u mě nikdo nikdy neřešil.

Děkuji za článek

Laďa

Převod CZK do Revolutu je možný i zdarma.7.4 jsem posílal z Fio do Revolutu jako první zkušební platbu 600 Kč bez poplatku.14.4 jsem poslal zase z Fio do Revolutu60000 Kč bez poplatku.Obě platby jsem zadal jako tuzemské,protože Revolut má korunový účet u Reiffeisenbank bank.Samozřejmostí je zadat ref.č. u Revolutu. Mám účet i u Reifky,ale nemělo by to ovlivnit poplatky za převod protože to proběhlo jako tuzemská standartní platba

MichalK

Dříve tam bývala jedna zahraniční platba za měsíc zdarma. Zřejmě to už zrušili, škoda :-(

Jenda

Malá poznámka k části “Vklady CZK do Interactive Brokers”: karta nemusí být debetní, může být i kreditní, tudíž obecně platební karta :)

Vojta

Tak jo, mám taky zkušenost, právě jsem zasponzoroval ty vydřiduchy z ČSOB 1300czk a to jsem zkoušel poslat jen zkušební CZK vzorek, jestli se něco změnilo oproti min. roku, když jsme byly pod UK licencí a změnilo se toho opravdu hodně!

Ještě min. rok, když jsem si převáděl CZK do FIO banky, tak to bylo zdarma (zřejmě měli ten slavný CZK účet a z toho to posílali jako tuzemskou platbu). Nyní (pod IBIE) tam vstupuje škodná a hned si uloupne nemalou částku:comment image

Tak jsem se chtěl jen zeptat, pokud to udělám takhle přes Revolut, jestli je to i nyní zdarma, či někdo nemá odkaz na ceník, aby to nebylo z bláta do louže a Revolut LTD. neúčtoval nějaké poplatky při prevodu to Revolut Lithuania?

Díky

MilanB

Aktuální zkušenost s výběrem CZK z účtu u IBCE a poslání do AirBank.
Příkaz zadán v pondělí večer ve 21:30 a po pár minutách CZK odepsány z účtu u IBCE.
Dnes ráno připsána na účet u AirBank celá posílaná částka a pak si jenom AirBank strhla 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.
Jen mne překvapilo, že odesílatelem je IB LUX a ne maďarský IBCE.
Nicméně to nic nemění na tom, že poplatek je přijatelných 100 Kč.

Tomáš

Zdravím, nevíte prosím někdo IBAN společnosti IB Hungary? Díky

Jan

Mám dotaz. Když si chci posílat peníze do Interactive Brokers skrz Airbank a zadám si, že budu posílat Kč, tak mi to vygeneruje ten účet ve Frankfurtu v Německu, to by tedy měl být ten korunový sběrný účet, pokud jsem to pochopil správně? Nebo jak to zjistím, že je to korunový sběrný účet a není to jiný? Další věc by mě zajímala, že mi tam při vkladu skáče jako korespondenční banka ta prachochtivá ČSOB. Je možné, že si vezme klasicky ještě ona nějaký poplatek? Nebo se mi strhne “pouze” 100 Kč z Airbank a tím je to pro mě vyřešené? Pokud bych posílal peníze přes Revolut, tak by si ČSOB nic nebralo? S IB teprve začínám a snažím se pochopit ten systém, jak to s těmi vklady funguje, proto budu moc rád za jakoukoliv radu.

Roman

Ahoj, jsem u IB přes 10 let a už delší dobu si vybírám měsíční výplatu tak že v TWSku přes fxconv nakoupím požadované CZK (moje base currency je USD) a ty pak odešlu do Fia. Když jsme byli v UK tak byla tato cesta zdarma, tento rok poplatek ve Fiu 100 CZK, ať nežeru. Předevčírem jsem se chystal nakoupit zase nějaké ty koruny a jaké bylo moje překvapení – můj příkaz byl odmítnut i když cash byl na účtu dostatek – FX trade would expose account to currency leverage. Na podpoře mi řekli že nově je zakázáno u IBCE nakupovat jinou měnu než base currency daného účtu. Nebudu sem dávat celý rozhovor, stačí asi toto:
Tasmiya P: Due to the above restriction the order to convert USD to CZK is being rejected since it would have created a non base currency balance in the account.
You may refer these webpages for more information:

IB CE Disclosure: https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=48163&p=disclosures
IB CE: https://ibkr.info/article/3587
Due to a recent change in IBCE policy, clients are not able to open FX position in non base currency

Málem jsem spadl pod stůl. Nevím jestli je řešení ten Revolut, tzn. posílat USD z IB do Revolutu, tam vyměnit USD/CZK a následně poslat CZK do Fia. Kolik by tady bylo clkem poplatků anebo rovnou požádat o přeložení IBKR entity z IBCE do IB IE. Co myslíte?

Lukáš

Vůbec se nedivím Romanovi, pokaždé měnit „base currency“ jen kvůli směně měny je dost náročné, navíc to trvá den. Taky nám tím přímo i nepřímo zakázali/znemožnili obchodovat na Forexu. Hlášku “FX conversion is allowed to base currency only.” jsem dostával, když jsem měl ještě v lednu účet v IBUK v naději, že se nějak s EU domluví. Pak jsem převedl účet do IBCE (i z důvodu tohoto zákazu), s tím, že se to nějak vstřebá a dokážu se s ostatním nějak vypořádat, ale tohle je už „trochu“ moc. Přitom ještě v květnu Forex (směna měn) nebyl problém, teda, s tím zbytkem měn, co nám nechali. Jako by toho nebylo už dost, nemůžeme normálně obchodovat americká ETF (SPY atd.), jsou problémy s převody peněz a teď v IBCE ještě zakázali převody a obchodování s měnami. Samé klacky pod nohy. ☹
Je u IBIE směna měn / Forex bez problémů?

Petr

… a zdá se, že i spousta dalších věcí je v IBIE jiných, než u IBCE. Například posílání dolarů na Wise.U IBCE toto domnívám se rozumně udělat nejde.

Lukáš

Otázka je zdali nejen jiných, ale i lepších. Podrobně jsem to (zatím) nestudoval, tak nevím, ale zdá se, že ano… navíc mě úplně netěší mít peníze v Maďarsku.

Petr

Mít “peníze v Maďarsku” to by byl ten nejmenší problém. Ostatně fyzicky to posíláš na IBAN tuším do Německa. Ale třeba ta nemožnost konverze CZK <-> EUR <-> USD, to naštve.

Lukáš

Kde “fyzicky” nakonec skončí nevím jistě, ale podléhají maďarské jurisdikci, resp. účet u IB.
Souhlasím, taky v tuto chvíli vnímám jako nejhorší zákaz měnit a obchodovat měny mimo “base currency”.

Hunter

Ahoj Romane jsi u IB uz 10 let ? Potrebuji se trochu poradit, zaplatim za tvuj cas, prave se prokousavam zrizenim uctu. Moc diky hunter7933 zavinac seznam.cz

Petr

Vzhledem k těm trablům při konverzi měny u IB – zkoušel někdo namísto korun poslat z IB na Revolut dolary? A vyměnit je až u Revolutu? Kolik to případně stálo, a jak moc je to horší než posílat kačky?

Mě se totiž řešení se změnou BaseCurrency moc nelíbí, je v tom pak zmatek, vidím jiná čísla než na jaká jsem byl zvyklý ;-)

Petr

Mno, já postupoval podle videonávodu zde

https://www.youtube.com/watch?v=1GDwM2Mh7Ck

… a to u IBCE nefunguje, protože IBCE nenabízí “Traditional ACH Verification” a tudíž účet u Wise nejde spárovat. Čili u IBCE fakt zbývá na výběr pouze přepnout BaseCurrency na EUR a pak konvertovat USD->EUR a poslat EUR. To mimochodem na Wise dorazí bez problémů.

Tom

Zdravím, jsem tu nový, tak se omlouvám, jestli to bude off-topic. Všichni tu chválíte Revolut, přes Wise to u IBIE(Lynx) takto výhodně převádět nelze??

MDOT

Říkal jsem si jestli to může být ještě větší opruz…. a může :(

Viet

Provedli byste větší výběr v řádech milionů Kč přes Revolut, je to bezpečné?

Viet

Super, děkuji.
Účet mám u IBIE a včera jsem směnil USD na CZK v TWS a zkusil provést výběr 90tis Kč na Revolut. Na Revolut účet přišla celá částka a nebyl mi stržen žádný poplatek dle vašeho návodu. Takže jsem rád, že jsem narazil na váš článek :) protože v březnu jsem si vybíral peníze na FIO účet a bylo mi strženo 2100Kč (2000Kč u korespondeční banky ČSOB + 100Kč přijatá platba u FIO).

Do budoucna budu tedy vybírat přes Revolut a snad větší částky nebudou problém.

MDOT

Co vlastně ovlivňuje jestli jsem u IBIE nebo IBCE. Nenutili nahodou všechny zmigrovat do Maďarska? Tuším, že pro nové účty je IBCE povinné…

Viet

tady když tak screen z aktuálního výběru

Obr1.PNG
Adam

Zdravím,
s ohledem na oslabování CZK, bych se rád zajistil proti opětovnému posílení. Navedl by mě někdo na nějaký produkt, který to umožní CZK/USD a CZK/EUR. Jsem u ibce a nechci jít cestou prodej pozice, smeň na CZK a nakup na úvěr. Pokud možno bych požádal o konkrétní radu. Děkuji znalejším.
adam

Nean

ahoj,

asi jako každý tu řeším, jak převést peníze na Interactive Brokers v Irsku (IBIE).

Zkoušel jsem převést USD z FIO a jak tady někdo poznamenal, tak to strhlo navíc někde mezi FIO a IB dalších 25 USD.

Zkoušel jsem posílat peníze v CZK přes něměcký JP Morgan, ale tam se zase vecpala ČSOB a dál jsem to ani nezkoušel (díky všem za rady, že tudy cesta ne …).

Jak tedy fundovat, pokud bych vzal cestu s Revolut:

 • poslal bych CZK na účet v Revolut jako domácí platbu?
 • vezme mi IBIE CZK z Revolut, tj. nebude vadit na IB, že Revolut není vedený na moje jméno?
 • nevecpe se mezi Revolut a IB zase nějaká banka typu ČSOB s poplatky? Tj. nevygeneruje IB zase pokyny pro zaslání s nějakou korespondenční bankou?
 • je nějaký limit na posílání CZK v rámci toho uvedeného poplatku 150Kč nebo platí, že mohu poslat jen nějakou částku s horním limitem?

Cesta by pak byla: CZK účet (CZK, domácí platba; poplatek 0) -> Revolut (CZK; poplatek 150 Kč) -> ?? (CZK, zahraniční platba; poplatek?) -> účet na IB (CZK, poplatek 0) -> převod CZK na USD (poplatek 2.5 USD). Je to tak reálné?

Díky za radu!
Nean

Nean

Ano, cetl. Prave proto se chci ujistit, ze je to tak jak se zde pise. V druhem clanku se napriklad pise, ze Revolut ma na jmeno jen USD a EUR ucet, ale ne CZK. Dale, jeste v cervnu se mezi ceskym uctem a JP Morgan nevecpala zadna korespondencni banka, dneska uz ano (= dneska zaplatime cca 1% poslanim cesty, ktera se tu take doporucovala v odkazu penize lze poslat i levneji). S Revolutem nemam zkusenosti, chci se ujsitit, ze zde neni nejaka horni hranice ktera je pak zpoplatnena jako na smene. To by znamenalo, ze je to pro me nepouzitelne a budu zakladat u Revolutu dalsi ucet zbytecne. Takze ano cetl ale potrebuji jen od nekoho ujistit, ze to tak porad funguje i v listopadu 2021 a ze se od chvile napsani clanku neco nezmenilo. Fundovani uctu je pro me ted kriticky krok, protoze se postupne zavreli vsechny smysluplne cesty a zbyva uz jen fundovani s vydriduchy (viz posilani USD – pamatuji si jeste kdyz jsem zacinal a to v roce 2008, tak slo krasne k IB posilat s minimalnimi poplatky… no nic, vlastne byla i doba kdy clovek v klidu klikl a poslal CZK jen tak ale najednou s brexitem je vsechno zase jinak…)
Nean

MDOT

Pokud má někdo placený Revolut (metal, premium apod.) tak tam je několik zahraničních plateb měsíčně zdarma. Takže pro pravidelné platby se vyplatí mít placený Revolut

Nean

Jeste jeden dotaz na vase zkusenosti. Prosel jsem diskuze o Revolutu (napr. Diskuze zde finex*********) a jestli je to pravda, tak to neni cesta na seriozni fundovani. Mate s tim zkusenosti? Nean

Nean

Diky moc za odpovedi a zkusenosti. Pomohlo me to zorientovat. K te diskuzi o Refolutu – nemam s nimi zadne zkusenosti, ale o dlouhodobem zablokovani uctu, nestadnardnim chovanim, neschopnosti se dobrat nejake odpovedi a katastroficke “podpore” Revolutu jsou plne stranky. Myslim, ze at je finex jaky,oliv, diskuze pod jejich clankem zadnou pozitivni reklamu Revolutu fakt neudelala. Spis je to odstrasujici, jak se muze financni instituce chovat. Ja ale zadne zkusenosti nemam a jestli vy ano a pozitivni, tak je to zase dalsi stripek. Nean

mir

Provedl jsem si na vánoční dárky malou odměnu. Musím potvrdit, čekám týden zda se něco nestrhne navíc ale z IB do FIO měna Kč za 100Kč.
Bylo to jednoduché, peníze druhý den.
Jsem spokojen, přišel jsem jinde o vyšší částky a neřeším malichernosti.

Osička

Třeba někomu moje zkušenost pomůže. Vybíral jsem teď jednotky milionů CZK z IBCE přímo do Fio, nechtěl jsem s takovou částkou experimentovat u Revolutu. Withdrawal jsem u IBCE zadal ve středu odpoledne, celá odeslaná částka dorazila v pátek ráno. V detailech platby je uvedeno “:52A:IBKRHUHH :71A:SHA :71F:CZK0,00”. Ani stopy po korespondenční bance nebo nějakých poplatcích. IBKRHUHH je SWIFT kód přímo IBCE. Fio si dodatečně strhlo 100 Kč za příchozí zahraniční platbu.

Tomas

Nevim, jak bych asi u IB CE pro deposit prevedl CZK na EUR u Revolut a pak to poslal do IB. Pro vyplatu bych dal USD -> Rveolut a tam prevedl na CZK. V cem je problem?

NameDoesNotMatter

Ahoj, myslím, že Tomáš se snažil o tento scénář:

Z banky v CZ hodím CZK na Revolut, kde je následně převedu na EUR. Ty pak SEPA platbou zdarma pošlu na IB, kde za EUR nakoupím USD.

Co jsem koukal, kurzy na Revolut a IB jsou vesměs stejné. Za převod na USD pak zaplatíš 2 dollary, pokud se nejedná o nějakou velkou částku.

Tedy bavíme se o poplatku převodu CZK na IB a následného nákupu USD oproti poplatku převodu na EUR a následně na USD. Přijde mi, že vesměs mluvíme o 100 /AirBank/ nebo 150 /Revolut/ korunách v prvním případě a 2 dollarech (40-50 korun) v druhém případě. Nebo se pletu? Druhý způsob by tedy měl být efektivnější než operace pouze s CZK.

NameDoesNotMatter

Aha, asi protože EUR na USD nelze konvertovat pokud má člověk base currency CZK.

NameDoesNotMatter

Vím, článek jsem četl, ale tenkrát mi nedošlo, že konverzi vlastně budu muset zaplatit dvakrát, pokud nebudu dělat nějaké triky se změnou base currency. EUR -> CZK -> USD (tedy v případě, že budu chtít nakupovat v dollarech…což ale bude asi případ většiny).

Díky za články a za odpovědi v komentářích!

Ondra

Dobrý den, v první řadě moc díky autorovi za skvělé články. Jsem v investování zelenáč a zdejší web je mi velmi moudrým rádcem! Pro pročtení haldy článků i komentářů (nejen zde) jsem však asi trošku zacyklil a prosím proto o pomoc a radu ohledně přístupu k měnovému riziku a souvisejícím poplatkům za převody.

Nejprve nutný kontext: Začínám investovat, chci k tomu přistoupit jako ke spoření na důchod – tzn. rád bych šel cestou ETF na SP500, Nasdaq100 a pak možná nějaké sektorově atraktivní ETF + pár stocks (pravděpodobně FANG). Investiční horizont cca 30 let) do důchodu ještě velmi daleko :-) Geograficky věřím především USA, neplánuju nějaké významnější expozice do emerging markets či EU. Nechci dělat trading, počítám s tím, že nyní do toho jednorázově pošlu cca 400 tis. Kč a poté bych rád měsíčně přidával 7 – 10 tis. Kč dle aktuálních možností a vybírat bych to chtěl ideálně opravdu až na ten důchod. Jsem OSVČ, příjem mám v CZK, paradoxně však žiju z rodinných důvodů na Slovensku, takže mám hypotéku a většinu nákladů v EUR. Přemýšlel jsem mezi XTB a Interactive Brokers, nakonec se mi víc líbí IB – fungují dlouho, jsou stabilní, IBCE má pojistku 90 % do 100k USD…

No, a teď už k samotnému dotazu. U IBCE jsem v procesu ověřování (nemám margin účet), zatím jsem si jako base currency zvolil CZK. Nebylo by pro mě ale lepší dát si spíš jako base currency EUR? Stejně si nyní větší část CZK příjmu převádím na EUR, když žiju na SVK a do ČR jezdím jen občas pracovně, příp. platím přes Revolut. Jakou base currency a proč byste mi, prosím, s ohledem na můj profil doporučili? A pokud EUR, má pro mě smysl investovat do EUR hedged ETFs či to nemám řešit a nebát se i USD ETFs?

Přijde mi, že především s ohledem na ty měsíční platby, které mám v plánu, je pro mě lepší si nejprve CZK příjem převést např. přes Roklen do EUR a ty pak z bankovního EUR účtu poslat SEPA platbou do IB, kde mít base currency EUR. Jak to už vše ale několik týdnů pročítám, počítám a plánuju, tak jsem se z toho už asi sám dopletl a budu proto rád za feedback zdejší ostřílené komunity :-)

Last edited před 2 let by Ondra
Mirek

Zdravím všechny,
pročítám si zdejší diskuzi a vyvstala mi tu jedna otázka. Mám to podobně jak Ondra, jen s tím rozdílem, že důchod bych měl mít už za 15 let a žiji v ČR. A také řeším, jestli na IB posílat CZK nebo EUR.
Ty tady píšeš ” … Není to tak, že ti peníze automaticky převede (konvertuje) do nastavené měny, to si musíš udělat sám přes forexový obchod. Tohle hrozně moc lidí plete. …”. Tohle jsem do teď nevěděl. Ale, o několik příspěvků výše někdo uvádí, že u IBCE nejsou forexové převody měn povoleny. Takže jsem buď opět něco nepochopil nebo jsou tu protichůdné informace.
Díky za vysvětlení.

Jen pro info, používám XTB, tam posílám přímo EUR buď přes Revolut nebo devizovku a používám i Degiro, kde posílám CZK a nechám převést na EUR automaticky nebo manuálně když na to spěchám.

Mirek

Rozumím, ale takový hack asi nemá smysl dělat, to je jednodušší a možná i levnější posílat si tam přímo EUR (jako SEPA) a mít i base currency v EUR. Prostě tak jak to dělám u XTB.
Tento hack by měl asi jen smysl, když bych měl na IB např. 10t.CZK, 1000 EUR a třeba 1000 USD a chtěl za vše nakoupit ETF za EUR, tak změnit svoji base currency na EUR (pokud bych měl jinou) a pak převést CZK a USD na EUR a nakoupit.

Mirek

Ne, ne, já jsem to pochopil, moje otázka nesměřovala na řešení kurzového rizika, ale na to jak nejlépe dostat peníze na IB, z hlediska proveditelnosti, poplatků za transfér a výhodnosti kurzů (Revolut, devizovka, forex). Nevěděl jsem, jestli je ten forex vůbec možný. Odpověděl jsi mi, že ano, ale stejně asi nejlépe vychází použít Revolut, kde je slušný kurz a transfér zdarma.
S kurzovým rizikem jsem se tak nějak smířil, protože skoro vše je v EUR nebo USD a poplatky ze půjčení USD nebo EUR od brokera by asi vyšly dráž a hedge ETF je minimum. Jak se jinak zabezpečit nevím, tak hluboce do toho nevidím. Prostě předpokládám, že kurz CZK bude oscilovat.

HonzaV

Ahoj, předem chci moc poděkovat za tvoje články, jsou mi moc nápomocny.
Přiznám se, že je zatím pro mě IB nečitelné z pohledu zacházení s měnami, takže bych tě poprosil o rady: jinde uvádíš, že při obchodu v jiné měně než je base currency, si vlastně peníze od IB půjčuji za nějaký úrok – forexová operace popsána výše není tímto případem a peníze se reálně zkonvertují na jinou měnu za poplatek myslím 2 USD (tedy klasická konverze s tím problémem, že musím vždy změnit base currency, abych do ní mohl peníze převést)? Takže v tom případě mohu mít na účtu s base currency např. EUR více měn, třeba USD a CZK a tedy při koupi akcie vedené v USD nebo CZK se strhne částka vždy z dané měny aniž by tam byl další poplatek nebo si měnu musel půjčovat?
A ještě malý dotaz: v rámci svých článků často ukazuješ screeny detailní cesty peněz přes korespondenční banky včetně všech poplatků – to je nějaký “systém”, který se dá použít pro všechny banky? Např. u AirBank nic takového dohledat nemůžu…
Ještě jednou díky moc!

Ján

Pekný deň, pozdravujem,

v prvom rade sa chcem poďakovať ako tvorcovi tohto webu tak aj všetkým, ktorí svojimi poznatkami a skúsenosťami prispievate k tvorbe jeho obsahu. Je to veľmi nápomocné pre lepšie zorientovanie sa v nových ,,vodách,, pre mnohých z nás. Ja osobne som sa dozvedel vďaka vám dosť veľa. 

Bolo tú už značné množstvo typových situácii kedy niekto pýtal o radu a vy ste nezávisle a nezaujato poradili. Skúsim teda prispieť svojou špecifickou situáciou, ktorú som tu ešte nikde nevidel a zaujímal by ma názor, ako by ste v mojej koži postupovali. Pre niekoho ako som ja, dokáže byť prijatie rozumného riešenia (hlavne po prečítaní kvánt informácií) tým najťažším krokom, no pre niektorých z vás to je banalita a len jemné zahriatie mozgových závitov :)

Môj prípad:

 • Žijem v ČR vyše 10 rokov, príjem mám v CZK, pracujem na HPP
 • Vývoj životnej situácie neviem predvídať, možno sa súčasné okolnosti pretavia do rodiny v ČR, možno to bude na SK, uvidíme ktorým smerom budú vetry viať.
 • Riešil som pár mesiacov dozadu sporo-investovanie na obdobie dôchodkového veku, v lepšom prípade predčasného dôchodku. Môj vek je 32 rokov. 
 • Vytvoril som si pre tento účel cieľový účet v EIC (European Investment Centre) s base currency EUR, prostredníctvom ktorého investujem mesačne 5000 Kč (200 EUR) do portfólia zloženého z ETF kopírujúcich svetové indexy (celkovo 4 ETF, S&P500, MSCI World, EM, Small Caps. Geograficky podiel 70 % USA, 10% EU, 10% EM, 10% ostatné). ETFs, ktoré nakupujem sú denominované v EUR preto aj účet mám pre lepšiu prehľadnosť v EUR. EIC som si založil na základe dobrých referencií pre možnosť jednoduchého pasívneho investovania, ktoré som hľadal a tiež možnosť občasnej konzultácie v prípade potreby (gramotnosť si ale zvyšujem samoštúdiom sám). Mám tam nastavený cieľový účet bez manažérskych poplatkov apod. na cieľovú sumu 72 000 EUR (tj. 200 EUR/mesiac po dobu 30 rokov) kde jediný poplatok je vstupný poplatok 1% z cieľovej sumy, tj. 720 EUR ktoré zaplatím v priebehu prvého roka (12 splátok). (Viem, pre mnohých z vás by investvanie touto formu /pri tomto poplatku nepríchadzalo v úvahu lebo samozejme – dá sa aj lacnejšie. Pre mňa to bol však prvý, štartovný krok, najlepší z dostupných možností tohto druhu kedy som nechcel ísť hneď sám cestou brokera. Zároveň som tak chcel získať možnosť konzultácie svojich krokov, skladby portfólia atd. keď to budem potrebovať.)
 • Čiastku, ktorú by som chcel v ideálnom prípade z výplaty konštantne sporiť je 10 000 Kč (400 EUR), no spomenuté sporenie cez EIC už nechcem viac navyšovať a preto momentálne riešim založenie účtu u IB. Dôvody pre založenie sú:

A) Z dôvodu diverzifikácie brokerov keďže EIC nakupuje na burze cez iných
sprostredkovateľov a ma iného depozitára, ako ostatní brokeri.
B) Ušetrenie ďalšieho 1% vstupného poplatku, ktorý by som u EIC platil
C) Posledným dôvodom je snaha korigovať – priemerovať výkonnosť daného
portfólia keďže podkladové aktívum daných ETF denominovaných v EUR je
americký USD a teda ich výkonnosť sa odvíja v závislosti od vzájomného
vývoja týchto dvoch mien.

 • Cez IB mám v záujme kupovať na mesačnej báze to isté portfólio ako v EIC, akurát tie ETF budú v USD. Tj. celkový mesačne nákup v hodnote 5000 Kč (200EUR) cez EIC a za 5000 Kč cez IB. Zámer je nájsť týmto spôsobom ,,zlatú strednú cestu,, a redukovať tak menové riziko – tj. nemusieť riešiť posilnenie/oslabenie USD/EUR v čase keď potrebujem predávať. Zároveň sa takto chcem vyhnúť nákupu Hedged ETFs ktoré mi ukrajujú z výkonnosti. 
 • Kedže nakupovať ETFs cez IB plánujem len v USD, tak aj base currency plánujem pre prehľadnosť USD.
 • Fundovať IB plánujem cez Revolut: prevod Kč z domácej CZ banky do Revolut za 0 Kč > prevod Kč z Revolut do IB za 150 Kč > nákup podielov za celý obnos ktorý som v daný mesiac nafundoval. (Ako som čítal, tak u Cash účtu by mala konverzia prebehnúť priamo pri nákupe)
 • EIC fundujem cez Revolut: prevod Kč z CZ banky do Revolut za 0 Kč, v Revolute zmena Kč na EUR (do 25k free), bezplatný prevod do EIC kde prebehne auto-invest

Fakt je ten, že v súčasnosti netuším, či mena, ktorú budem k živobytiu v čase predaja podielov o x rokov používať, bude CZK alebo EUR preto mi príde lepšie sa tým teraz príliš nezaťažovať. Ako výhodu riešenia, ktoré som uviedol a nad ktorým premýšľam vidím to, že som v rámci potreby predaja dostatočne flexibilný v tom zmysle, že môžem predávať tie podiely, ktoré sa mi zrovna najviac v danom čase oplatia (vzhľadom k výhodnejšiemu kurzu danej meny). Ak by som potreboval cash v EUR tak jednoducho predám tie podiely ETF ktoré držím v EUR-ách. Ak by som potreboval cash v Kč, tak predám podiely buď USD alebo EUR, podľa toho, ktorú menu sa voči korune oplatí predať viac. Uvedomujem si, že samotná koruna môže byť v danom čase silná (pokiaľ ešte bude existovať). Vychádzam však zároveň aj z toho, že neočakávam, že by boli obe meny (USD i EUR) v tom istom čase v hlbokom oslabení súčasne.. čo znamená, že aj postavenie jednej z týchto mien voči korune by bolo lepšie.

Dáva Vám prosím celkovo toto moje riešenie zmysel alebo by ste mi poradili nejaký iný prístup ako ,,ošetriť,, toto menové riziko? Prípadne ak tu vidíte nejaké iné úskalia budem moc rád ak ma upozorníte. Base currency mi v oboch prípadoch dávajú zmysel a poplatky za fundovanie momentálne lepšie nepoznám. Riešim ako celkovo logiku tohto prístupu tak aj zmysluplnosť poplatkov.  

Pokiaľ vám to príde ako off-topic, tak sa ospravedlňujem a poprosím o presunutie to vhodnejšieho vlákna. 

Vďaka moc predom za názor a pripomienky.

Ján

Ján

Ahoj, tak to som rád :D konečne nejaký rekord, veľa ich v živote nemám :D

No, u nákupu tých ETF by som problem ani tak nevidel, lebo tie čo chcem nakupovať sú v normálnych čiastkach (nakupujem ich už cez EIC v EUR)

Tu je zoznam a ich súčasné ceny:

iShares MSCI USA ESG Enhanced UCITS ETF 6.82 $
iShares MSCI World ESG Screened UCITS ETF 6.51 $
iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF 5.67 $
iShares MSCI EM ESG Enhanced UCITS ETF 5.01 $

Takže po tejto stránke tam problém príliš nevidím, nakúpil by som ich v rovnakom pomere ako nakupujem v EURách, ibaže manuálne.

Problem na ktorý som nakoniec asi narazil je ten, že pri investovanej čiastke 5000 Kč mesačne cez IB, by to pre mňa znamenalo 4,5% vstupný poplatok z investovanej sumy (150 Kč prevod z Revolut na IB + nákup 4 ETF x 1,25 EUR podľa ich cenníka). Aj keby som nakupoval za 10 000 Kč mesačne tak poplatok 2,25% je stále hodně.

Pozerám sa teda už po inej, čo najviac bezpečnej i poplatkovo efektívnej alternatíve. (IB snáď niekedy v budúcnosti, kam verím, že to budem môcť bez problémov presunúť).

Máš pravdu, cez Trading 212 sa dajú kupovať aj frakcie, chvíľu som ho dokonca mal. Tohto brokera odporúčam len pre ,,zábavu,, a hry s malými sumami, určite nie ako svojho hlavného brokera. Cyprus je jedná vec, druhá je solventnosť, ktorá mu chýba, časom som zistil, že v niektorým veciach zavádza a v marketingu klame. (v prípade záujmu môžem konkretizovať)

Ďakujem za tip – pozriem sa na to bližšie. Portu síce nepoznám, ale keď si to dám do kalkulačky tak z dlhodobého hľadiska je jednorázový vstupný poplatok 1,2 % (napr. to EIC) ďaleko výhodnejší ako 0,53 % p.a. u Portu. Za 20 rokov vie ísť pri 0,53 % p.a. o veľmi slušnú sumu, ktorá zaplatím a ktorá mohla byť zainvestovaná a zhodnocovaná.

Preto zvažujem iného lacnejšieho brokera. Bol mi doporučený Degiro, ktorý by mal mať nákup základných ETF zadarmo. S tým, že do 20k EUR je poistený tak isto ako IB a ostatní brokeri, takže po stránke bezpečnosti sú do tejto sumy v podstate bezpeční rovnako a bezpečnosťou sa do 20k trápiť nemám. A že keď sa budem blížiť k 20k EUR tak môžem pouvažovať o niečom inom ak by som to u Degira na vyššie sumy necítil. Musím si o ňom ešte prečítať a budem múdrejší :)

Ján

Po zisťovaní možností ako to je s investovaním cez Degiro, to vyzeralo na prvý pohľad na celkom dobrú voľbu:
je to európsky broker s OK históriou, je obchodovateľný na burze, nákup cca 200 hlavných ETF je u neho bezplatný. Háčik na ktorý som narazil je, že peniaze sa dajú vyberať len v CZK. Neviem nakoľko mám toto považovať za mínus ale uberá mi to tak povediac pocitu slobody, ktorá u IB v tomto ohľade nie je problém. Samozrejme keby človek vedel, že bude v budúcnosti potrebpvať len Kč tak by sa tým asi vôbec nemusel teraz zamýšľať a obťažovať. Pokiaľ ale v tomto človek nemá jasno a plánuje prípadne as peniazmi aj nejako Ďalej pracovať (pr. presun, predaj) tak mi to príde ako obmedzujúci faktor. Dáva to prosím zmysel alebo uvažujem z cesty?

Kedže ma to stále viac tiahne k IB tak ma napadla ešte táto varianta:
CZK z CZ banky pošlem zadarmo na Revolut účet, zmením na EUR, pošlem SEPA platbou zadarmo na účet IB (ten veľmi malý spread, ktorý u Revolut pri zmene je by zožral max. pár Kč).

Jediný poplatok, ktorý by sa ma teda týkal by bol 1,25 EUR za nákup ETF. Pri zredukovaní portfólia na 2 hlavné ETF (namiesto 4), ktoré u mňa činia 70% by to pri investícii 5000 Kč predstavovalo vstupný poplatok 1,25%. Takýto vstupak by mi osobne žily netrhal a bol pre mňa prijateľný – kedže sa jedná o jednorázový poplatok tak je to predsalen niečo čo sa pri dlhodobom horizonte 20 rokov rozloží na stotiny % a viacmenej sa stratí. Ak by som časom vkladal viac, resp. občasný nejaké jednorázový nákup, tak by bol ten vstupák ešte menší.

Čo povieš na takýto pohľad? :)

/Zároveň by som už nemusel riešiť prípadný presun portfólia v budúcnosti k brokerovi, ktorý by mi dával určitým spôsobom väčšie istoty lebo IB sa za jedného z nich všeobecne považuje/

verglor

Je mozne otvorit Degiro ucet aj v inej krajine. Ja mam irsky ucet kde su vklady aj vybery v EUR.

Pavel

U IBKR žádné US ETF nenakoupíš! Evropská směrnice to zakazuje.

Daniel

Jaký je důvod zákazu převodu měn? Absolutně to nechápu a docela mě to zklamalo.

Daniel

Zjistil jsem že Maďaři neumožňují forex spekulace, takže to bude kvůli tomu a nápravy se zřejmě nedočkáme, na druhou stranu údajně by měla při nákupu v cizí měně proběhnout automatická konverze IDEALPRO bez poplatku (ještě jsem to nezkoušel).
Nevíte jestli je na IB nějaké ETF S&P 500 které jde nakupovat na frakce?

Miroslav Piták

Ahoj,
zkoušel někdo převádět CZK z Interactive Brokers Ireland přímo do Equa bank?

Equa bank má příchozí zahraniční platby za 29 Kč,jak již bylo zmiňováno a korespondenční banka pro CZK je přímo ČNB, takže do transakce by teoreticky neměla vstupovat zmiňovaná ČSOB se svými značnými poplatky.

Naposled jsem převáděl peníze do ČR v 12/2020, kdy ještě IB mělo účet v CZK v ČR, takže nemám zkušenosti, jak to aktuálně funguje.

https://www.equabank.cz/download/1892-seznam-korespondencnich-bank.pdf

EquaBank.PNG
Adam

Ahoj, platí pořád, že Roklen je jedna z nejvýhodnějších metod pro převody nad 25k? V tomto posledním článku, ani v komentářích, se už o Roklenu moc nepíše.

Přes Revolut do 25k jsem vybíral několikrát a tato metoda je fajn, určitě můžu doporučit i ostatním. Z IB na Revolut to přijde velmi rychle, z Revolutu do Komerčky to trochu trvá, ale nestojí to nic navíc.

marek1914

Mini update 2021-2022 – převody CZK:

 • Lynx kompenzuje neexistenci českého sběrného účtu IB refundací bankovních poplatků – je to myslím 5 x vklad, 1 x výběr – ten jsem aplikoval a 1000 Kč do ČSOB mi bylo refundováno.
 • poplatek do ČSOB je zastropován na 1000 Kč (ČSOB je cílová banka)
 • poplatek za příchozí platby z Revolutu do RB v CZK byl loni 0, ale vzhledem k tomu, že Revolut nedávno zrušil svůj sběrný účet v RB, tak se to asi změnilo…
 • zvažte převod z IB v EUR (europlatba zdarma, vedení účtu v EUR vesměs taky zdarma) a následnou směnou přes dealing banky – skoro všechny banky mají dealing (já mám třeba v ČSOB), který nabízí směnu za cca 0,2-0,25 % proti forexu; pozor – není to normální směna, je na to třeba uzavřít speciální dealingovou smlouvu
 • obdobně lze směnit lehce a za podobných podmínek v takřka každé bance prostřednictvím SAB – opět je ale potřeba uzavřít speciální smlouvu – dealing se provádí telefonicky
marek1914

Taky zdravím! Jasně, taky mám radši PC než telefon, ale nakonec je to otázka výsledné ceny ;-) Lidé často hledí na absolutní částku, přičemž důležitá jsou hlavně ta procenta – 1000 Kč za příchozí platbu je samozřejmě pálka, ale pokud je to z miliónu, tak je to 0,1 %… Čili je potřeba si spočítat celkové náklady na tu kterou cestu. (Tím nezpochybňuju lumpárnu českých bank!).
V každém případě je myslím zřejmé, že situace se neustále mění – viz např. poplatky za příchozí platby z Revolutu… Nebo zrušení sběrného účtu Revolutu v Česku… Nebo z jiného soudku, faktická nemožnost USD ACH plateb i z IB na Wise…
Jsem rád a děkuju, že tyto články píšeš, ale taky, že i další lidé přidávají své zkušenosti. Nebyla by to nuda, kdyby IB konečně zřídil sběrný v korunách v Česku? (joke)

Ondra

Ahoj všem,

tento blog mi v lecčems byl velmi nápomocný, rád bych proto přispěl svou troškou do mlýna. Poslal jsem si testovacích 1000 Kč ze svého CZK účtu v Equabank (nově teda asi Raiffeisenbank) do Interactive Brokers (frankfurtský JP Morgan) jako běžnou zahraniční platbu s pokynem (SHA) – příjemce i příkazce platí své poplatky, a světe, div se, na účet do IB mi vskutku dorazilo plných 1 000 Kč. Ani halíř se nikde cestou neztratil a v bankovnictví mi to hlásí, že mi opravdu odešel ten 1 000 Kč a nic navíc, žádný poplatek. Jediná bolístka spočívá v tom, že platbu jsem zadával ve čtvrtek, 3.2., a došla do IB až dnes, v pondělí, 7.2.

Pokud mi tak banka nenapaří zpětně ještě nějaký poplatek, mělo by to být ok. I by tomu odpovídal ceník Equa banky, kde u běžného účtu uvádí, že odchozí neprioritní SEPA platby jsou zdarma. Po přečtení článku mě to překvapilo, ale vypadá to, že je vše ok a bez ztráty kytičky :)

Screenshot_1.jpg
jechster

Ahoj všem,
má někdo zkušenosti s Reiffeisen bank ? Nabízeli mě BÚ s přístupem do směnárny(mají téměř stejně výhodné kurzy jako Revolut) a s jednou příchozí nebo odchozí platbou ze zahraničí zdarma. Poplatek za vedení účtu cca 20 Kč. Vzhledem k tomu, že chci kupovat výhradně americké akcie, přijde mě logické mít nastavený účet u IB v dolarech a zasílat tam přímo dolary.

xgabri

Ahoj,

co se týká nastavení měny účtu v IB – je to pouze nastavení zakladní měny, do které se budou částky přepočítavat. Je možné ji měnit (pozor na IBCE je nějaké omezení). Pokud planuješ kupovat americké akcie, je ideální mít účet nastavený na USD. Taky to tak mám.

Zasílat USD do IB by sice mohlo být logické, ale většinu investorů by si asi spíše položili otázku jestli to je varianta nejlevnější a jestli neplatím zbytečně poplatky někde kde nemusím.

Nevím přesně co ti odpovědět, protože neznám přesně tvoji situaci. FinHacker zde na jeho blogu, ale napsal několik článků, které popisují ruzné varianty jak co nejlevněji dostat peníze na IB a z IB.

Zaleží kde na IB jsi, zda-li IBCE nebo IBIE. Informaci najdeš napřiklad na dokumentech, kde je IB podepsáno.
Záleží v jaké měně máš příjmy v CZK, EUR, USD, protože každa konverze ti vždy něco sežere.

Z tvé otázky na směnárnu usuzuji, že asi USD mít nebudeš.
Pokud máš účet v IBCE, byla by možná varianta posílat do IB peníze v CZK a převést je za poplatek 2USD tam. Při malém objemu se ti to ale nemusí vyplatit. Co je malý a velký objem, musíš zvážit sám.

Pokud máš účet v IBIE podívej se na jeden z posledních článku
https://www.finhacker.cz/korunove-a-dolarove-vklady-a-vybery-k-ibie-temer-zdarma/

Ondra

Ahoj, až díky tvému novému článku jsem si pořádně rozklikl tu svou transakci v historii v internetovém bankovnictví, a samozřejmě mi to těch 299 Kč taky strhlo, tak pardon za dezinformaci. Předtím jsem to zadával z mobilu a tam jsem to zcela přehlédl… No, chybami se člověk učí.

Katka

Zdravím všechny,
děkuju moc za podrobné návody, které musely dát spoustu práce. Konečně jsem se rozhodla se pustit do rozumnější správy svých financí a návody mi moc pomohly. Tímto potvrzuji převod CZK z AirBank na IBCE přes německou JP Morgan (03/22) za fixní poplatek 100 Kč u banky. Příkaz jsem zadávala v neděli večer, v pondělí v 10 hod ráno byly peníze na IB účtě.
Měla bych jeden dotaz k výběrům USD z IB (pokud bych IB použila pro konverzi), zkusila jsem použít Wise a ACH převod IB-> Wise nefunguje kvůli nemožnosti identifikace, jak bylo v komentářích. Jak by potom dopadl SWIFT převod IB->Wise (cca 4$ u Wise), byly by tam poplatky bank?

nemozny

Několikrát mnou ověřený Revolut “hack”, na který jsem přišel z nouze na dovolených, je upgradovat si účet ze Standard na Premium, udělat forexový obchod v neomezené výši, a přepnout se zpět na Standard. Poplatek za Premium vám ihned vrátí na účet a navíc se vám resetuje počitadlo 25k Kč limitu zpět na nulu.

nemozny

Ještě dodám, že už roky odmítám přechod k Revolut bance, už mi to přestali snad i v aplikaci nabízet. Možná ten hack funguje díky tomu, že existuju pořád v nějakém vakuu.

Marcel

Ja si myslim, ze ten hack je ich bezny postup a je v zmysle OP, pokial klient z nejakého dôvodu zníži svoj program do 14 dní od aktivácie a neobjednal si kartu patriacu k tomu vyššiemu programu neuctuju žiadny poplatok.
https://www.revolut.com/en-SK/legal/paid-plans

nemozny

Jen 2-3x za rok.

Petr

Dobrý den, omlouvám se za stále se jistě opakující se dotaz. Ale jaký je momentálně stav u vkladů na IBRK v CZK z Airbank? Stále 100kč za SHA? Děkuji

Chápu správně, že výběry nejlépe na Revolut v USD nebo EUR? D9ky

Jana

Milí přátelé, tahle stránka a její rady mi v mnoha ohledech dost pomohla, proto ráda pomůžu na oplátku sdílením mé poslední (červenec 2022) zkušenosti s převodem CZK na IB. Převáděla jsem prostřednictvím Fia na IB účet vedený u JP Morgan v Německu, kdy na cestě figuruje Čsob jako korespondenční banka. Posílala jsem CZK, to znamená šlo to jako zahraniční platba (nikoliv europlatba) a přes režim SHA (poplatky každý své bance). Nebylo mi strženo NIC, pouze Fio bance jsem zaplatila 200 kč za provedení zahraniční platby, jinak k IB dorazila částka celá.

Ján

Ahojte, existuje prosím nějaký hack, ktorým sa dá dosiahnúť aby vás miesto IBCE priradili pod IBIE?

Ján

Ahoj, trochu náročnejšie ale prečo nie. Keď pôjdem neskôr cez IB tak určite dám spätnú väzbu, prípadne ak to skúsi niekto z mojich známych.

Ja som počul ešte o inom ,,hacku,, ktorý ale nemám odkúšaný tak som ho zatiaľ nepísal. Hovorili mi, že sa dá IBCE obísť tak, že pri registrácii zadáš nejaké fiktívne bydlisko v UK. Následné sa ti po nejakej dobe ozvú z Compliance oddelenia, že im to nesedí s tvojim ID, že či tam nie je chyba. Priznáš si akurát preklep, resp. čokoľvek si vymyslíš (napr. že tam si na sezónnej brigáde, dočasne u rodiny atd.), poučia ťa, upraví sa to na trvalé bydlisko podľa dokladu a to je všetko. Finta má byť v tom, že ich systém, ktorý ,,prerozdeľuje,, žiadateľov do koša IBIE/IBCE tak robí hneď v prvom kroku pri registrácii a viac to už nerieši. Takže pri registrácii ťa hodia pod IBIE a po dodatočnej úprave údajov sa už presun nekoná..

Takže možno by to mohol byť malý challenge na otestovanie pre novo-registrujúcich sa :)

Ján

edit: pri registrácii zadáš nejaké fiktívne bydlisko v IE (ne UK)

Mirko

Dobrý den všem :).
Předně bych chtěl poděkovat autorovi webu – skvělé, poklona!
Vysvětlím svůj případ:
Investuji cca 6 měsíců přes IBKR. Peníze dobíjím cestou: ČS CZK – Revolut – směna na EUR – IBKR – hotovo.
Jelikož investuji na IBKR krátkodobě, řeším jak postupovat, kdybych chtěl část financí poprvé vybrat. Tady se dostáváme k mému dotazu. Je mi úplně jedno, jak dostanu peníze z IBKR, jestli v CZK, EUR nebo USD přímo do banky (mohu si založit cizoměnový účet) nebo přes Revolut a poté do banky. Mohl by mi prosím někdo sesumírovat/poradit jak nejlépe postupovat (nejlépe = nejmenší poplatek) v případě výběru z IBKR zpět do CZK v mé bance? Moc by mi to pomohlo, názorů je tu spousta, rád bych si jako začátečník nechal poradit. Děkuji za Váš čas :)

Mirko

Takže máte IBKR primární měnu nastavenou na CZK, aby Vám šlo konvertovat do CZK, chápu správně? Poté normálně zadat platbu v CZK z IBKR přímo do Equa bank na CZK účet? Opravdu je to takto jednoduché? :) Děkuji a zdravím

Petr

Tak jsem právě zjistil, že v IBCE nemůžete (pro mě nově) konvertovat měnu z base currency do jiné měny, pokud nemáte v jiné měně negativní balanci.
Poměrně dost to limituje používání účtu….

Mirko

Můžete toto prosím vysvětlit? Také mi jde vždy konvertovat pouze do primární měny IBKR účtu. Děkuji

Mirko

Chápu, děkuji :)

Petr

Ahoj, poslední cca dva roky jsem posílal CZK do IB přes Airbank – vše fungovalo bez problémů, poplatek 100 Kč bance (SHA každý své bance), na účet IB připsána celá částka.
Nyní jsem chtěl znovu něco přikoupit, když trhy tak padají, nicméně AirBank mi převod tento pátek zamítla. Když jsem se dožadoval vysvětlení, poslali mi toto:

Platbu jsme neumožnili kvůli pravidlům prevence praní špinavých peněz naší korespondenční banky, která pro nás technicky tyto platby provádí a v současné době je blokuje. Kdybychom tedy takovou platbu odeslali, i když víme, že nedojde na cílový účet, musel byste zbytečně čekat i několik dní, než se peníze vrátí zpět.
Mrzí nás to, ale zatím nemáme žádné rychlé řešení, a ani nevíme, jestli ho vůbec najdeme, protože jde obecně o nový trend zpřísňování těchto obchodů nejen v Evropě. Proto Vám o tom dáváme aspoň vědět, ať můžete takovou platbu případně řešit jiným způsobem. Můžete využít i například placení kartou. Hodí se vědět, že příchozí platby připsat umíme.

Stalo se to někomu dalšímu v poslední době? Posílal někdo prostředky na IB řekněme v posledním měsíci? Přes Airbank či Fio?

Jiná možnost jak zasílat CZK na IB myslím neexistuje. Zbývá tedy převod na EUR a europlatba? To se však i při využití Revolut či Wise již při vyšších částkách prodraží…

Ján

Ahoj, len doplním, že závisí asi tiež od objemu odosielaných peňazí. Pokiaľ posielam menšie čiastky napr. do 1000 EUR tak sa oplatí skôr zmena v Revolute a následne fundovanie SEPA platbou.

Viz môj príklad z dnešného dňa:
Na IB idem poslať 10 000 Kč. Pri súčasnom kurze v Revolut po zamenení dostanem 404,7 EUR. Pri súčasnom kurze ECB by to bolo 405,7 EUR (vychádzam z toho, že IBKR lepší kurz mať nebude). Cez Revolut teda dostanem o 1 euro menej, než by som dosiahol u IBKR, čo sa ale v porovnaní s poplatkom 150 Kc za SWIFT stále oplatí :)

Opravte ma prosím ak sa v niečom mýlim, nech nechtiac nezavádzam.

J.

Honza

Ahoj, úplně stejná zkušenost s Airbank minulý týden. Psal jsem na to komentář v jiném článku zde: https://www.finhacker.cz/levne-vybery-penez-u-interactive-brokers-pomoci-ceske-banky/
Vyřešil jsem to tak, že jsem si obratem založil účet u Fia a poslal peníze odtud s poplatkem 200 Kč, tak čekám, až dorazí na účet v IB…

Jinak z Airbank se mi ještě dostalo odpovědi (pouze s výše uvedeným vysvětlením jsem se nespokojil a tlačil na ně dál), ať si to zjistím sám, proč to jejich korespondenční banka blokuje,
“…děkujeme za Vaši zprávu.
Naší korespondenční bankou je Raiffeisenbank International AG, BIC: RZBAATWW. Zkuste se prosím obrátit přímo na ně, z jakého důvodu platby blokují. …”

Tomu teda říkám vyřešit problém ke spokojenosti klienta :-(.

unca

Ahoj, teď řeším vklad na IB a zobrazuje mi to v instrukci účet u české Raiffeisen banky. Že by konečně zřídili český sběrný účet a měli bychom tak po problému?

IB.PNG
Honza

Ahoj, tak jsem to teď u IB zkusil a mohu potvrdit, že je to tak :-). Ještě tohle pondělí jsem to posílal přes německou pobočku J.P.Morgan AG a dneska už to hází českou Raiffku,

————————————-
Please note: Our bank account information has changed. Make sure to use the information below.
SWIFT/BIC Code
RZBCCZPPXXX
Beneficiary Bank
Raiffeisenbank A.S.
Hvezdova 1716/2b
Prague 140 78
Czech Republic
For domestic transfers, use the following
Bank Code
5500
————————————

Nejvtipnější na tom je, že Airbank blokovala zahraniční platbu k IB právě z důvodu, že to odmítala jejich korespondenční banka – vídeňská Raiffeisen Bank International z titulu prevence proti praní špinavých peněz a pak si udělá IB účet právě u Raiffky :-).

Honza

Jenom doplňuji, že mám maďarskou pobočku IB…

Petr

Potvrzuji, že to funguje. Dnes 16:12 jsem tam přes FIO poslal peníze, 16:39 připsáno…

Lukas

Diky moc za info! Mam existujici ucet u IBCe a dnes se mi tez zobrazila jiz Raifka jako korespondencni banka

verglor

Ahoj, to posielanie CZK z IBIE na Revolut IBAN stale funguje ? Uspesne som pridal svoj Revolut Bank IBAN s tym, ze SWIFT mi dalo REVOGB2LXXX pre cielovu aj korespondencnu banku (teda nie REVOLT21 ako uvadza Revolut a je aj na screenshote v clanku). Po uspesnom pridani mi ale vypisuje, ze ucet musi byt “re-verified”. Problem je ze mi tam zrusilo korespondencnu banku a snaha pridat REVOGB2LXXX znovu vzdy zlyha. Na support chate mi napisali, ze mam pouzit BARCGB22XXX, ale ani to nefunguje – navyse to uz zavana poplatkami z cudzej BARCLAYS BANK…

Petra

Dobrý den a ahoj,

pro výběr USD z IB do Revolutu na USD účet jsem použila Bank Wire.

Nastavení Bank Wire:

Where will the funds be deposited? Bank
Bank Country – Lithuania
Bank Account Type – IBAN
IBAN – můj IBAN účtu u Revolutu

Correspondent Bank
SWIFT: CHASUS33XXX
account: 021000021

(JPMORGAN CHASE)

Pak jsem již dala převést zvolenou částku. Peníze jsem obdržela na máme Relotu účtu ani ne za 2 hodiny. Vše bez poplatku. (Byl to první výběr z IB tento měsíc.)

Věřím, že jsem někomu pomohla :)

Investování a tradingu zdar! :)

Petra

Pavel

Ahoj, zeptám se povedlo se nějak dostat CZK z IB? Zrovna to zkouším a mám stejný problém se zadáním korespondenční banky. Díky za odpověď :-)

Pavel

Pravda, už se mi to povedlo vyplnit. Nevím proč, ale předtím se mi to nedařilo.

verglor

Ako sa ti to podarilo ? Skusil som to teraz znova a sice mi to opat predvyplnilo REVOGB2LXXX pre cielovu aj korespondencnu banku, ale ked chcem spravit vyber, tak to ziada re-verification a znovu zadat korespondencnu banku a to uz neberie ziaden swift kod.

verglor

Ahoj, zadaval si to ako “bank” alebo “financial institution” ? Na supporte IB ma presviedcali, ze na revolut sa da posielat iba ako “financial institution” aj ked su uz banka. Tam ale treba zadat aj IBAN financnej institucie, ktory mi vraj ma poskytnut Revolut. Na supporte revolutu nechapu co po nich chcem a odkazuju ma na moj osobny IBAN v profile…

David

Povedlo se to nejak vyresit? Mam uplne stejny problem. Jsem na IB CE a nemohu tam pridat Revolt ucet. Po zadani IBAN se mi automaticky predvyplni REVOGB2LXXX (nelze zmenit) a take predvyplni korespondecni banku. Poslat prachy mne ale nepusti protoze mi to hlasi ze musim provest re-verification… Mohu rucne vyplnit korespondecni banku ale netusim co tam mam vyplnit a jestli to vubec mam chtit pres korespondecni banku posilat. Chtel bych vybrat CZK bez poplatku.

Untitled.png
David

Ahoj, teď co nás EU opět dále zregulovala a odstřihla nejen od forexu ale i od konverzí do bazické měny (!) se mě hromadí USD na účtě vedeném v CZK. Jsou nějaké zkušenosti s tím jak zisky v USD přetransformovat na CZK? Zatím se mi jeví jako jediné smysluplné vybrat USD ven z obchodního účtu, venku překonvertovat na CZK a zase vrátit na obchodní účet. Výběr na devizový bankový účet? Na Weis? Revolut? Roklen? a odtud pak na W/R/R a pak zas CZK zpátky na IB? Miluju komplikace EU. Díky za případné nápady.

ZRE

Vklad uz je mozno v korunak pres sberny ucet u RB.Otestovano

HonzaV

Dobrý den, jsem na IB nový a doposud jsem zcela nepochopil, jak zde funguje nakládání s různými měnami. Chtěl bych poprosit o vyjasnění. Mám za to, že jsou 2 možnosti:

 1. Převedu EUR k IB a poté převedu za fixní poplatek 2 USD na USD. Je tento poplatek fixní pro jakoukoliv částku nebo je nějak odstupňovaný?
 2. EUR nebudu převádět na USD. Převedou se automaticky až během nákupu US akcie. Ale nikde jsem nezaznamenal žádný poplatek, takže je to v tomto případě zdarma? Zde v diskusi řešíte nějaké půjčování měny, mohlo by to být ono? V tom případě mám USD půjčeny po celou dobu držení akcie a poplatek bych dohledal prosím kde? Přikládám screen jedné takové operace, kde se mi převedla potřebná částka pro nákup a drobný zbytek asi zpět na EUR, nebo je to forma poplatku?

Když ale akcii prodám, cash mi zůstává v USD, již se nepřevádí na EUR (base currency).
Budu moc rád za objasnění, rád bych toto 100% pochopil.
Možná je dobré poznamenat, že mám účet jak u IBCE tak i IBIE (tímto ještě jednou děkuji za radu jak si účet vytvořit), možná tam jsou různé možnosti.

Výstřižek.JPG
Pavel

nainstaloval jsem revolut, prevedl tam 1000kc(vkladem z karty) prevedl na USD a ted chci prevest do IB, ale v aplikaci nemam volbu odeslat, na webu je volba odeslat, ale vyskoci prazdne okno, nevi nekdo, kde je problem? dk Pavel

Pavel

AFAICT, IBIE (Irsko) dnes nedovolí vyplnit CZK “Wire funds to the following bank/institution:” s BIC/SWIFT REVOLT21.

Člověk vyplní IBAN ve formátu LT06 XXXX XXXX XXXX XXXX a ten je automaticky rozpoznán v IBIE systému, a SWIFT/BIC Code je předvyplněn na REVOGB2LXXX (ale Revolut již není GB).

IBIE si pak přeje vyplnit info o korespondenční bance.. Tam si ale Revolut (pro CZK) přeje užívat SWIFT/BIC BARCGB22, ale to IBIE taky nedovolí. Možná bug, zatím nevím.

Pavel

Zatím jednám s podporou (Revolut podpora tvrdí, že si IBKR musí stáhnout novou sadu dat ze SWIFTu; IBKR na krev zase na chatu tvrdí – ve dvou sezeních dva lidé – že je vše OK – tak jsem nahodil ještě ticket).

Huh..? Do Fio to šlo za stovku bez intermediary bank? Hádám jsi posílal USD?

qwert

Correspondent Bank zadej SWIFT/BIC Code: CHASUS33XXX pro výběr v USD, SWIFT/BIC Code: RZBCCZPPXXX pro výběr v CZK

Martin

Zdar,
poslal jsem si na IB 5000 Kč a převedl je na USD. Měl by být účtován poplatek $2, který je i ve výpisu. Ale nikde nevidím, že by byl někde strhnut. Normálně se převedlo 4995Kč a 5kč zůstalo v CZK.
Ten transakční poplatek se zaúčtuje nějak na konci měsíce s ostatními poplatky?

Díky,
Martin

Přejít nahoru